نتایج بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون

نتایج بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون

به گزارش بست روید در بزرگترین تست اتصال تیر به ستون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، ستون با نیروی ۲۲۰ تن گرفتار شكست شد.


به گزارش بست روید به نقل از مهر، بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون در دنیا، مربوط به پروژه فرانمای آیمكس (IMAX)در آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله كشور، متعلق به پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله انجام شد.

این آزمایش، نخستین آزمایش مهم در مجموعه آزمایشگاه های پیشرفته مهندسی زلزله است كه مربوط به مقاومت اتصال تیر به ستون در مقابل زلزله به حساب می آید.

بحث ایمنی ساختمانها در مقابل زلزله یكی از دغدغه های مهم جامعه و مسؤلین است. این مورد به خصوص برای ساختمانهای بلند مرتبه اهمیت دوچندانی دارد كه در همین راستا كشورهای پیشرفته برای نیل به این هدف، مبادرت به ساخت آزمایشگاه های بزرگ و پیشرفته مهندسی زلزله نموده اند.

هم اكنون یكی از بزرگترین برج های چند منظوره تهران به ارتفاع ۱۲۷ متر وجود دارد كه پیشبینی شده این آزمایش روی آن پیاده سازی شود.

این تست روی سازه ای بزرگ متشكل از تیر و ستون انجام گرفته است. طراحی اتصالات تیرها به ستونهای این سازه به روشی كاملاً جدید، به دو صورت پیچی و جوشی و به صورت اتصال صلب با استفاده از ورق كناری انجام شده است.

با عنایت به جدید بودن روش اتصال در این پروژه، لازم است ابتدا این اتصالات با ابعاد واقعی ساخته شده و تحت آزمایش های مورد نیاز جهت تائید قرار گیرد.

در صورت تائید این روش جدید اتصال، توسط مراجع ساختمان سازی كشور، می توان از این نوع اتصال در ساخت سازه ها در سراسر كشور بعنوان یك روش ساخت اتصالات تیر به ستون بهره برد.

در همین راستا محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله و زلزله شناسی، بزرگترین آزمایشگاه تیر به ستون دنیا را در آزمایشگاه پیشرفته زلزله این پژوهشگاه اجرایی كردند.

در این آزمایش ستون بعد از وارد شدن نیروی ۲۲۰تن گرفتار شكست شد. این در شرایطی است كه طبق استاندارد، مقاومت ستون در مقابل نیرو ۱۷۰تن است. این نشان داده است كه ستون نیرویی بیشتر از ۱۷۹تن را متحمل می شود.

قبل از این آزمایش هایی در مقیاس كوچك تر در آزمایشگاه ها و دانشگاه های بزرگ دنیا انجام شده است. انجام این آزمایش مهم مبین رشد شاخص فناوری كشور در زمینه مهندسی زلزله خواهد بود.

1398/03/02
19:35:12
5.0 / 5
4870
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید