دبیر سندیكای مخابرات مطرح كرد

افزایش تعرفه های مخابراتی الزامی است اما

افزایش تعرفه های مخابراتی الزامی است اما

به گزارش بست روید دبیر سندیکای مخابرات با اعلان اینکه خصوصی شدن ارتباطات ثابت مشکلی ایجاد نمی کند، اظهار داشت: بخش خصوصی می تواند در این عرصه سرمایه گذاری کند و نهادهای حکومتی نیز امنیت را تامین کنند چون مخابرات بخش راهبردی است و باید به آن توجه گردد.


فرامرز رستگار در گفت و گو با ایسنا با اشاره به برگزاری کنفرانس «شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی»، اظهار نمود: این کنفرانس رویدادی عمومی نیست بلکه ویژه حضور افراد اهل موضوع و متخصص است و شرکت کنندگان آنرا دستگاه های سیاست گذار، اجرائی و کارفرمایی بزرگ و زنجیره تامین کنندگان نیازهای بخش حاکمیت و اجرائی می سازند. تاکید ما در این کنفرانس به ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات با استفاده حداکثری از توانمندهای داخلی است.
توسعه نیافتن شبکه ارتباطات ثابت
دبیر کنفرانس «شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی» با تاکید بر این که توسعه نیافتن شبکه ارتباطات ثابت یکی از دلیلهای پیشرفت نکردن شبکه ملی اطلاعات است، اشاره کرد: توسعه، خصوصاً در زمینه ثابت به خوبی صورت نگرفته است این در حالیست که شرکت مخابرات ایران در توسعه شبکه ثابت نقش حیاتی دارد.
وی افزود: شبکه ارتباطات ثابت در سایر کشورها هم در دست بخش خصوصی است و هیچ مشکلی ایجاد نمی گردد برای اینکه بخش خصوصی سرمایه گذاری می نماید و نهادهای حکومتی هم امنیت آنرا تامین می کنند چون مخابرات بخش راهبردی است و باید به آن توجه گردد.
دبیر سندیکای مخابرات افزود: اگر شرکت مخابرات ایران در هر سال تنها به اندازه ۱۵ درصد تمام موجودیش سرمایه گذاری و به ظرفیتش اضافه می کرد همه تجهیزات و زیرساخت های مستهلک نوسازی می شد. زمانی که شرکت مخابرات واگذار شد، ۲۸ میلیون مشترک داشت و امروز ۳۰ میلیون مشترک دارد و این یعنی در این سال ها جهش و توسعه ای نداشته است.
اگر در ارتباطات ثابت سرمایه گذاری نشود، اپراتورهای همراه فلج خواهند شد
رستگار یکی از دلیلهای مهم عدم موفقیت شرکت مخابرات را عدم تغییر تعرفه ذکر کرد و اضافه کرد: باید افزایش تعرفه ها برمبنای برنامه های پیش روی شرکت مخابرات انجام و به همان نسبت به تنوع و کیفیت خدمات هم افزوده شود. مردم گاهی تصور می کنند دریافت خدمات اینترنتی از موبایل ارزان تر است و ارتباطات ثابت پاسخگو نیست. اگر این طرز فکر را با سرمایه گذاری در ارتباطات ثابت اصلاح نکنیم اپراتورهای همراه به زودی فلج خواهند شد.
وی اشاره کرد: هم اکنون با افزایش تقاضا در شبکه تلفن همراه، این شبکه ناگهان قفل می شود این در حالیست که با توسعه ارتباطات ثابت خدمات دهی به همه امکان پذیر است. امروز برای دریافت سیمکارت ۱۰۰ دلار و برای دریافت ارتباطات ثابت باید ۵۰۰ دلار هزینه کرد، در صورتیکه تعرفه وویس در موبایل هر دقیقه ۶۰ تومان و در ثابت ۵ تومان محاسبه می شود که این قیمت از سال ۱۳۷۲ تا کنون ثابت است.
وی اشاره کرد: اپراتورهای موبایل از محل وویس درآمد دارند و از آن محل به دیتا یارانه می دهند، در صورتیکه اپراتور ثابت از وویس درآمد کافی ندارد. افزایش تعرفه مخابرات الزامی است اما باید با افزایش خدمات جدید همراه باشد و در این شرایط رضایت مردم نیز حاصل می شود.
آشنایی میان متقاضیان و عرضه کنندگان برای رفع موانع موجود
دبیر کنفرانس «شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی» درباره برگزاری نمایشگاه در حاشیه این کنفرانس اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی میان متقاضیان و عرضه کنندگان است بطوریکه بتوانند با تعامل موانع موجود را مرتفع کنند.
رستگار با اشاره به وجود لایه زیرساختی و غیر زیرساختی در شبکه ملی اطلاعات اضافه کرد: در قسمت زیرساختی لایه مخابراتی و دیتاسنتر و مواردی مثل اینها وجود دارد و دبیرخانه آن در وزارت ارتباطات و فرماندهی آن هم به عهده وزیر ارتباطات است.
وی درباره لایه غیرزیرساختی شبکه نیز توضیح داد: این قسمت به سازمان فناوری اطلاعات محول شده و این سازمان بعنوان سیاست گذار و ناظر در این عرصه شمرده می شود. در این نمایشگاه فعالان لایه زیرساختی و غیرزیرساختی حضور دارند البته تاکید ما بر قسمت غیر زیرساختی است.
منبع:

1400/07/26
08:55:56
5.0 / 5
618
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید