چرا برخی برای خرید محصولات اپل اصرار دارند؟

چرا برخی برای خرید محصولات اپل اصرار دارند؟

بست روید: یك كارشناس فناوری اطلاعات معتقد می باشد در شرایطی كه اپلیكیشن های ایرانی از اپ استور حذف شده اند و حتی با اكانت های اینترپرایز هم بیش تر از چند هفته در این ماركت دوام نمی آورند، اصرار كاربران برای خرید گوشیهای آیفون عجیب است و اما اگر این مساله ادامه دار باشد، در سال های پیش رو تعداد كاربران سیستم عامل iOS در ایران كم می شود.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، در حالیكه در ایران صدها برنامه نویس مستعد iOS وجود دارد و كسب وكارهای بسیاری، اپلیكیشن های خودرا در ماركت آنلاین اپل قرار می دهند، متأسفانه كاربران همیشه با مشكلاتی در استفاده از اپلیكیشن های بین المللی و حتی داخلی بوسیله اپ استور روبه رو بودند.
خطای ۱۰۰۹ یكی از شناخته شده ترین این مشكلات است كه مدت ها موجب آزار كاربران ایرانی بود و در حالیكه با ایجاد محدودیت و تحریم های آمریكا، خیلی از شركت ها سراغ استفاده از اكانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند، حالا عمر همین اكانت ها هم محدود شده و كسب وكارها را به استفاده از نسخه وب ناچار كرده است، هرچند خیلی از برنامه نویسان این حوزه در همین مدت كارشان را از دست داده اند.
در این راستا میلاد نوری -كارشناس فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه سیستم عامل اپل با اندروید متفاوت می باشد، توضیح داد: اپل از همان ابتدا سیستم عامل خودرا بسته نگه داشته و گفته غیر از اپ استورهای خودش، هیچ راه جایگزینی برای نصب اپلیكیشن ها وجود ندارد. اما در اندروید شما می توانید اپلیكیشن را از ماركت های دیگر و حتی لینك مستقیم نصب كنید. در اپل این اتفاق نیفتاده و هر جایگزین دیگری مانند ماركت های دیگر كه با اكانت های اینترپرایز و یا لینك مستقیم منتشر می شدند، در واقع در بك گراند با یك اكانت به اپل متصل بودند و كنترلشان دست اپل بود.

اپل اعلام نموده بود كه به ایرانیان سرویس نمی دهد
وی با اشاره به حذف اپلیكیشن های ایرانی از اپ استور، اظهار نمود: قضیه حذف اپلیكیشن های ایرانی چند ماه پیش اتفاق نیفتاده و مربوط به دو سال پیش است. اپل از زمانی كه اپلیكیشن های ایرانی روی سیستم عامل آی اواس قرار گرفتند، اعلام نموده بود كه به ایرانیان سرویس نمی دهد. اپلیكیشن هایی هم كه تا آن زمان روی اپل بودند، هویتی غیرواقعی داشتند و ما هم خودمان آگاه بودیم كاری كه می نماییم، برخلاف قانون است.
این كارشناس افزود: با این وجود، اپل در ماه های اخیر محدودیت ها و سیستم نظارتی اش را روی اپلیكیشن های ایرانی بیشتر كرد و صرف اینكه این اپلیكیشن به یك كسب و كار ایرانی مرتبط بود،. فارغ از اینكه پرداخت دارد یا ندارد و یا فارسی است یا انگلیسی، آنها را حذف نمود. حتی اپلیكیشن هایی بودند كه كاملاً بلاعوض بودند و كسب وكاری نبودند، مثلاً اپلیكیشنی كه هشدارهای زلزله را در شهرهای مختلف اطلاع رسانی می كرد كه حتی پرداختی هم رویش نبود كه آنرا هم حذف نمود.
نوری با اشاره به اینكه سپس آن خیلی از شركت های بزرگ، اكانت اینترپرایز درست كردند و شركت های كوچك تر روی ماركت های مشابه رفتند، اضافه كرد: روش كار این ماركت ها هم این طور است كه آنها در پس زمینه خودشان اكانت اینترپرایز دارند. در صورتیكه اپل در قوانینش درباره اكانت های اینترپرایز آورده كه این اكانت ها فقط برای تست درون سازمانی است و اگر شما اپلیكیشنی را با اكانت اینترپرایز در اختیار كاربر نهایی قرار دهید، قوانین اپل را در این زمینه دور زدید.

حذف اپلیكیشن های ایرانی بیشتر صدا كرد
ایشان سپس با اشاره به حذف اكانت های اینترپرایز از اپ استور توضیح داد: این اقدام اپل اصلاً محدود به اپلیكیشن های ایرانی نبود. یك سری شركت ها از اكانت اینترپرایز اپل سوءاستفاده كرده و اپلیكیشن هایی را كه خلاف قوانین اپ استور بود، با اكانت اینترپرایز منتشر می كردند. زمانی كه این اپلیكیشن ها زیر ذره بین قرار گرفتند، اپل اكانت های اینترپرایز را با جزئیات بیش تری بررسی كرد اما از آنجائیكه اپلیكیشن های ایرانی هم اكثراً در اكانت های اینترپرایز قرار داشتند، نسبت به اپلیكیشن های سایر كشورها سروصدای بیش تری كرد، اما كسی كه از اول اپلیكیشن خودرا روی اكانت اینترپرایز اپل قرار داده، آگاه بوده كه این مساله خلاف مقررات اپل است.
نوری در پاسخ به اینكه چاره مقابله با این اقدام اپل چیست، اظهار داشت: راه كار جایگزینی وجود ندارد. اكانت اینترپرایزی كه امروز ایجاد می كنید هم امكان دارد همان فرآیند را طی كند، با این تفاوت كه الان نظارت و سخت گیری اپل بیش تر شده است. قبلاً با اكانت اینترپرایز ممكن بود اپلیكیشن تان سه ماه كار كند اما الان سه هفته شده و این مساله هزینه زیادی را به شركت ها تحمیل می كند، برای اینكه برای هر اكانت اینترپرایز باید ۳۰۰ دلار هزینه كنند كه این هزینه با هربار بسته شدن یك اكانت، هربار تكرار می شود. خیلی از كسب وكارهای بزرگ هم روی وب آمدند و نسخه PWA خودرا فعال كردند و جایگزین نهایی كه همیشه جواب می دهد، باز همین است.
وی با اشاره به مشكلات حذف اپلیكیشن های ایرانی از اپ استور بیان كرد: قسمتی از صدمه ای كه وارد می شود، به بازار كار است. الان خیلی از توسعه دهندگان سیستم آی اواس، بازار كارشان محدود شده و در ایران شركت های جدید سمت این سیستم عامل نمی روند. ما حدود ۴۵ میلیون دستگاه اندرویدی و هفت میلیون آی اواس شامل آیپد و آیفون در ایران داریم. بازار هفت میلیونی كسب وكارهایی كه با آی اواس كار می كردند، موقتاً از بین رفته كه با نسخه وب می توانند برخی از آنها را برگردانند، اما اگر این قضیه ادامه دار باشد، بالقطع در سال های پیش رو تعداد كاربران آی اواس در ایران كم می شود.

برخی می خواهند به هر نحوی از محصولات اپل استفاده كنند
این كارشناس فناوری اطلاعات افزود: مخصوصاً اگر تحریمی كه مجلس اعلام نموده عملی شود، از آنجائیكه بازوی اجرایی اش رجیستری است، اگر آیفون در ایران تحریم شود و گوشی آیفون جدیدی رجیستر نشود، سپس سه سال تعداد دستگاه هایی كه روی آی اواس هستند، كم می شود. اپل از روز اول اعلام نموده كه به افراد و كسب وكارهای ایرانی سرویس نمی دهد. این اصرار خود كاربران ایرانی كمی غیرقابل درك است كه می خواهند به هر نحوی از این سیستم استفاده كنند.
نوری با اشاره به تغییرات كاربران آی آواس در ایران در ماه های اخیر بیان كرد: اگر این تغییرات كم بوده، به سبب عدم آگاهی كاربر است. افرادی هستند كه این روزها هنوز آیفون می خرند كه خیلی اوقات اولین گوشی اپلی است كه می خرند. این افراد آگاه نیستند كه جهت استفاده از خیلی از اپلیكیشن ها گرفتار مشكل می شوند. اگر این كاربران آگاه بودند، شاید بسیاری از آنها گوشی آیفون نمی خریدند.
وی هم چنین اشاره كرد: این وضعیت ادامه دارد و چه بسا بدتر هم می شود. اپل قوانینی می گذارد كه ما ایرانیان آنها را نقض می نماییم و اپل به جهت اینكه قوانینش سخت تر شود، نظارتش را بیش تر می كند. هم اكنون تنها راهكار این است كه كسب وكارها دور اپل را خط بكشند و یك PWA طراحی نمایند كه كاربران فعلی iOS بتوانند از آن استفاده كنند و به كاربران هم آگاهی دهند كه از این به بعد روی اپل اپلیكیشنی نداریم. كاربران قدیمی هم می توانند گوشی اندرویدی بعنوان گوشی دوم داشته باشند و كاربران جدید هم سمت آیفون كمتر بروند.
منبع:

1398/02/13
12:08:41
5.0 / 5
4767
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید