تامین امنیت سیمكارت ها با روش بومی

تامین امنیت سیمكارت ها با روش بومی

به گزارش بست روید مدیركل ایمنی شبكه اپراتور اول با اشاره به به كارگیری ماژول سخت افزاری امنیتی بومی برای اولین بار در كشور، اظهار داشت: فرایند تولید كلید، انتقال و ورود آن به سیمكارت و تجهیزات شبكه ارتباطی، باید به صورت امن صورت گیرد كه با تولید HSM بومی، این مهم تحقق یافته است.


محمد طالبی در گفتگو با ایسنا، درباره نحوه ی فعالیت ماژول HSM اظهار نمود: وظیفه اصلی HSM یا ماژول سخت افزاری امن، ذخیره سازی كلیدهایی رمزنگاری به صورت ایمن است كه این مورد در تولید سیمكارت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و با افشای كلیدهای یاد شده، امكان شنود اطلاعات و نشت داده های سیمكارت وجود خواهد داشت.
وی افزود: با عنایت به پیچیدگی بسیار بالای فناوری و توسعه این مؤلفه، تولید آن تنها در تعدادی كشور محدود انجام می پذیرفت كه حالا به صورت بومی تولید و در همراه اول به كار گرفته شده است. كار این ماژول این است كه این كلیدها را مدیریت و به صورت امن توزیع كند و اجازه هر نوع دستكاری و سرقت اطلاعات را از روی سیمكارت كه یك مؤلفه بسیار مهم در موبایل است، نمی دهد و از لو رفتن كلید جلوگیری می كند.
جلوگیری از دستیابی به اطلاعات داخلی در صورت حمله
مدیر كل ایمنی شبكه اپراتور اول با اشاره به خصوصیت های امنیتی ماژول سخت افزاری امنیتی بیان كرد: در صورت اجرای حملات سخت افزاری و نرم افزاری به منظور دسترسی به اطلاعات داخلی HSM، این توانایی در آن وجود دارد كه داده های خویش را از بین برده و اطلاعات داخلش را به صورت كامل حذف كرده و همینطور احتمال هر نوع دستیابی به كلیدهای داخل ماژول را هم تقریباً غیر ممكن می كند.
طالبی با بیان این كه همراه اول از این پس برای حفظ داده های امنیت سیمكارت، از یك ماژول بومی و فرایند خودكار انتقال كلید استفاده می نماید، اضافه كرد: ضروری می باشد تولید، انتقال و ورود كلید روی سیمكارت و تجهیزات به صورت امن انجام پذیرد كه بنابراین همراه اول تا پیش از این، این كار را به صورت دستی انجام می داد.
وی افزود: نشت این كلیدها كه پیشتر برای بعضی از اپراتورها اتفاق افتاد، می تواند حریم خصوصی مشتركین را به مخاطره انداخته و منجر به دسترسی به بخشی از داده های مشترك و اطلاعات مكالمه آنها شود. ازاین رو این شركت تولید كلیدهای حیاتی سیمكارت به صورت خودكار، انتقال امن آنها به مجموعه های تولید سیمكارت داخلی و نگهداری آن توسط پیمانه سخت افزاری امن بومی را در اولویت قرار داده و هم اكنون نگهداری كلیه كلیدها در HSM بومی این مهم را تحقق بخشیده است.
بومی سازی HSM در یك پروژه ی پنج ساله
مدیر كل ایمنی شبكه اپراتور اول با اشاره به تولید HSM بومی در یك پروژه پنج ساله در همراه اول خاطرنشان كرد: به محض اتمام تولید پیمانه سخت افزاری امن، نخستین سری سیمكارت ها با استفاده از این مؤلفه و امنیت حاصل از آن تولید و كلیدهای جدید سیمكارت هم منتقل شد. در همین راستا تاییدیه واحد بازاریابی هم دریافت شد كه این كار به لحاظ كاملاً اتوماتیك انجام پذیرفته و همینطور تولید داخل است.
طالبی افزود: هم اكنون در فرایند اجرای سفارش ۸۰ هزارتایی با این پیمانه سخت افزاری امن هستیم و بعد از آن كلیه اطلاعات به مؤلفه جدید منتقل و محصولات غیر بومی از چرخه تولید سیمكارت های اپراتور اول حذف خواهد شد. با عنایت به سرمایه گذاری همراه اول به منظور تولید و حفظ حریم خصوصی مشتركین، این آمادگی برای این شركت وجود دارد كه دیگر اپراتورها و شركت های نیازمند فرایند تولید كارت هوشمند هم از این مؤلفه بومی شده استفاده كنند.1398/03/18
14:03:19
5.0 / 5
5720
تگهای خبر: اپراتور , شركت , فناوری , ماژول
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید