از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری؛

اولویت های تولید دارو با اتکا به توان داخلی

اولویت های تولید دارو با اتکا به توان داخلی

به گزارش بست روید ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، اولویت های تولید دارو و تجهیزات پزشکی با تاکید بر توان محققان کشور را تعیین کرد.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تأمین نیازهای دارویی و درمانی در کشور با استفاده از توان تخصصی داخلی است. این کار بعد از نیازسنجی و تعیین اولویت ها انجام می شود.
در همین راستا هم ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعد از انجام تحقیقات و با تکیه بر نیازهای کشور بسته ای ۱۰ ساله به ارزش بیشتر از ۴ هزار میلیارد تومان برای تأمین نیازهای کشور به داروهای زیستی، شیمیایی و حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی عرضه کرده است.
این کار با هدف تأمین بازار داخلی با اتکا به توانمندی تخصصی و دانشی جوانان و فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری اجرایی می شود تا کشور از بازار واردات بی نیاز و خودکفا شود. لزوم این کار در ایام بحرانی چون شیوع بیماری کرونا و اعمال تحریم ها بیشتر خویش را نشان داده است.
البته این پروژه یکی از طرح های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری برای ارتقای حوزه دارو، درمان و تجهیزات پزشکی است. از دیگر اقدامات میتوان به «انعقاد قراردادهای حمایتی از ۵ طرح در عرصه تولید کیت و تجهیزات، تولید فرآورده بیولوژیک استراتژیک و تاسیس شتاب دهنده حوزه کیت های تشخیصی انسانی» و «تولید داروی پیشرفته پرکینرا برای درمان روماتیسم کودکان بعنوان دومین تولیدکننده این دارو در جهان» اشاره نمود.
یکی از اقلام راهبردی و حیاتی در کشور، دارو و تجهیزات درمانی است. نبود یا کمبود آنها می تواند کشور را با بحران ها و چالش های جدی مواجه کند. تأمین آنها از بازار جهانی هم با اما و اگرهای زیادی همراه می باشد و می تواند رد مواقع نیاز و بحران دست مدیران کشور را خالی بگذارد. بنابراین بهترین و مطمئن ترین راه برای پاسخ دادن به این نیازها، اتکا به دارایی های فکری و انسانی کشور است.
بر همین اساس، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری دیگر بازیگران دولتی و تخصصی، در تکاپو است تا در این راه، یاری گر نظام بهداشت و درمان کشور باشد.


منبع:

1400/09/11
23:18:54
5.0 / 5
347
تگهای خبر: تخصص , فناوری , نوآوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید