داستان بی پایان بیت كوین در ایران؛

تعرفه مشكل ساز شد!

تعرفه مشكل ساز شد!

بست روید: ماجرای استخراج ارز مجازی در ایران از تب و تاب نمی افتد، تا حدود یك ماه پیش بحث مصرف برق ماینرها سر زبان ها بود، بعد از آن، نوبت به قانونی یا غیرقانونی بودن آنها رسید و الان سوژه تعرفه ای كه دولت برای این مساله در نظر گرفته روی میز قرار دارد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، استخراج ارز مجازی چند صباحی است كه با گرم شدن هوا و افزایش میزان مصرف برق به یكی از بحث های داغ تبدیل گشته است؛ بطوریكه می توان از برخی گفته های مسئولان بخش قابل توجهی از افزایش مصرف برق در كشور را بر گردن فعالان این حوزه انداخت.
موضوعی كه استخراج كنندگان ارز مجازی آنرا رد و ادعا كردند در ساعات اوج مصرف برق، دستگاه های خودرا خاموش می كنند. آنها همچنان از شفاف نبودن قانون گلایه داشتند و می گفتند در صورتیكه برخی افراد مانند دبیر شورای عالی فضای مجازی استخراج ارز مجازی را قانونی می دانند، برخی دیگر آنرا غیرقانونی دانسته و حتی وزارت نیرو مبادرت به جمع آوری مزارع ارز مجازی كرده است.
مهم ترین نكات بخشنامه هیات وزیران
در نهایت سیزدهم مردادماه، معاون اول رئیس جمهور بخشنامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در كشور را به منظور ایجاد بستری امن، كم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و بكارگیری با رویكرد تسهیل فضای كسب وكار ابلاغ كرد.
در این بخشنامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای ان ها در نظر گرفته شده و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شده است. یكی از مهم ترین بندهای این بخشنامه ضمن این كه استخراج رمز ارز در آن بعنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمزارزها اختصاص دارد كه برمبنای آن، تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبكه سراسری یا راه اندازی نیروگاه جدید خارج از شبكه سراسری صورت می گیرد.
تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما كه توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.
عكس العمل استخراج كنندگان ارز مجازی به بخشنامه دولت
نرخی كه فعالان آن حوزه به آن اعتراض دارند و اعتقاد دارند كه اگر استخراج ارز مجازی بعنوان یك صنعت شناخته شده است، باید تعرفه برقی كه برای آن در نظر گرفته می شود نیز همانند برقی باشد كه برای صنعتی ها در نظر گرفته شده است. آنها مصوبه دولت را موجب مرگ بخش خصوصی می دانند و اعلام نمودند پس از این مصوبه ماینرها كوله های خودرا بسته اند و آماده سفر به كشورهای همسایه هستند.
انجمن بلاكچین صراحتا اعلام نمود مصوبه هیات دولت مشكلات عدیده حقوقی دارد و ما حق خودمان می دانیم كه به دیوان عدالت اداری مراجعه نموده و تقاضای تعلیق این مصوبه را داشته باشیم.
اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می كند
در این سوی ماجرا اما مسئولان اعتقاد دارند كه اختصاص تعرفه های ارزان برق برای رمزارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می كند. آنها اعتقاد دارند كه در صورتیكه خیلی از مسئولان دولتی در بعضی از كشورها همچون آمریكا، چین، نروژ، كانادا و... از اعمال تعرفه های خاص برای استخراج رمزارزها خبرداده اند، در ایران برخی به دنبال جوسازی برای تداوم دریافت برق ارزان توسط این گروه هستند.

در همین زمینه بررسی های مركز پژوهش های مجلس نشانگر آن است كه چون توان كشور در تأمین برق محدود است و در مواقعی از سال، شبكه تولید كشور پاسخگوی نیازهای كشور نیست، در صورت عدم كنترل و اختصاص برق ارزان به این گروه، احتمال قطعی برق و بروز مشكل برای شهروندان وجود دارد.

بر طبق این گزارش، طبق تخمین مركز نظام مالی نامتعارف دانشگاه كمبریج، حداكثر انرژی شش رمز ارز پرفروش و پرطرفدار در نیمه نوامبر سال ۲۰۱۸ حداقل ۵۲ و حداكثر ۱۱۱ میلیارد كیلووات ساعت درسال بوده است. این در شرایطی است كه در سال پیش از آن حداقل مصرف انرژی ۱۸ و حداكثر ۴۲ میلیارد كیلووات ساعت در سال بود؛ یعنی در یك سال مصرف برق رمزارزها سه برابر شده است. البته بعضی اوقات با كاهش قیمت رمزارزها میزان مصرف برق استخراج نیز كاهش یافته است اما موضوعی كه كاملا مشهود و قطعی است، افزایش میزان مصرف برق در اثر استخراج رمزارزهاست.

در بین رمزارزهای بیت كوین بطور متوسط ۷۵ درصد انرژی استخراج را به خود اختصاص داده بود. تولید سالیانه برق در ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۱۱ میلیارد كیلووات ساعت در سال تخمین بود. با عنایت به این كه میان مصرف و توان تولید برق در كشور همیشه تعادل برقرار نیست. بررسی نقش رمزارزهای انرژی بر، اهمیت بیش تری می یابد.

در شرایطی كه همه عوامل تولید را بخش خصوصی برای استخراج رمزارز فراهم می آورد، بعنوان یك فعالیت اقتصادی تفاوت شایان توجهی میان این صنعت و دیگر صنایع وجود نخواهد داشت. اما در كشور ایران عوامل تولید مهم در استخراج رمزارزها به صورت یارانه ای فراهم می شوند و الگوی تقاضای بار كشور ایران با دیگر كشورها تفاوت هایی دارد. بطور نمونه، برق در ایران به صورت یارانه ای به مشتركان عرضه می شود و به این علت كشور ایران بعد از كشور میانمار ارزان ترین قیمت برق در دنیا را دارد.
ازطرفی توان كشور در تأمین برق محدود است و در مواقعی از سال شبكه تولید كشور پاسخگوی نیازهای كشور نیست و احتمال قطعی برق و مشكل برای شهروندان به وجود می آید. بدین جهت ساماندهی مصرف برق برای استخراج رمزارز به مقررات گذاری وزارت نیرو و نظارت جدی مجلس بر عملكرد این وزارت نیازمند است.

بدین سبب شناسایی دقیق استخراج كنندگان بوسیله بررسی الگوی مصرف برق و تحلیل ترافیك اینترنتی آنها در كنار ساماندهی با ایجاد سازوكار خوداظهاری استخراج كنندگان در كنار اعمال جرائم بازدارنده برای كسانی كه خوداظهاری نكنند و اعلام مناطق جغرافیایی كه استخراج رمزارزهای انرژی بر در آنها مجاز یا ممنوع می باشد، باید با همكاری مشترك وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانك مركزی صورت گیرد.
منبع:

1398/05/30
21:59:50
5.0 / 5
4804
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید