مصالح سبک ساختمانی از ماسه بادی تولید شد

مصالح سبک ساختمانی از ماسه بادی تولید شد

بست روید: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مصالح ساختمانی از ماسه بادی شدند.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری، محمدسعید زند نایب رییس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: ماسه بادی در بسیار از مناطق خشک و نیمه خشک جهان بعنوان یک چالش اساسی در تخریب مزارع کشاورزی، راه های ارتباطی و مناطق مسکونی مطرح است.
وی اضافه کرد: این چالش در خیلی از مواقع، ساکنان مناطق درگیر را مجبور به ترک کردن منازل خود می کند. باتوجه به درگیری خیلی از مناطق کشور با این مشکل زیست محیطی، لازم است راهکاری فناورانه برای تبدیل این تهدید به فرصت های اقتصادی ارائه شود.
رئیس هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان افزود: همین طور این امر سبب می شود ضمن حفظ زیست بوم خاک که بطور بی رویه بعنوان مواد اولیه ساختمانی برداشت می شود، زمینه های ایجاد کسب و کارهای نوین نیز برقرار شود.
زند نائب اضافه کرد: باتوجه به تحقیقات انجام شده توسط متخصصان داخلی و نتایج مثبت به دست آمده، می توان از ماسه بادی بعنوان یک ماده اصلی در تولید مصالح سبک از قبیل بتن، نیوجرسی، تیر چراغ برق، تراورس راه آهن، کاشی و سرامیک و ده ها محصول دیگر استفاده نمود.
وی اظهار داشت: از مهم ترین مزیت های این محصول می توان به عایق بودن در مقابل صدا و حرارت، سبک سازی سازه ساختمان، مقاومت در مقابل حریق، رطوبت و نفوذ آب، برش کاری ساده و سرعت بالا در اجرا اشاره نمود. هم اکنون طرح تولید بتن سبک گازی غیراتوکلاوی از ماسه بادی بعنوان یک اولویت تعریف شده و اجرای پایلوت آن توسط چند شرکت فناور در حال اجراست.
وی افزود: این طرح دستاوردهای بسیاری دارد که از با اهمیت ترین آنها می توان به جایگزینی بتن سبک با سایر مصالح ساختمانی نظیر آجر و سفال، جلوگیری از تخریب خاک های کشاورزی، مدیریت ماسه بادی و شن های روان بعنوان یکی از منابع اصلی تولید گردوغبار اشاره نمود.
زند نائب با اعلان اینکه در نتیجه این طرح، سازه ساختمانی سبک سازی شده و مقاومت آن در مقابل زلزله افزایش می یابد، اظهار داشت: همین طور مصرف انرژی مورد نیاز تامین سرمایش و گرمایش ساختمان ها با کاهش همراه می شود.
وی اشاره کرد: این طرح که با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرائی شده، باتوجه به پائین بودن ضریب انتقال صوت در بتن های سبک، سبب ایجاد آرامش اجتماعی می شود.منبع:

1400/10/06
21:39:11
5.0 / 5
320
تگهای خبر: تخصص , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید