گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه

كم درآمدهای دولت ضرر نكردند پردرآمد هم نشدند

كم درآمدهای دولت ضرر نكردند پردرآمد هم نشدند

بست روید: حدود ۴۰ درصد از كارمندان حقوق كمتر از سه میلیون تومان دریافت می كنند و بررسی ها نشان از آن دارد كه تصمیم مجلس برای آنها آنچنان هم بد نشد اما همچنان در رده درآمدی پایین قرار می گیرند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، خبرهای اقتصادی روز جاری كه خیلی از مخاطبان ایسنا، پیگیر آن بوده اند به افزایش حقوق، حواشی قیمت گذاری خودرو، عرضه گوشت، بازگشت كوپن، تراز تجاری كشور، وضعیت مطالبات مؤسسات غیرمجاز، هزینه سفره هفت سین، قیمت تازه ترین تلفن همراه در بازار ایران، ساخت پلاسكو و ارز می توان اشاره نمود.
با نمایش لایحه بودجه از طرف دولت به مجلس، مجلس پیشنهاد دولتی ها در افزایش حقوق را كنار گذاشت و بر پیشنهاد خود در خصوص افزایش ۴۰۰ هزار تومانی در كنار رشد پنج تا ۱۰ درصدی حقوق اصرار كرد كه بنظر می رسد تا چند روز آینده به قانون نهایی تبدیل گردد.
كارمندان چقدر حقوق می گیرند؟ در پاسخ به این سوال باید اظهار داشت كه بررسی ها نشان از آن دارد كه حدود ۴۰ درصد از كارمندان دولت كمتر از سه میلیون تومان دریافتی دارند كه با عنایت به میزان افزایش مصوب حقوق، در سال آینده حقوق های سه میلیون تومانی به حدود سه میلیون و ۴۷۰ هزار تومان، حقوق های ۲.۵ میلیون تومانی به حدود سه میلیون تومان، حقوق های دو میلیون تومانی به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حقوق های یك میلیون و ۲۴۰ هزار تومانی به یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.
این اتفاق در حالی رخ می دهد كه اگر پیشنهاد دولت مصوب می شد افرادی كه حقوق بیشتر از ۲.۵ میلیون تومان دریافت می كردند با افزایش حقوق بیشتری در سال آینده مواجه می شدند.
كوپن راهی برای حذف یارانه پنهان
مجلس در بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیشنهاد نمود تا دولت یارانه پنهان پرداخت ارز دولتی را حذف كند و تمام محصولات با ارز آزاد به كشور وارد شود، این تصمیم مجلس در حالی عنوان شد كه در ایام گذشته عبدالناصرهمتی- رئیس كل بانك مركزی به نمایش ارز ۴۲۰۰ تومانی واكنش نشان داد و اعلام نمود كه این مساله رانت به همراه داشت.
ارز ۴۲۰۰ تومانی برای كالاهای اساسی در شرایطی اختصاص یافت كه هر روز كالایی در بازار گران می شد و این مسیر همچنان ادامه دارد، حال با این تفاسیر بنظر می رسد دولت و مجلس به دنبال آن هستند تا یارانه پنهان كه به جیب دلال و واسطه گر می رود را حذف و این مبلغ را به صورت ریالی در چارچوب كوپن های الكترونیكی در اختیار جامعه قرار دهد.
لازم به ذكر است كه با انجام این كار در خصوص حذف یارانه ارزی خیلی از محصولات در بازار گران می شود. البته فراموش نشود كه اگر ارز دولتی به كالایی اختصاص یافته، افراد محصولات را به نرخ به روز ارز در بازار عرضه می كنند.
ناز خودرو و نازكشی خریدار
امسال به دنبال اعمال تحریم های آمریكا صنایع مختلف خصوصاً صنعت خودروسازی گرفتار لطمه های شدیدی شد اما این در حالی بود كه خیلی از كارشناسان و خبرنگاران حوزه خودرو بارها نسبت به اعمال تحریم های آمریكا در صنعت خودروسازی و اتخاذ راهكار مناسب آگهی داده بودند اما مدیران وقت تنها به فكر گرفتن عكس یادگاری در زمان امضا قراردادهای مونتاژ خودرو بودند.
حال با این تفاسیر تحریم ها عاملی شد تا حجم تولید خودروسازان و مونتاژكاران داخلی به شدت كم شود و این افت عرضه قیمت را در بازار به شدت افزایش دهد و پرایدی كه پارسال همین مواقع در حدود ۲۴ میلیون تومان ارزش داشت، قیمتی در حدود ۵۰ میلیون تومان را برای خود دست و پا كند.
با این تفاسیر حسن كریمی سنجری- كارشناس صنعت خودروسازی معتقد می باشد هم اكنون بزرگترین عامل در افزایش قیمت خودرو، تقاضاهای كاذب در عین تضعیف شدن عرضه است. با این وجود افزایش تقاضا برای حفظ ارزش پول و دارایی سبب شده كه بازار "ناز كند" و چون نازش خریدار دارد؛ افزایش قیمت ها را رقم می زند.
شیوه توزیع گوشت قرمز تغییر كرد
در ماه های اخیر كه قیمت گوشت قرمز روند صعودی به خود گرفت، دولت عرضه گوشت یخ زده و دولتی را در دستور كار خود قرار داد و بوسیله فروشگاه های بزرگ به عرضه این محصول پرداخت كه این مساله صف های طولانی را ایجاد كرده بود، حال ستاد تنظیم بازار مقرر كرده تا شیوه عرضه گوشت تغییر كند.
در شیوه جدید گوشت به فروشگاه اتكا داده می شود و سازمان ها و ادارات دولتی و ارگان های نظامی هم می توانند برای اعضا و پرسنل خود مبادرت به تأمین گوشت كنند.
قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایسنا اظهار داشت: كارگران كارخانه ها می توانند به اتاق تعاون مراجعه نموده و بوسیله تعاونی اسكات سهمیه خودرا دریافت نمایند. آنها البته می توانند به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی باز بازگشت كنند و بوسیله سازمان تأمین اجتماعی از گوشت تنظیم بازاری استفاده كنند، چونكه این سهمیه به سازمان تأمین اجتماعی هم داده شده است. نیروهای نظامی بوسیله فروشگاه اتكا و دیگر سازمان ها و ادارات باز می توانند بوسیله تعاونی های خود گوشت قرمز دریافت نمایند.
بگفته وی، از این طریق همه افراد از مستمری بگیران گرفته تا بازنشستگان، خبرنگاران، كارمندان، كارگران و همه فعالان صنفی می توانند از گوشت تنظیم بازاری استفاده كنند و این طور نیست كه هر هفته یا هر ماه گوشت تنظیم بازاری توزیع شود، چونكه باید همه اقشار یك دفعه سهمیه گوشت خودرا دریافت نمایند و سپس آن مرحله بعدی آغاز شود.
افتخاری برای هیچ
بررسی آمار و اطلاعات تجارت خارجی كشور كه از طرف اتاق بازرگانی انتشار یافته نشان از آن دارد كه در ۱۱ ماهه سال جاری میزان واردات كاهش یافته و این مساله عامل مثبت شدن تراز تجاری كشور شده است، لازم به ذكر است كه باید توجه داشت این مثبت شدن تراز تجاری كشور به میزان ۱.۵ میلیارد دلار به سبب رشد صادرات ندارد و این مساله هیچ خوشی نباید داشته باشد.
البته فراموش نشود كه در این مدت با رشد تقاضا از طرف تجار كشورهای همسایه خیلی از مایحتاج كشور به بازارهای صادراتی با قیمت دلاری صادر شد و قیمت محصولات كشاورزی روزمره مردم كشور افزایش قابل توجهی به خود گرفت.
مطالبات سپرده گذاران البرز و ولی عصر چه شد؟
طی دهه اخیر تعداد زیادی از مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز آغاز به فعالیت كردند كه بانك مركزی در سال های گذشته درصدد ساماندهی این مؤسسات برآمد؛ موسساتی كه قسمتی از آنها مشكلات مالی فراوانی را به وجود آوردند و برخی باز مشكلات قضائی ایجاد كردند تا پرونده شان در دادگاه بررسی شود، امروز اولین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات مالی «البرز ایرانیان»، «ولیعصر»، «فردوسی» و «آرمان» است كه برمبنای اعلام دادگاه، كل سرمایه گذاران این مؤسسات ۹۱ هزار نفر هستند كه ۶۰۳۶ نفر از آنها برای شكایت مراجعه نموده اند و تعهد باقی مانده تعاونی البرز ایرانی ها ۱۴۰۰ میلیارد و تعهد باقی مانده تعاونی ولیعصر ۲۵۰ میلیارد است.
به این ترتیب، با عنایت به اینكه قرار بوده مطالبات تا سقف یك میلیارد سهام داران و سپرده گذاران این مؤسسات در نیمه نخست سال جاری پرداخت گردد، به نظر می رسد بخش عمده ای از این مانده مطالبات مربوط به سپرده گذاران بیشتر از یك میلیارد باشد یا اینكه بانك مركزی هنوز مطالبات سپرده های زیر یك میلیارد تومان را پرداخت نكرده باشد.
هزینه یك سفره هفت سین جمع و جور
یكی از رسومی كه ایرانیان توجه ویژه ای به آن دارند پهن كردن سفره هفت سین است كه با عنایت به افزایش قابل توجه قیمت ها امسال جای سوال دارد كه برای پهن كردن سفره هفت سین چقدر باید هزینه كرد.
بررسی های میدانی ایسنا حكایت از آن دارد كه اگر خانواده ای بخواهید یك سفره هفت سین ساده و جمع و جور برای تحویل سال نو پهن كند، باید هزینه ای بین ۵۰ تا ۹۰ هزار تومان در نظر بگیرد. البته هنوز قیمت دقیق گل سنبل و سبزه در بازار معین نمی باشد.
نه به ساخت پلاسكو به چه قیمتی!
زمستان سال ۱۳۹۵ بود كه ساختمان معروف خیابان جمهوری كه عمری ۵۰ ساله داشت فرو ریخت و غم بزرگی در دل ایرانیان گذاشت، فارغ از اتفاقات اجتماعی و روانی، مشكلات اقتصادی به همراه داشت، این ساختمان كه محل عرضه پوشاك كشور است تعداد خیلی از واحدها را در خود جای داده حال باید بار دیگر ساخته شود تا واحده ی صنفی به محل خود بازگردند، ساختمان مقرر است به تعداد ۲۰ طبقه ساخته شود كه پنج طبقه باز پشت برج پلاسكو قرار دارد و ریزش كامل نداشته حال با این تفاسیر مالكان این قسمت از پلاسكو حاضر به ساخت و ساز جدید نشده اند و اعلام نموده اند كه با هزینه خود این قسمت را بازسازی می كنند، این مساله بنظر می رسد با منطق ایمنی فاصله قابل توجهی داشته باشد و باید از لحاظ ایمنی و حفاظت فكر اساسی برای آن كرد.
ثبات در بازار ارز
سپس چند روز كاهش قیمت ها در بازار ارز، امروز قیمت ها نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشت. شعب ارزی بانك ها امروز (۲۲ اسفند) هر دلار آمریكا را ۱۲ هزار و ۴۷۹ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته كه ۱۲ هزار و ۵۰۸ تومان بود، حدود ۲۰ تومان كاهش قیمت دارد.
قیمت خرید یورو باز ۱۴ هزار و ۸۳ تومان است كه نسبت به روز گذشته تقریباً ثابت بوده است. همین طور امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۳۳۶ تومان اعلام شده است.
1397/12/24
00:23:17
5.0 / 5
4584
تگهای خبر: تلفن همراه , صنعت , قیمت
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید