دبیر ستاد توسعه زیست فناوری:

با تكنولوژی های جدید محصولات باغداری را توسعه دهیم

با تكنولوژی های جدید محصولات باغداری را توسعه دهیم

به گزارش بست روید دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: ترویج تكنولوژی های جدید و حیاتی در حوزه باغداری، موجب توسعه كمی و كیفی محصولات باغی كشور می شود.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی با اشاره به پتانسیل بالای ایران در حوزه كشاورزی، بیان كرد: ایران در تولید ۲۲ محصول باغی مهم، در رتبه اول تا هفتم جهانی قرار دارد و صادرات كشاورزی، مهمترین بخش محصولات غیر نفتی كشور ما را تشكیل می دهد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری اضافه كرد: با اینكه ایران در منطقه ای نسبتا خشك قرار، در بیشتر محصولات كشاورزی در جهان صاحب حرف است؛ اما بازدهی تولید محصولات در ایران، نصف یا یك سوم كشورهای پیشرفته است.
به گفته قانعی، بزرگترین دلیل این مساله عدم استفاده از فناوری های نوینی نظیر كشت بافت و پایه های رویشی است كه سالها است جایگزین روش های سنتی شده اند. كاهش زمان باردهی، یكنواختی گسترده و مناسب در باغ، پا كوتاه شدن درخت ها و همین طور مقاومت یكنواخت به بیماری ها تنها قسمتی از اثرات استفاده از تكنیك كشت بافت است.
وی اشاره كرد: متاسفانه هم اكنون فقط شش درصد باغات ایران از محصولات پایه رویشی بهره می برند و باقی آنها از روش های سنتی و منسوخ بذری استفاده می نمایند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با اشاره به یكی از اهداف كارگروه كشاورزی ستاد، اظهار داشت: این كارگروه، به دنبال ایجاد بستر اعطای گواهی به نهال های رویشی است تا زمینه اعتماد باغداران را فراهم آورد و در كنار ترویج این فناوری حیاتی در بین آنها، كاربست هر چه بهتر این فناوری و افزایش كمی و كیفی محصوالت باغی را تسهیل كند.


منبع:

1398/07/01
19:17:48
5.0 / 5
4416
تگهای خبر: فناوری , محصولات
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید