در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

كدام دستگاه ها سریع ترین پاسخگویی را دارند؟

كدام دستگاه ها سریع ترین پاسخگویی را دارند؟

بست روید: با راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، سازمان ها باید تلاش كنند در فرصت قانونی بهترین و دقیق ترین پاسخ را برای شهروندان ثبت كنند كه نتایج بررسیها نشان داده است بعضی از دستگاه ها تابحال به مراتب پاسخگویی بهتری داشته و برخی هنوز به این سامانه متصل هم نشده اند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات سال قبل بعد از ماه ها كار مطالعاتی و تطبیقی و پیگیری سازمان فناوری اطلاعات، به بهره برداری رسید. این سامانه پس از ابلاغ قانون دسترسی آزاد اطلاعات و تدوین آیین نامه های آن طراحی و افتتاح شد و سازمان ها و نهادها با استفاده از این سامانه موظف شدند تا حداكثر ۱۰ روز اطلاعات درخواستی مورد نیاز مردم را در این سامانه ارائه كنند.
شما در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، حق دارید از هر موسسه عمومی و خصوصی عرضه دهنده خدمات عمومی (موسسات مشمول بند چ و ح و خ ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات) درخواست اطلاعات داشته و پاسخ را دریافت كنید. درخواست شما به اجرایی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات كمك می نماید و هم چنین اطلاعات درخواستی به صورت برخط در این سامانه منتشر خواهد شد.
فهرست سازمان های متصل شده به سامانه به شرح زیر است و سازمان های متصل به سامانه با رنگ آبی متمایز شده اند. شهروندان بعد از ثبت نام در سایت می توانند هنگام ثبت درخواست، سازمان مورد نظر خویش را انتخاب كنند. هم چنین نام هر دستگاه جهت مشاهده سایت اطلاع رسانی آن قابل انتخاب است.دستگاه هایی كه باید پاسخگو باشند
دسترسی آزاد به اطلاعات و پاسخگویی سازمان ها و دستگاه های دولتی و حكومتی به مردم، از فاكتورهای رشد دولت الكترونیكی هم به حساب می آید. همینطور نه تنها نهادهای وابسته به دولت بلكه نهادهای انقلابی، نیروهای مسلح، قوای قضاییه، مقننه، مؤسسات و شركت ها، سازمان ها، نهادهای وابسته به آن ها و بنیادها و مؤسساتی كه زیر نظر نهاد رهبری اداره می گردند و هم چنین هر مؤسسه، شركت یا نهادی كه تمام یا بیش از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به بخشی از حكومت است، هم باید اطلاعاتشان را منتشر كنند. موسسات خصوصی عرضه دهنده خدمات عمومی، مانند بانك ها هم شامل این قانون می شوند.
كاربران می توانند در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات كه در این لینك قابل دسترسی است، با وارد كردن مشخصات و شماره تلفن همراه خود ثبت نام كنند. كد فعال سازی به شماره همراه ارسال خواهد شد. با استفاده از كد فعال سازی می توانند وارد قسمت كاربری درگاه سامانه دسترسی آزادانه به اطلاعات شوند و درخواست خویش را به انتخاب سازمان مربوطه ثبت و در صورت نیاز تعرفه قانونی آن خدمت را پرداخت كنند.
كاربران می توانند اطلاعات مورد نیاز خویش را در حوزه های مختلف مربوط به آمارهای رسمی، اطلاعات قراردادها، ضوابط و آیین نامه ها، مشاركت اشخاص در اختیارات سازمان ها، انواع اطلاعات و آیین دسترسی، اهداف سیاست ها و خط مشی ها، اختیارات و وظایف ماموران ارشد دستگاه موردنظر، اسناد و مكاتبات اداری، مراحل عرضه خدمات مستقیم به جامعه، شكایت شهروندان از تصمیمات و اقدامات و سایر موارد مربوط به مسائل غیرمحرمانه با استفاده از این سامانه درخواست كرده و دریافت نمایند. غیر از گزینه دسترسی اینترنتی به سامانه انتشار آزاد اطلاعات امكان رجوع حضوری و تكمیل فرم كاغذی درخواست اطلاعات هم وجود دارد.
كدام دستگاه ها در كمترین زمان به درخواست ها پاسخ دادند؟
طبق آخرین آمار و لیست دستگاه هایی كه در وب سایت انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وجود دارد، ۴۵۳ دستگاه به این سامانه متصل شدند و باآنكه این لیست در حال به روزرسانی است اما هنوز دستگاه هایی هستند كه به سامانه متصل نشدند و این در شرایطی است كه مطالبه به حق از حقوق مردم است و همه سازمان ها نسبت به انتشار اطلاعات پیش دستی كنند تا همه جامعه از حقی یكسان در برابر دسترسی به اطلاعات برخوردار باشند.
تا زمان تنظیم این گزارش، از میان سازمان های پاسخگو در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، وزارت جهاد كشاورزی به ۵۶ درخواست در دو روز، وزارت علوم به ۴۰ درخواست در ۹ روز، سازمان ثبت احوال به ۳۰ درخواست در ۱۲ روز، سازمان انرژی اتمی به ۲۳ درخواست در هشت روز، مركز آمار ایران به ۱۷ درخواست در ۱۳ روز و سازمان ثبت احوال به ۱۲ درخواست در چهار روز پاسخ داده اند.
كارشناسان بر این مورد تاكید دارند كه سازمان ها باید تلاش كنند در فرصت قانونی بهترین و دقیق ترین پاسخ را برای شهروندان ثبت كنند و درصورتی كه شهروندان نسبت به پاسخ عرضه شده رضایت نداشته باشند، می توانند با استفاده از حساب كاربری شان نسبت به آن اعتراض كنند و مطابق قانون، كمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات موظف است پیگیر این شكایات باشد.1397/06/31
12:45:30
0.0 / 5
4930
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید