حق اشتراك ماهانه جایگزین اشتراك تلفن ثابت شد؟

حق اشتراك ماهانه جایگزین اشتراك تلفن ثابت شد؟

بست روید: در حالیكه با دستور دیوان عدالت اداری برای حذف حق اشتراك تلفن ثابت، شركت مخابرات ادعا نمود متحمل خسارت سالانه ۷۰۰ میلیاردی می شود، ظاهرا مقرر است قسمتی از این خسارت با حق اشتراك ماهیانه از تلفن ثابت جبران شود.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، بارها از جانب مسؤولان مخابراتی اعلام شده كه در حوزه ی تعرفه گذاری تلفن ثابت، یك ظلم تاریخی و بی عدالتی رخ داده و هزینه ی ایجاد و نگه داری تلفن ثابت بسیار بیش تر از هزینه ای است كه از مالكان تلفن ثابت دریافت می شود و در این راستا یكی از اقداماتی كه سبب شده مخابرات بیشتر از پیش متضرر شود، دستور لغو اشتراك تلفن ثابت بود.
پیش از این دریافت اشتراك تلفن های ثابت در مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حالی ابطال شد كه این مورد به اذعام مسؤولان مخابراتی، هزینه های زیادی را به این شركت تحمیل كرد و از همان زمان هم برای جبران این خسارات، گزینه هایی همچون تغییر تعرفه های تلفن ثابت محتمل بود و حتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نمود پیشنهاد شركت مخابرات ایران برای تغییر تعرفه های تلفن ثابت، به علت جبران ضرر و زیان ناشی از لغو آبونمان، در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی می شود.
همچنین سیدمجید صدری - مدیر عامل شركت مخابرات ایران - درباره ایجاد تغییراتی در تعرفه های مخابرات اظهار كرده بود: تعرفه های مخابرات چه در دیتا و چه تلفن ثابت، باید تغییراتی در جهت افزایش داشته باشد. البته ما تابع قانون هستیم اما كاهش تعرفه بیشتر از این در حوزه به صلاح ما نیست و با تعرفه های كنونی نمی توانیم توسعه داشته باشیم.
وی از تلاش در جهت مذاكره برای بازگرداندن رأی دیوان عدالت اداری سخن گفته و اظهار كرده بود: لغو دریافت اشتراك از مشتركان به ضرر مخابرات است و درآمد ۷۰۰ میلیارد تومانی سالانه ما را می كاهد. بنابراین در كوشش برای بازگرداندن این حكم هستیم. البته ما موظف به اجرای قانون هستیم و الان هم در حال طراحی كردن سیستم ها هستیم كه حكم دیوان عدالت را اجرایی نماییم، اما در عین حال تلاش می نماییم كه با كمك وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رگولاتوری و مذاكره با دیوان عدالت، رأی را بازگردانیم.
با وجود این با گذشت چندین ماه از رأی دیوان عدالت اداری، تغییری در این رأی داده نشد تا جایی كه برای دریافت حق اشتراك ماهانه از مشتركین تلفن ثابت تصمیم گیری شد. در این راستا، محمدرضا بیدخام در گفتگو با ایسنا درباره ی دریافت حق اشتراك ماهانه از مشتركین تلفن ثابت، اظهار نمود: دیوان عدالت اداری از مردادماه سال قبل رأی داد كه دریافت اشتراك از سوی مخابرات غیرقانونی می باشد. مصوبات تعرفه گذاری از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی انجام می شود و مخابرات خودش اما این مورد برای مخابرات حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان در سال خسارت وارد می كرد.
وی افزود: این مورد اساساً به ضرر صنعت مخابرات، توسعه و نگهداری شبكه مخابراتی و عرضه خدمات بهتر به مشتریان و تمامی ذی نفعان و از این جهت كه نمی توانیم سرویس جدیدی به مردم بدهیم، به ضرر مشتریان بود و همه را تحت تأثیر قرار داد. بنابراین مكاتبات متعددی با دیوان عدالت اداری صورت گرفت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم مذاكرات مختلف را با دیوان عدالت اداری انجام داد، اما متأسفانه به نتیجه كلی نرسیدیم.
سخنگوی شركت مخابرات ایران با اشاره به این كه بعد از اعلام رأی دیوان عدالت، هزینه ی اشتراك علی الحساب از مشتریان دریافت می شد و دیوان عدالت هم در جریان بود، اضافه كرد: با عنایت به ضرر و زیان شركت مخابرات و بر مبنای مصوبه ماده ۴ اساسنامه شركت مخابرات اما مخابرات درنهایت مكلف شد مصوبه را اجرا نماید.
اما در این مجمع كه با حضور نمایندگان دولت (سهام عدالت) و اعتماد مبین، سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس و نماینده سازمان حسابرسی تشكیل شد، پیشنهادی طبق ماده ۴ قانون تأسیس شركت مخابرات ایران مطرح و بعد از موافقت بنا شد حق اشتراك از مشتركان تلفن ثابت دریافت شود.
بیدخام در تشریح چگونگی دریافت حق اشتراك ماهانه اظهار داشت: در این مجمع مقرر شد برای حق اشتراك ماهیانه بابت هر خط تلفن ثابت، از مشتركان در روستاها ۱۰۰ تومان، در شهرها ماهانه ۷۵۰ تومان، در شهرستان ها ۱۰۰۰ تومان، در مراكز استان ها غیر از كلانشهرها ۱۲۰۰ تومان، در كلانشهرها ۱، ۵۰۰ تومان و در تهران ۲، ۰۰۰ تومان دریافت شود.
وی در پاسخ به اینكه آیا حق اشتراك دریافتی می تواند خسارت واردشده به مخابرات را جبران كند، اظهار داشت: با تعرفه گذاری فوق حدود ۴۰ تا ۳۵ درصد از خسارت وارده به شركت مخابرات جبران می شود.1398/01/19
14:14:07
5.0 / 5
4503
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید