بر خلاف ادعاهای منتشر شده از سوی رسانه های غربی؛

حال خوش ناهید ۱ در پژوهشگاه فضایی

حال خوش ناهید ۱ در پژوهشگاه فضایی

بست روید: بر خلاف ادعاهای انتشار یافته از طرف رسانه های غربی، ماهواره ˮناهید یكˮ در پژوهشگاه فضایی ایران در مراحل نهایی ساخت قرار دارد و با بیان آمادگی وزارت دفاع، این ماهواره به منظور درنوردیدن پروسه پرتاب به این وزارتخانه تحویل داده می شود.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، خبرگزاری های آمریكایی اخیراً به تصاویر ماهواره ای اشاره كردند كه در آن دودی حاصل از انفجار یك موشك در مركز فضایی ایران دیده می شود. این رسانه ها مدعی شدند سكویی كه در عكس دیده می شود، سكوی پرتاب موشك ماهواره بر است و آنرا مربوط به ماهواره ناهید دانستند.


این رسانه ها ادعا كردند آزمایشات فضایی ایران ناموفق بوده و موشك سفیر منفجر شده است؛ اتفاقی كه در صورت وقوع به منزله از بین رفتن ماهواره ناهید یك بوده است. این خبر زمانی تقویت شد كه دونالد ترامپ در توییتی با اشاره به خبر انفجار موشك سفیر، آنرا سانحه ای فاجعه بار توصیف كرد و نوشت: با بهترین آرزوها برای ایران در پیدا كردن دلیل آنچه در سایت یك روی داد، آرزوی موفقیت دارم.


پس از انتشار این خبر، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در توییتر این مساله را تكذیب نمود و نوشت: "رسیدم چابكسر. گوشی رو چك كردم و دیدم خیلی ها جویای احوال ماهواره ما شدند. ظاهراً اخباری انتشار یافته كه سومین كوشش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده. راستش ناهید یك حالش خوبه. الان هم در آزمایشگاه مستقره. خبرنگاران هم میتونن بیان بازدیدش."
وزیر ارتباطات برای اختتام دادن به اخبار نادرستی كه درباره در مدار قرار نگرفتن "ناهید ۱" از طرف برخی رسانه ها مطرح شده بود، از خبرنگاران و عكاسان دعوت كرد امروز شنبه در پژوهشگاه فضایی، از این ماهواره بازدید كنند، آذری جهرمی با این ماهواره بومی عكس سلفی گرفت و به رئیس جمهوری آمریكا بامداد بخیر گفت.


به گفته وزیر ارتباطات ماهواره برای پرتاب باید از سه هفته قبل تحویل وزارت دفاع شود تا سیكل های مورد نظر را طی نماید. اساسا این مساله ای كه ادعا می شود در ارتباط با پرتاب ماهواره ناهید نبوده و پرتابگر نیز از سه هفته قبل سوخت گیری نمی گردد. چیزی كه امروز می شد آنرا دید، این است كه ماهواره ناهید این جاست، هنوز تحویل داده نشده و مراحل انتهایی تحویل آن در حال انجام می باشد.
ماهواره ناهید یك
ماهواره ناهید ۱، ماهواره مخابراتی است كه در پژوهشكده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران و به كارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی شده و در دستور ساخت این پژوهشگاه قرار دارد.
ماموریت های ماهواره مخابراتی "ناهید ۱" در امتداد دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ است. ماهواره های زمین آهنگ ماهواره هایی هستند كه در مدار زمین آهنگ قرار دارند و دوره مداری آنها با دوره گردش زمین یكسان است.
مزیت ماهواره های زمین آهنگ آن است كه همواره در یك نقطه خاص در آسمان باقی می مانند، بدین مدلول كه گیرنده های زمینی این ماهواره ها نیاز به جابه جایی نداشته و می توانند در یك جهت ثابت باشند. ماهواره های زمین آهنگ اغلب برای اهداف مخابراتی به كار می روند.
مدل پروازی ماهواره "ناهید یك" طراحی و ساخته شده و در ۱۴ بهمن سال ۱۳۹۵ همزمان با روز فناوری فضایی با حضور رئیس جمهور رونمایی گردید.
فناوری های به كار گرفته شده در این ماهواره بعنوان پایه اصلی فناوری های مورد نیاز ماهواره های عملیاتی كشور تعریف شده است و بر این اساس "ناهید ۱" دارای صفحات خورشیدی است كه در مدار این صفحات گسترده می شود و تصویربرداری از گسترش صفحات خورشیدی و تخمین نرخ باز شدن آنها را در دستور كار دارد، ضمن آنكه ارتباط آن در باند مخابراتیku تعریف شده است. فراهم كردن تعیین و كنترل وضعیت سه محوره ارتباط مخابراتی دائم در باند S و تعیین موقعیت ماهواره از دیگر اهداف ثانویه پروژه"ناهید ۱" به حساب می آید.
بر اساس اعلام مسئولان، این ماهواره می تواند به مدت دو ماه و نیم در مدار ۲۵۰ كیلومتری زمین قرار گیرد و با قرارگیری روی باند UHF و KU با ایستگاه زمینی تبادل اطلاعات داشته باشد.
این ماهواره، ماهواره مكعب مستطیلی است كه علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده روی بدنه آن، از دو صفحه خورشیدی باز شونده بهره می برد. وزن این ماهواره ۵۰ كیلوگرم و طول و عرض و ارتفاع آن به ترتیب ۵۰، ۵۰ و ۶۰ سانتی متر و نوع مدار آن بیضوی ۲۵۰ در ۳۷۵ كیلومتر است.
این ماهواره از سلول های خورشیدی متحركی برخوردار می باشد و در طول عملیات و مدت استقرار خود در فضا، سلول های خورشیدی كه بر روی ماهواره نصب است را باز و بسته خواهدنمود كه یك دستاورد بزرگ برای كشور شمرده می شود.
دكتر مرتضی برابری، رئیس سازمان فضایی ایران نیز با اشاره به جزئیات ماهواره "ناهید ۱" با اشاره به اینكه ما تصمیم داریم یكسری از فناوری های ماهواره های مخابراتی را در این ماهواره آزمایش نماییم، یادآور می شود: فناوری پنل خورشیدی باز شونده، ارتباطات بین ماهواره ای و كنترل سه محوره جزو فناوری هایی هستند كه با در مدار قرار گرفتن این ماهواره، مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.
وی با تاكید بر اینكه كلیه ماهواره هایی كه تابحال پرتاب شده اند، دارای پنل های خورشیدی متصل به خود ماهواره بوده اند، اضافه می كند: ماهواره های مخابراتی برای آنكه مدت زمان بیشتری در مدار قرار گیرند، نیاز به سلول های خورشیدی بازشونده دارند. این نوع پنل با پرتاب ماهواره "ناهید ۱" آزمایش خواهد شد و می تواند تجربه خوبی را در ساخت ماهواره های جدید با طول عمر ماندگاری بیشتر در مدار در اختیار ما قرار دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در بازدید امروز خبرنگاران اشاره كرد: ماهواره "ناهید ۱" آماده است و تست های سازگاری با پرتابگر انجام شده و به محض این كه وزارت دفاع اعلام آمادگی كند، ما آمادگی داریم تا ماهواره را تحویل می دهیم.
به گفته وی اگر ماهواره بخواهد پرتاب شود، ما باید از سه هفته قبل ماهواره را تحویل وزارت دفاع داده باشیم.
اكنون این ماهواره در پژوهشگاه فضایی در مراحل نهایی قرار دارد و آماده تحویل به وزارت دفاع برای انجام مراحل پرتاب است.
منبع:

1398/06/09
19:12:41
5.0 / 5
4216
تگهای خبر: تجربه , سایت , طراحی , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید