در نشست خبری رئیس سازمان فضایی مطرح شد

توضیحاتی درباره ی نحوه سفارش ماهواره خیام

توضیحاتی درباره ی نحوه سفارش ماهواره خیام

به گزارش بست روید به گزارش بست روید، رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این ماهواره به سفارش ایران در یکی از شرکت های روسی تولید شده است، اظهار داشت: این ماهواره برمبنای پارامترهای تعیین شده از طرف ایران و همین طور نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران نیز ما برای دریافت داده های این ماهواره علاوه بر تجهیز ایستگاه های فضایی موجود مبادرت به تهیه ایستگاه های سیار نیز در اقصی نقاط کشور کرده ایم.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، حسن سالاریه در نشست خبری امروز ضمن اشاره به پرتاب موفق ماهواره "خیام" و قرار گرفتن آن در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین، اظهار داشت: این ماهواره یک ماهواره سنجشی با دقت بالا جهت استفاده در زمینه های مدیریت منابع، معادن، صنایع، خدمات شهری و مرزها و همین طور در زمینه های کشاورزی کاربرد دارد.
وی با اشاره به اینکه این ماهواره قادر می باشد بخش های زیادی از نیاز کشور را به لحاظ داده های سنجشی تامین کند، افزود: در سالهای گذشته کشور در زمینه های سنجش از دور دستاوردهای خوبی داشته و برای عملیاتی کردن دانش های کشف شده نیاز داشتیم تا در پیک های مختلف سنجشی ماهواره ای با دقت بالا در اختیار داشته باشیم.
سالاریه ضمن اشاره به همکاری اخیر ایران با کشور روسیه برای دسترسی به ماهواره های سنجشی با دقت بالا، خاطرنشان کرد: ما این مسیر را ادامه خواهیم داد و در سالهای آینده مقرر است ماهواره هایی با دقت بالاتر تولید، پرتاب و مدارگذاری شود تا نیاز کشور مرتفع شود.
روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"
رییس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"، توضیح داد: برای آنکه یک ماهواره سنجشی در مدار قرار گیرد، ابتدا باید سفارش گیری صورت گیرد و بعد از آن پروسه طراحی سیستمی، طراحی دقیق، ساخت و مدارگذاری ماهواره صورت گیرد و پس از تزریق ماهواره به مدار و کالیبراسیون آن، تصاویر ارسالی در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
سالاریه با اشاره به اینکه ماهواره "خیام" در اواسط دهه ۹۰ توسط پژوهشگران فضایی کشور با عنایت به نیاز روز آن زمان تعریف شده بود، افزود: مراحل تحقیقاتی این ماهواره انجام شد و برای اجرائی کردن آن نیاز به دسترسی به ماهواره هایی با دقت یک متر بود که این پروسه یک بازه زمانی یک تا دو ساله ای را می طلبید که بعد از انجام مطالعات اولیه و اجرای طراحی مفهومی ماهواره "خیام" مشخصات فنی ماهواره تعیین شد.
وی با تاکید بر این که صنعت ماهواره سازی به این صورت نیست که بتوان در یک فروشگاهی وارد و آنرا سفارش داد، اظهار داشت: برای سفارش یک ماهواره نیاز است تا پارامترهایی همچون تعیین مقررات، سیستم های مخابراتی، سیستم های ارتباطی و سنجشی در پیک های مختلف و همین طور کنترل وضعیت و پایداری ماهواره صورت گیرد.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه این مراحل در کشور انجام شده است، اضافه کرد: در دهه ۹۰ که مبادرت به ساخت این ماهواره کردیم شرکت های مختلفی در دنیا مورد ارزیابی قرار گرفت که بعد از شناسایی این شرکتها در نهایت یک شرکت معتبر سازنده روسی انتخاب گردید.
بگفته وی بعد از سفارش این پروژه به شرکت روسی، مراحل نظارت بر پروژه در بخش های مختلف و همین طور انواع تست های آن صورت گرفت و در نهایت این ماهواره به ایران تحویل داده شد و در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار گرفت.
داده گیری از ماهواره "خیام"
سالاریه ضمن اشاره به هزینه های ساخت ماهواره "خیام"، توضیح داد: با عنایت به وزن و طیف و دقت، قیمت ماهواره های سنجشی متفاوت می باشد و این پروژه حدود ۴۰ میلیون دلار برآورد می شود.
وی با اشاره به اینکه تکنولوژی های فضایی دائما درحال توسعه است، افزود: از آنجاییکه صنعت فضایی دارای رقبای زیادی است، باید شرایط روز و توسعه فناوری در نظر گرفته شود و با عنایت به تغییراتی که در قرارداد صورت گرفته، برای اعلام قیمت نهایی باید قرارداد را مورد مطالعه قرار دهیم.
رییس سازمان فضایی ایران درباب داده گیری از ماهواره "خیام"، توضیح داد: با عنایت به پهناوری کشور هم اکنون در چهار نوبت از این ماهواره داده گیری می شود و همین طور فرامین برای برخی عملکردها به این ماهواره صادر می شود.
سالاریه با اشاره به اینکه داده های این ماهواره بوسیله ایستگاه ماهدشت دریافت می شود، افزود: ولی ما درحال تجهیز ایستگاه های موجود و همین طور راه اندازی ایستگاه های جدید در اقصی نقاط کشور بمنظور دریافت داده های این ماهواره هستیم.
وی افزود: همین طور ما ایستگاه سیاری را برای این ماهواره در نظر گرفته ایم.
سالاریه ضمن اشاره به توانمندی کشور در ساخت سنجنده ها اظهار داشت: هم اکنون نیاز کشور در زمینه سنجشی، طیف یک متر است و صنعت فضایی ایران در ۲ دهه اخیر بومی سازی این صنعت را شروع کرده و هم اکنون دانش فنی ساخت سنجنده های ۵ تا ۱۰ متر را کسب کرده است.
وی با اشاره به اینکه ما برای رسیدن به سنجنده هایی با دقت یک متر و کمتر نمی توانیم منتظر بمانیم، افزود: از طرفی به علت اعمال تحریم ها نمی توانیم ارتباطات بازی با دنیا داشته باشیم؛ ازاین رو ما نیازمند تامین این ماهواره بودیم.
رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: ما پس از ماهواره "خیام" بومی سازی و ساخت سنجنده های ۸ تا ۴ و ۵ تا ۲ و در نهایت یک متر و کمتر را در دستور کار داریم.
افشای نابهنگام اخبار "خیام" از پایگاه فضایی روسیه
رییس سازمان فضایی ایران درباب اعتراضات صورت گرفته در حوزه انتشار اخبار ماهواره "خیام" از روسیه و تاخیر ایران در انتشار این اخبار، توضیح داد: برمبنای قرار داد منعقد شده کنترل و نظارت در اختیار ایران است و همین طور ناظران شرکت سازنده از زمان ساخت تا تحویل و پرتاب نیز باید حضور داشته باشند تا به ابهامات پاسخ دهند.
سالاریه افزود: ما علاقه ای نداشتیم تا پیش از داده گیری واقعی از ماهواره "خیام" اطلاعاتی منتشر شود، چونکه باید کلیه ایرادات آن مرتفع می شد، ولی پایگاه فضایی روسیه بدون هماهنگی با ما نسبت به انتشار اخبار مربوط به ماهواره "خیام" اقدام نمود و پس از آن ما نیز بطور مناسب مبادرت به انتشار اطلاعیه هایی در این حوزه کردیم.
وی تصریح کرد: توافق ما این بود که پس از پایداری ماهواره اخبار آن منتشر شود.
سالاریه همین طور به برخی ادعاها درباب جاسوسی بودن این ماهواره اشاره نمود و اظهار داشت: ماهواره "خیام" با وزن ۶۰۰ کیلوگرم هیچ گاه نمی تواند جاسوسی باشد، چونکه ماهواره های جاسوسی دارای سایز و اندازه مشخص و در مدار مشخص هستند.
وی جاسوسی بودن این ماهواره را یک ادعای کودکانه دانست و اضافه کرد: خیام یک ماهواره سنجشی، برای کاربرد در زمینه مدیریت منابع، معادن، کشاورزی و محیط زیستی برمبنای استانداردهایی طراحی و ساخته شده است.
به نقل از ایشان، سفارش و قرارداد این ماهواره مربوط به پیش از جنگ اوکراین می شود.
سالاریه همین طور درباب دلیلهای اعمال تغییر در متن قرارداد ساخت ماهواره "خیام" توضیح داد: قراردادهای مربوط به حوزه فضایی همیشه دستخوش تغییر می شود که این امر به علت رشد سریع فناوری های این حوزه است؛ ازاین رو قرارداد این ماهواره نیز دائما دستخوش تغییر بود و الحاقیه های زیادی به آن اضافه گردید.
وی افزود: در قرار ماهواره تعیین زمان پرتاب خیلی مهم است که تلاش شد این زمان در متن قرارداد تعیین شود.
رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: در ۱.۵ سال اخیر کوشش های زیادی برای نهایی شدن قرارداد صورت گرفته و حدود ۳۰۰ ساعت جلسه با طرف روس برای مشخص شدن پارامترهای ماهواره "خیام" برگزار شده است.
پرتابگر خارجی
سالاریه به دلیلهای انتخاب پایگاه سایوز اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت ماهواره "خیام" با طراحی مفهومی و تعیین پارامترهای پژوهشگران ایرانی به شرکت خارجی واگذار شد و در کلیه مراحل پس از ارسال مدارک و اسناد به ما و تایید آن به مرحله نهایی و پرتاب رسید.

رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: وقتی که این ماهواره به مرحله پرتاب رسید، شرکت سازه پایگاه فضایی دیگری را برای پرتاب به ما پیشنهاد کرد، ولی ما قبول نکردیم.

وی با اشاره به اینکه ما پایگاه سایوز را برای پرتاب ماهواره "خیام" انتخاب کردیم، افزود: این پایگاه در سالهای اخیر شکستی در پرتاب های خود نداشته است.
رییس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به توان کشور روسیه در زمینه فضایی، اظهار نمود: این کشور نخستین کشوری است که پرتاب ماهواره و اعزام فضانورد را داشته و خیلی از کشورهای پیشرو از تجارب روسیه برای توسعه صنعت فضایی خود الگوبرداری کرده اند.
منبع:

1401/05/21
15:15:24
5.0 / 5
182
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید