تصفیه پساب كارخانه ها با پوست پسته

تصفیه پساب كارخانه ها با پوست پسته

به گزارش بست روید محققان كشور بایو جاذبی با استفاده از پوست پسته تهیه كردند كه می تواند فلزات سنگین پساب كارخانه ها را تصفیه كند.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه شهید باهنر كرمان برای رفع این مشكل بیوكامپوزیتی بر پایه كربن فعال تهیه كردند كه برای تهیه آن از پوست سخت پوسته بهره بردند.
وجیهه نژاد شفیعی مجری این طرح پژوهشی بیان كرد: با انجام این پژوهش بیوكامپوزیتی بر پایه كربن فعال از پوست سخت پسته تهیه شد تا بعنوان جاذب یون های فلزات سنگین و آلاینده های آلی از محلول های آبی و پساب صنعتی استفاده گردد. در ابتدای كار پوست سخت پسته بعد از شستشو و خشك شدن به اندازه ۱-۲ میلیمتر خرد و در دمای بالا پیرولیز شد. همینطور برای فعال سازی كربن، در كوره تحت بخار آب قرار داده و تبدیل به كربن فعال شد. بعد از آن نانو ذرات آهن بر روی سطح كربن فعال قرار گرفت تا شاهد خاصیت مغناطیسی آن باشیم. این بایو جاذب ها جذب فلزات سنگین از محیط های آبی را انجام می دهند.
وی افزود: كربن فعال به علت داشتن مساحت سطح گسترده، منافذ بسیار ریز، قابلیت فعال سازی مجدد سطح بعنوان یكی از پرمصرف ترین جاذب های سطحی استفاده های وسیعی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نظامی، غذایی، دارویی، شیمیایی و هم در فرآیندهای تصفیه آب و هوا و پاكسازی محیط زیست دارد. تولید كربن فعال از مواد اولیه پوست سخت بادام، پسته، گردو، ضایعات پنبه، سبوس برنج، هسته خرما سبب كاهش قیمت آن شده است و مشكل دسترسی به آنرا هم حل می كند. از طرفی برای افزایش ظرفیت جذب كربن فعال قرار دادن گروه های عاملی مختلف روی سطح آن مؤثر است.
نژاد شفیعی ابراز كرد: داشتن جاذب با ظرفیت جذب بالا و تهیه شده از مواد ارزان قیمت می تواند كمك زیادی برای تجاری كردن این جاذب ها در سیستم های تصفیه پساب های صنعتی است. بر این اساس در این پژوهش هدف تولید جاذبی از كربن فعال با ظرفیت جذب بالا و با استفاده از ماده اولیه پوست سخت پسته بود.

1398/03/23
18:26:48
5.0 / 5
4539
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , صنعت , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید