تیک تاک در کدام کشورها ممنوع شد؟

تیک تاک در کدام کشورها ممنوع شد؟

بست روید: تیک تاک بتازگی اعلام نمود دولت بایدن از مالکان چینی تیک تاک خواسته است سهام خود در این اپلیکیشن ویدئویی محبوب را بفروشند در غیر این صورت، با ممنوعیت احتمالی در آمریکا روبرو خواهند شد.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، این تهدید چشمگیرترین اقدامی است که مقامات دولت و قانونگذاران آمریکایی که نگران افتادن اطلاعات کاربران آمریکایی به دست دولت چین هستند، مقابل این شرکت انجام داده اند. تیک تاک متعلق به شرکت چینی بایت دنس است و بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا دارد.

همچنین برای اولین بار است که تیک تاک در دولت دموکرات جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، به ممنوعیت احتمالی تهدید می شود. دونالد ترامپ، رییس جمهور جمهوریخواه پیشین آمریکا، کوشش کرد تیک تاک را در سال ۲۰۲۰ ممنوع کند، اما در دادگاه های آمریکا شکست خورد.

این اقدام بعد از معرفی یک قانون جدید در آمریکا به انجام می رسد که به کاخ سفید اجازه می دهد تا تیک تاک یا سایر فناوریهای مبتنی بر خارجی را در صورت ایجاد خطر امنیت ملی، ممنوع کند. کشورها و نهادهای دولتی دیگر هم نیز تصمیم گرفته اند این اپلیکیشن را ممنوع کنند. کشورهای مختلفی در سراسر جهان نسبت به نزدیکی این شرکت به دولت چین و نگهداری اطلاعات کاربران، نگرانی هایی را مطرح کرده اند. رویترز در گزارشی به بررسی کشورها و نهادهایی پرداخته که به ممنوعیت جزئی یا کامل تیک تاک اقدام نموده اند:

هند
هند تیک تاک و ده ها اپلیکیشن چینی دیگر را با این ادعا که بطور بالقوه برای امنیت و یکپارچگی کشور زیان آور هستند، در ژوئن ۲۰۲۰ در همه دستگاهها ممنوع کرد.

افغانستان
افغانستان درحال مذاکره برای ممنوعیت تیک تاک و بازی ویدیویی PUBG است. طالبان ادعا می کنند که این اپلیکیشن ها، جوانان افغان را به بیراهه می کشند.

پاکستان
تیک تاک به سبب آنچه که دولت محتوای غیراخلاقی و ناشایست در این اپلیکیشن اعلام شد، دستکم چهار بار ممنوع گردید که آخرین ممنوعیت آن در ماه نوامبر به انتها رسید.

بلژیک
الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، در ۱۰ مارس اظهار داشت که کارمندان دولت فدرال بلژیک دیگر مجاز به استفاده از تیک تاک در گوشیهای کاری نخواهند بود.

کانادا
این کشور به سبب خطرات امنیتی، تیک تاک را در دستگاه های دولتی ممنوع کرده است. دولت فدرال و سه رگولاتور حریم خصوصی منطقه ای کانادا اعلام نمودند درباره ی تیک تاک بر سر نگرانی ها پیرامون جمع آوری، استفاده و افشای اطلاعات شخصی توسط تیک تاک، تحقیق می کنند. هیات خزانه داری کانادا در اطلاعیه ای اعلام نمود تصمیم جهت استفاده از یک اپلیکیشن یا پلتفرم، یک انتخاب شخصی است اما دستورالعمل مرکز کانادایی امنیت سایبری به شهروندان کانادایی اکیدا سفارش می کند این ریسک ها را درک کرده و قبل از تصمیم گیری درباره ی ابزاری که استفاده می نمایند، انتخاب آگاهانه انجام دهند.

تایوان
تیک تاک و بعضی دیگر از اپلیکیشن های چینی را در دستگاه های دولتی ممنوع کرد و در دسامبر ۲۰۲۲ تحقیقاتی را درباره ی این اپلیکیشن شبکه اجتماعی به سبب عملیات مشکوک غیرقانونی در جزیره شروع کرد. تایوان کارهای تجاری چینی مختلف از پلتفرمهای شبکه اجتماعی تا صنعت تولید تراشه باارزش را در این جزیره ممنوع کرده است. استفاده از اپلیکیشنهای چینی مانند تیک تاک برای دپارتمانهای دولتی تایوان ممنوعست.

آمریکا
کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، نهاد امنیت ملی قدرتمندی است که در سال ۲۰۲۰ به اتفاق آرا سفارش کرد بایت دنس، تیک تاک را واگذار کند. در اوایل ماه مارس، قانونگذاران هر دو حزب بزرگ ایالات متحده لایحه ای را برای ممنوعیت این برنامه محبوب در ایالات متحده ارائه کردند. کنگره قبلاً در دسامبر ۲۰۲۲ لایحه ای را برای ممنوعیت تیک تاک در دستگاه های فدرال تصویب کرد.

موسسات آموزشی آمریکا
دانشگاه ایالتی بویز، دانشگاه اوکلاهاما، دانشگاه تگزاس-آستین، و دانشگاه A&M تگزاس غربی تعدادی از موسساتی هستند که تیک تاک را در دستگاه های دانشگاهی و شبکه های وای فای ممنوع کرده اند.

ایالتهای آمریکا
تگزاس، مریلند، آلاباما و یوتا همچون بیش از ۲۵ ایالت هستند که به کارکنانشان فرمان داده اند از استفاده از تیک تاک در دستگاه های ایالتی اجتناب کنند.

کمیسیون اروپا و پارلمان اروپا
کمیسیون اروپا که بازوی اجرائی اتحادیه اروپاست، به سبب نگرانی های امنیتی سایبری، دستور ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن محبوب چینی تیک تاک را در تلفن های کارکنانش صادر کرد. بطور جداگانه، پارلمان اروپا نیز این اپلیکیشن را در گوشیهای کارکنان ممنوع کرد.

انگلیس و اسکاتلند

انگلیس هفته گذشته اعلام نمود که تیک تاک را در تلفن های دولتی ممنوع خواهدنمود و این ممنوعیت فوری اجرا خواهد شد. دولت انگلیس از مرکز ملی امنیت سایبری این کشور خواسته است لطمه پذیری احتمالی اطلاعات دولت از طرف اپلیکیشن های شبکه اجتماعی و مخاطرات پیرامون چگونگی دسترسی یافتن و استفاده از این اطلاعات حساس را بررسی کند. شبکه اسکای نیوز روز جمعه گزارش کرد تیک تاک از تلفنها و دستگاه های پارلمان اسکاتلند حذف خواهد شد. به اعضای پارلمان اسکاتلند و کارکنان این نهاد قویا سفارش شده است تا تیک تاک را از دستگاه هایی که از آنها برای دسترسی به سیستمهای فناوری اطلاعات پارلمان استفاده می نمایند، حذف نمایند.

نیوزیلند

نیوزیلند به سبب نگرانی های امنیت سایبری، تیک تاک را در دستگاه هایی که به شبکه پارلمان این کشور دسترسی دارند ممنوع کرد. تیک تاک تا پایان مارس، در همه دستگاه هایی که به شبکه پارلمان نیوزیلند دسترسی دارند ممنوع خواهد شد. وزارت دفاع و وزارت امور خارجه و تجارت نیوزیلند روز جمعه اعلام نمودند ممنوعیت استفاده از تیک تاک در دستگاه های کاری را مدتی است که به اجرا گذاشته اند.

منبع:

1402/01/01
15:10:43
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آموزش , ابزار , دانشگاه , سیستم
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید