صدور بیانیه برای حل مشكلات اپراتورها

صدور بیانیه برای حل مشكلات اپراتورها

بست روید: در صورتیكه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات معتقد می باشد شركت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت باید درخواست خود برای افزایش تعرفه خدمات را به صورت مستدل ارائه نمایند تا بررسی شود، رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری از ارائه ی اطلاعیه ای برای حل مشكلات اپراتورهای ثابت آگاهی داد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، شركت های ارائه دهنده اینترنت ثابت معتقدند این روزها گرفتار مشكلات مالی شدند و وضعیت مطلوبی ندارند. حتی بعضی از شركت های FCP بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار كردند و می گویند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، باعث شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل بجای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شركت ها در حال از دست دادن مشتركانشان هستند.
از طرفی محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- معتقد می باشد كه در تلاطم اقتصادی نباید صرفاً هزینه را از جیب مردم برداشت و هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد و از جانب دیگر حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - كه معتقد می باشد در مقیاس های جهانی ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد، اظهار كرده بود تمام تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بعنوان رگولاتوری یا مقررات گذار، این است كه قیمت های ارائه خدمات اینترنت توسط اپراتورها از آنچه حالا ارائه می شود، بالاتر نرود.
موضوع افزایش تعرفه خدمات باید از ابعاد مختلف بررسی شود
همین طور چندی قبل رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اظهارات بعضی از شركت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت درباره ضرورت افزایش قیمت اینترنت اظهار داشته بود: سوژه افزایش تعرفه خدمات اینترنت باید از ابعاد مختلف بررسی شود و شركت های ارائه دهنده این خدمات بجای طرح سوژه در رسانه ها دلیلهای و مستندات خودرا به رگولاتوری ارائه نمایند تا بررسی شود.
در این راستا، محمدباقر اثنی عشری - رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات - در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به كوشش برای حل مشكلات اپراتورهای ثابت، بیان كرد: ما در صنف معمولاً مسائلمان را با گروه های مختلف مشورت می نماییم و نظرات مختلف را می گیریم. درباره ی اظهارات رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزیر ارتباطات هم ما بزودی نظرات صنف را به صورت بیانیه مستدل خواهیم داد.
وی در پاسخ به این كه آیا معتقد می باشد تعرفه اپراتورهای سیار موجب كاهش درآمد اپراتورهای ثابت می شود، اظهار داشت: این واقعیت است، شما می بینید كه در اینترنت ثابت سالهاست رشدی نداشتیم و شركت ها هم كه حساب هایشان معلوم است كه زیان می دهند؛ اینها مواردی است كه همه قبول داریم. مشكل سر این است كه چاره چیست.
مشكل شركت های اینترنتی چیست؟
همین طور آذری جهرمی قبل از این درباره ی عدم تمایل كاربران اینترنتی به استفاده از اینترنت ثابت، اظهار كرده بود: در گذشته شما روی سرویس ۳G، متوسط دو تا سه مگابیت پهنای باند سرعت داشتید و ADSL خانه به شما هفت تا هشت مگ سرعت می داد، اما الان وقتی سرعت موبایل بطور متوسط ۲۵ مگ است و سرعت خانه روی همان شش مگ مانده، شما تمایلی به سوئیچ كردن روی اینترنت ثابت ندارید. بدین سبب دلیل اصلی از دید ما كه بررسی می نماییم، قیمت نیست بلكه كیفیت و كمیت سرویس است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه سرویس ADSL در مقابل LTE شانسی ندارد، اظهار داشته بود: برای این كه بازار اپراتورهای ثابت بزرگ شود، باید خدمات فیبر عرضه كنند، همچون FTTC و یا سراغ VDSL بروند و تكنولوژی خودرا رشد بدهند اما تابحال در این عرصه سرمایه گذاری نكردند. برای سرمایه گذاری هم می گویند، بازگشت سرمایه مهم می باشد. اگر ۱۷ شركت بخواهند سرمایه گذاری كنند، برگشت نمی گردد. حرف ما این است كه آنها باید از راهكارهای ادغام استفاده كنند و یك شركت شوند، یك شبكه را توسعه دهند تا هزینه سرمایه گذاری پایین بیاید و بازار توجیه داشته باشد.
این در شرایطی است كه اپراتورهای ثابت، نیاز توسعه و پیشرفت در زمینه ی اینترنت ثابت را سرمایه گذاری در این زمینه و اصلاح تعرفه ها می دانند. اثنی عشری در این زمینه بیان كرد: صورت مساله همین است، اما مشكل این است كه چه كار باید كرد كه بتوان این چرخه خارج شد. اما به نظر نمی رسد تنها با تغییر تعرفه مشكل حل شود. از جانب وزارت ارتباطات نمی توانیم صحبت نماییم و خودشان باید تصمیم بگیرند، اما درخواستی كه شركت ها دارند، خیلی غیرمنطقی نیست و با یك منطق می توان آنرا پذیرفت.
منبع:

1398/04/17
13:17:51
5.0 / 5
4725
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید