دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد:

شبكه شركت های دانش بنیان كشورهای عضو اسكاپ ایجاد می شود

شبكه شركت های دانش بنیان كشورهای عضو اسكاپ ایجاد می شود

به گزارش بست روید دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در دیدار معاون دبیركل سازمان ملل متحد از ایجاد شبكه شركت های دانش بنیان كشورهای عضو اسكاپ خبرداد.به گزارش بست روید به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، جاباناه، معاون دبیركل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی كمیسیون اقتصادی اجتماعی این سازمان و هیئت همراه، با حضور در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ملاقات و گفتگو كردند.
عاملی اظهار داشت: كمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد «اسكاپ» یكی از ۵ كمیسیون منطقه ای این سازمان است كه برای تعمیق و گسترش فعالیت های منطقه ای فعالیت می كند.
وی اضافه كرد: این دیدار در قالب «سند جامع توسعه روابط علمی بین المللی جمهوری اسلامی ایران» كه به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی رسیده است، انجام شد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در قالب همین سند نشستی هم با عنوان «خلاقیت و استارت آپ ها» در تهران توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همكاری كمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد «اسكاپ» روز آینده برگزار می شود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اظهار داشت: در این جلسه علاوه بر تبادل نظر درمورد این مورد و با عنایت به این نكته كه حوزه اسكاپ «آسیا و اقیانوسیه» شامل ۶۲ كشور با ظرفیت های بالاست پیرامون این ظرفیت هم بحث و گفتگو صورت خواهد گرفت.
وی اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران در قالب «نگاه به شرق» ظرفیت اسكاپ را برای پیشرفت های فرهنگی و علمی مهم می داند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: در نشست امروز ظرفیت ها و قابلیت های فرهنگی و علمی جمهوری اسلامی ایران تشریح شد و این مورد مورد تاكید قرارگرفت كه جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه حیات خود به یك سرمایه عظیم فرهنگی و علمی دست یافته است.
عاملی در تشریح ابعادی از این سرمایه اظهار داشت: در سال ۱۳۵۷ در كشورمان تنها حدود ۱۰۰۰ مقاله علمی نگاشته می شد، این درحالیست كه بر مبنای آمارهای بین المللی در سال ۱۳۹۷ تعداد مقالات به ۵۰ هزار مقاله رسیده است.
وی اضافه كرد: این نشان داده است كه ظرفیت تولید علم ایران ۵۰ برابر شده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: این رشد علمی در جهان چشم گیر و خیره كننده است و بعنوان مثال مجله «NATURE» این ظرفیت را بعنوان یكی از بالاترین ظرفیت های رشد علمی در جهان مورد توجه قرار داده است.
عاملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های سند راهبری نقشه جامع علمی كشور كه افق ۲۰۲۵ را در چارچوب ۲۴۰ برنامه اقدام هدف گیری كرده است، اعلام آمادگی كرد كه تجربیات جمهوری اسلامی ایران را در حوزه سیاستگذاری علم و فناوری مورد تبادل با كشورهای عضو «اسكاپ» قرار گیرد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در ادامه و در تشریح توافق صورت گرفته با «اسكاپ» اظهار داشت: ایجاد شبكه موسسات و شركت های دانش بنیان با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با عضویت شركت های دانش بنیان كشورهای عضو «اسكاپ» هم مورد استقبال طرفین قرار گرفت.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر ضرورت كاهش درد و توسعه سلامت اجتماعی در جهان اظهار داشت: علم باید به این مورد كمك نماید.
عاملی با اشاره به ضرورت توجه به فلسفه و چرایی علم و فناوری اضافه كرد: در كنار گفتگو درباره پیشرفت علم و فناوری باید به مبحث فلسفه و چرایی علم و فناوری هم دقت كنیم و اهداف متعالی علم و فنآوری را فراموش نكنیم.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه آسیا یك ظرفیت برای بازبینی در مدل مدیریت جهان است، اظهار داشت: فكر می كنم این یك دغدغه جهانی باشد؛ علیرغم اینكه جهان سلطه هر روز به دنبال افزایش سلطه خود است و به این نكته توجه نمی كند كه نظام سلطه شرق (اتحاد جماهیر سابق شوروی) به خاطر همین نگاه سلطه آمیز خود به زمین خورد.
وی اضافه كرد: غرب هم به محوریت آمریكا این نگاه سلطه آمیز را دنبال می كند و افول آمریكا در حوزه های مختلف یك بحث بسیار مهم می باشد و هر دولت دیگری هم كه بخواهد سیاست های سلطه آمیز را دنبال كند اساسا با مشكل مواجه خواهد شد.

1398/03/21
14:06:51
5.0 / 5
4814
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید