سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی چه می گوید؟

سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی چه می گوید؟

بست روید: سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در جهت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات و با هدف ارتقای بهره برداری از فضای مجازی و صیانت از خردسالان، کودکان و نوجوانان تدوین شد و در نهایت به تصویب رسید.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، صیانت مجموعه اقدامات ایجابی و سلبی است که به منظور ایجاد شرایط مناسب جهت استفاده مفید، سالم و تعالی بخش کودکان و نوجوانان از فضای مجازی و مراقبت از آنان در مقابل صدمه های ناشی از آن صورت می گیرد. همچون اهداف اجرای طرح صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی میتوان به فراهم سازی فضای مجازی ویژه خردسالان، کودکان و نوجوانان در قالب فرهنگ اسلامی-ایرانی جهت استفاده مناسب از فضای مجازی و جلوگیری از صدمه های احتمالی آن اشاره نمود.
سیاست های کلان این سند عبارت است از توسعه محیط های صیانت شده بر بستر شبکه ملی اطلاعات ویژه خردسالان، کودکان و نوجوانان با محتوای متنوع و جذاب و قابلیت پاسخ گویی به نیاز های ضروری ارتباطی و محتوایی آنها، آگاه سازی، هشیارسازی، توانمند سازی اولیاء و مربیان و ایفای نقش محوری خانواده در هدایت و حمایت و مراقبت، رده بندی کلیه محتوا وخدمات متناسب با سن، جنسیت و خصوصیت های جسمی و فرهنگی و تأمین اطمینان و اعتماد.
توسعه همکاریهای بین المللی در حوزه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن، مراقبت روانی و اجتماعی از خردسالان، کودکان و نوجوانان در مقابل صدمه های ناشی از فضای مجازی بخصوص افراد در معرض خطر و صدمه دیده هم از سایر موارد سیاست های کلان این سند اعلام شده است.
همینطور در ماده ۴ این سند اقدامات کلان و تقسیم کار ملی مانند مدیریت و راهبردی، ایجاد محیط صیانت شده، حمایت و مراقبت، فرهنگ سازی و ارتقای سواد فضای مجازی، تعاملات بین المللی به توسعه محتوا و خدمات رده بندی شده ذکر شده است.
به صورت مثال در در بخش در ارتباط با ایجاد محیط صیانت شده مواردی مانند ایجاد زیرساخت و خدمات پایه و پیشران ویژه محیطهای صیانت شده مجازی شامل احراز هویت و امکان دسترسی طبقه بندی شده، امکان نظارت اولیاء، گزارش دهی، خدمات پرداخت و مقررات گذاری برای ترغیب دارندگان پروانه های عرضه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات به توسعه زیرساخت و خدمات پایه در این محیط توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری نهادهای ذیربط ظرف مدت شش ماه، اشاره شده است.
در بخش فرهنگ سازی و ارتقای سواد فضای مجازی به اطلاع رسانی، آموزش سواد فضای مجازی و ترویج محتوا و خدمات موجود در محیط مجازی صیانت شده و نحوه ی استفاده از امکانات تعبیه شده در این محیط توسط سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران وزارت آموزش پرورش با همکاری وزارت ارتباطات اشاره شده است.
یا در بخش تعاملات بین المللی بر تعامل موثر و هم افزا با کشورها، سرویس دهندگان خارجی و نهادهای بین المللی به منظور رعایت استانداردها و معیارهای جمهوری اسلامی ایران توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و قوه قضاییه تاکید گردیده است.
در همین راستا بود که به تازگی طرحی با عنوان ۴۵۶(اینترنت کودکان و نوجوانان) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورایعالی فضای مجازی رونمایی گردید.
در همین رابطه عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی حوزه بسیار مهمی است اما آن چنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده است گفته بود که سابقه بحث محافظت از کودکان در فضای مجازی قریب به دو دهه است که در دنیا دنبال می شود و در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود هم فعالیت های خوبی در کشور انجام شد البته در ادامه کمتر به این حوزه توجه شده است و اقدامات انجام شده یا کافی نبوده یا متناسب با چارچوب های فرهنگی کشورمان نبوده است.
به نقل از ایشان، بر مبنای تکالیف در نظر گرفته شده در سند صیانت از کودکان در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده تا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی یک محیط امن در فضای مجازی برای کودکان فراهم آورد تا آنها کمتر در معرض محتواهای نامناسب قرار گیرند همینطور فراهم سازی محیط امن متناسب با سن و محتوایی که در اختیار کاربر قرار می گیرد، از دیگر تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که با همکاری خیلی خوب خانواده ارتباطات کشور و در رأس آن اپراتورهای تلفن همراه این امکان فراهم گشته است.
طبق این گزارش با راه اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) سه امکان برای خانواده به منظور محافظت از کودکان در فضای مجازی فراهم می شود: نخست با شماره گیری #۴۵۶*، دوم از راه سایت و سوم از راه اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده ها فراهم شده تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند.
همینطور یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در چارچوب اپلیکیشن فراهم شده است؛ در این حد که پدر و مادر می توانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی ویژه در ارتباط با وی را تعریف کنند. کار دیگری هم که به مرور تکمیل می شود و نمونه آن هم در کشورهای اروپایی فعال شده، فراهم کردن دسترسی ایمن به خدمات پایه و مهم مثل موتورهای جستجو و دانش نامه ها است تا از راه آن کودک در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرد که این خدمات در چارچوب سایت از هفته گذشته در دسترس مردم قرار گرفته است.
سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در این لینک قابل دسترسی است.
منبع:

1401/06/26
10:56:55
5.0 / 5
379
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید