پیامك هشدار دیگر كارساز نیست

پیامك هایی كه سرعتشان حریف سرعت سیل نمی شود!

پیامك هایی كه سرعتشان حریف سرعت سیل نمی شود!

بست روید: بررسی سیستم های جهانی اطلاع رسانی فجایع طبیعی نشان می دهد، روش پیامكی در كشورهای پیشرفته حدودا منسوخ شده است. امروزه در هنگام وقوع خطر، به جای ارسال پیامك روی گوشیهای موبایل از آلارم استفاده می شود تا همه كسانی كه گوشی موبایل دارند متوجه خطر و بحران شده و جان خودرا نجات دهند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، سیستم جهانی آگهی و اطلاع رسانی فجایع طبیعی در پایگاه خبری خود با اشاره به بارندگی های شدید اخیر در ایران نوشته است: سیل در استان های شمالی و جنوبی ایران تابحال بیشتر از ۲۰ قربانی گرفته است و انتظار می رود در ایام پیش رو باز با عنایت به بارندگی های شدید، بعضی از قسمت های ایران و افغانستان درگیر سیل باشند.
بلایای طبیعی همواره سبب خسارت های سنگینی شده اند و تنها منحصر به ایران نیستند. طبق برآورد سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ به سبب زلزله، سیل و رانش زمین زندگی ۴۴۵ میلیون نفر در سطح جهان تحت تأثیر قرار گرفته است و ۸۰۰۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. این بلایا در آن سال ۱۳۹ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی لطمه زده اند.
در شرایطی كه در ایام اخیر ستاد مدیریت بحران مبادرت به ارسال هشدارها و سفارش های ایمنی بوسیله پیامك به شهروندان كرده است، بررسی تجربه كشورهای جهان در مقابله با این گونه حوادث نشان داده است كه روش پیامكی تقریباً در خیلی از كشورهای پیشرفته كنار گذاشته شده است، چونكه خیلی از شهروندان پیامك های خودرا با تأخیر چك می كنند و یا آنها را اصلاً چك نمی كنند و باز این روش در خیلی از موارد توان آگهی دهی فوری را ندارد.
اواسط مرداد سال قبل آتش سوزی گسترده در جنگل های ایالت كالیفرنیا منجر به مرگ سه نفر همچون دو كودك شد. به دنبال این اتفاق، آژانس فدرال مدیریت شرایط اضطراری آمریكا با هماری دانشگاه كلرادو دست به ایجاد یك سیستم آگهی سریع بوسیله گوشیهای همراه زد.
آن طور كه در پایگاه خبری این آژانس آمده است، این سیستم آگهی كه از سوم اكتبر سال ۲۰۱۸ عملیاتی شده، با موفقیت توانسته است با آگهی به شهروندان در معرض خطر طوفان "فلورانس"، تا حد زیادی از خسارت ها بكاهد. پیغام هشداری كه توسط این سیستم ارسال می شود، بلافاصله روی صفحه اصلی تلفن همراه گیرنده قرار می گیرد و آغاز به لرزش یا در حالت با صدا آغاز به نواختن آهنگ آگهی در گوشی مشترك می كند.
این هشدارها به مدت ۳۰ دقیقه روی صفحه تلفن همراه باقی می مانند و قابلیت قطع شدن ندارند. البته احتمالاً قابلیت قطع شدن آلارم به محض رؤیت كاربر درآینده به آنها افزوده خواهد شد.
بگفته شبكه خبری فاكس، سیستم آگهی فجایع طبیعی آمریكا تابحال با موفقیت روی ۲۲۵ میلیون گوشی امتحان شده است. این سیستم كه كار روی آن از سال ۲۰۱۲ شروع شده بود، توانایی ارسال آگهی سریع به مشتركان آمریكایی را در هر نقطه ای از این كشور و بر روی هر اپراتور تلفنی دارد.
در دیگر كشورها باز از سیستم های مشابهی بهره گیری می شود. بنا بر اعلام فایننشیال تایمز، دولت ژاپن برای ایجاد سیستم آگهی سریع زلزله بوسیله تلفن همراه یك میلیارد دلار هزینه كرده و این پروژه سپس ۱۵ سال تحقیق عملیاتی شده است. حالا در زمان وقوع زلزله و سونامی با ارسال آلارم به گوشیهای شهروندان ژاپنی از آنها خواسته می شود بلافاصله به اماكن امن بروند. در السالوادور و شیلی باز دولت این كشورها در حال كار روی سیستم مشابهی هستند.
یك استارت آپ ترك به نام "زیز موس" باز در حال كار روی یك سیستم آگهی سریع زلزله بر روی گوشی است كه تابحال با موفقیت در فیلیپین امتحان شده و توانسته است از شركت "ورایزون" یك میلیون دلار سرمایه جذب نماید.1398/01/08
15:52:33
5.0 / 5
4814
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید