یك مقام مسئول خبر داد:

پیشروی حجم اقتصاد نانو تا ۷۰۰۰ میلیارد تومان

پیشروی حجم اقتصاد نانو تا ۷۰۰۰ میلیارد تومان

به گزارش بست روید دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران اظهار داشت: هم اكنون این حجم از اقتصاد برابر با 1400 میلیارد تومان بوده كه مقرر است تا سال 1400 از 7000 میلیارد فراتر رود.به گزارش بست روید به نقل از مهر، دكتر سعید سركار در نشست «دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو» كه امروز در محل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار شد، گفت: این نمایشگاه از هجدهم تا بیست و یكم مهرماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران دایر خواهد شد.
جایگاه تثبیت شده ایران در نانو بعد از چین، آمریكا و هند
وی با اشاره به اینكه ایران رتبه چهارم دنیا در حوزه فناوری نانو را به خود مختص كرده است، اظهار داشت: ایران سومین سال است كه این جایگاه را در حوزه نانو حفظ نموده است بطوریكه از نظر كیفی و كمی بعد از چین، آمریكا و هند قرار دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اضافه كرد: ایران توانسته كشورهای اروپایی، ژاپن و كره جنوبی را در حوزه نانو پشت سر بگذارد كه این جایگاه می تواند نشان از حركت در مرزهای تكنولوژی باشد.
سركار با تاكید بر اینكه فناوری نانو توانسته در صنعت به خوبی رسوخ پیدا كند، اضافه كرد: طبق برنامه ریزی سند استراتژیك ده ساله دوم فناوری نانو، به سوژه صنعتی سازی و تجاری سازی تمركز دارد كه ما هم در این دوره از نمایشگاه، به رسوخ نانو در صنعت توجه ویژه ای داشته ایم.
به گفته وی، تابحال استقبال خوبی در حوزه های صنعتی از فناوری نانو شده است كه ما امیدوار هستیم این تعامل خوب بین شركت های دانش بنیان و صنایع برقرار شود تا محصولاتی باكیفیت، ارزان و با كارآیی بالا به بازار برسد.
تولید ۶۱۰ محصول نانویی و صادرات به ۴۵ كشور دنیا
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاكید كرد: تا امروز بالغ بر ۶۱۰ محصول و تجهیزات در حوزه نانو به تولید رسیده كه این محصولات حاصل زحمات ۲۲۰ شركت تولیدی فعال در حوزه نانو است.
وی با تاكید بر اینكه محصولات نانو تابحال به بیشتر از ۴۵ كشور دنیا صادر گردیده است، گفت: امیدوار هستیم جغرافیای صادرات محصولات نانو روز به روز بیشتر شود.
حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران
سركار با اشاره به حجم اقتصاد فناوری نانو در ایران اظهار داشت: حجم اقتصاد فناوری نانو برابر با ۱۴۰۰ میلیارد تومان است كه فقط امسال این میزان برابر با ۲۵۰۰ میلیارد تومان بوده است؛ این آمار نشان داده است كه ما رشد ۸۰ درصدی داشته ایم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینكه امیدوار هستیم حجم اقتصاد فناوری نانو در كشور به شكل صد درصدی افزایش یابد، اظهار داشت: امیدوار هستیم حجم اقتصاد فناوری نانو در سال های آینده به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد؛ ما برنامه ریزی كرده ایم كه تا آخر سال ۱۴۰۰ این حجم از اقتصاد در حوزه نانو از ۷۰۰۰ میلیارد تومان فراتر رود.
برنامه ریزی برای افزایش حجم صادرات تا ۱۴۰۴
وی با اشاره به برنامه ریزی های ستاد در امتداد افزایش حجم صادرات محصولات نانویی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی ها، در صدد هستیم كه این حجم از صادرات را به یك میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۴ برسانیم؛ این میزان از صادرات دست یافتنی است ولی در این راستا باید ملزومات، حمایت های مادی و معنوی را داشته باشیم.
سركار افزود: اگر این حمایت ها وجود داشته باشد، تولید، صادرات و حجم اقتصاد نانو افزایش می یابد و بدین واسطه شركت های تولیدی می توانند جایگاه صادراتی خودرا به تثبیت برساند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاكید بر حركت در راه های تك اظهار داشت: خوشبختانه شرایط به شكلی شده كه ما را از اعتیاد به نفت جدا كرده است؛ به این جهت رفع این اعتیاد می تواند شرایطی را برای كشور فراهم آورد كه متكی به فناوری حركت نماییم و آینده درخشانی را برای كشور رقم بزنیم.
وی عنوان كرد: لازمه توسعه اقتصاد دانش بنیان، همان نیروهای انسانی هستند كه زبده ترینشان را در ایران داریم و كافی است كه به آنها توجه و بر رویشان سرمایه گذاری نماییم.
ظرف دو دهه آینده، بیشتر از ۵۰ درصد اقتصاد كشور مبتنی بر دانش بنیان ها می شود
سركار با تاكید بر ایجاد فضای رشد برای شركت های دانش بنیان اظهار داشت: پیش بینی می نماییم ظرف دو دهه آینده، بیشتر از ۵۰ درصد اقتصاد كشور مبتنی بر دانش بنیان ها و های تك باشد كه این نشان از ظرفیت بالا در عرصه تولید و صادرات است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینكه امیدوار هستیم مشكلاتی كه در گلوگاه های صادراتی هستند، در آینده نزدیك مرتفع شود، اضافه كرد: كشور ما یك سكوی پرش است كه محصولات با تكنولوژی بالا، كیفیت زیاد، ارزان و قابل رقابت با كمپانی های بزرگ را به تولید می رساند؛ ما می توانیم جایگاه خودرا به واسطه شركت های فعال در حوزه دانش بنیان تثبیت نماییم.
سركار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طی یك سال قبل ۳۷ طرح نوآورانه در حوزه فناوری نانو به صنعت رسوخ پیدا كرده كه توانسته اند چالش ها و مشكلات صنایع مختلف را برطرف كنند.
وی بیان كرد: ارتباط این پروژه ها و صنایع، منجر به عقد قراردادهایی شده است.
سطح بالای تأثیرگذاری نانو در سایر فناوری ها
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینكه فناوری نانو سطح تأثیرگذاری بسیار گسترده ای در سایر فناوری ها دارد، اظهار داشت: آنچه كه دنیا به روی آن متمركز شده، فناوری های همگرا هستند؛ فناوری نانو، بایو تكنولوژی، علوم شناختی و آی سی تی، از اجزای فناوری های همگرا هستند؛ فناوری نانو جزو همین فناوری های همگرا به حساب می آید.
رسوخ فناوری نانو در ۱۵ حوزه صنعتی
سركار با اشاره به رسوخ فناوری نانو در ۱۵ حوزه صنعتی اضافه كرد: حوزه های سلامت، ساختمان، نفت، پتروشیمی، خودرو، نساجی، ورزشی، كشاورزی، آب، محیط زیست، لوازم خانگی و... جزو صنایعی كه فناوری نانو به آنها رسوخ كرده، هستند.
وی با اشاره به اینكه نانو یك فناوری توانمند است كه كارآیی محصولات را ارتقاء می دهد، بیان كرد: تولید محصولات با فناوری نانو موجب كاهش قیمت، افزایش رقابت پذیری در سطح بین المللی می شود و می تواند فرصت های صادراتی را برای یك محصول فراهم آورد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاكید بر برخورد مناسب ارگان های مختلف در امتداد ستاندن مجوزهای محصولات نانو اظهار داشت: ما یك مشكل فرهنگی در كشور داریم كه متأسفانه از ستاندن مجوز تا ورود محصول به بازار را تحت تأثیر قرار می دهد. ما از نهادهای مجوزدهنده درخواست داریم كه مشكلات آنها را برطرف كنند یا حتی به آنها راه و روش های زودتر رسیدن به هدف را نشان دهند.
برخورد قانونی با تولیدكنندگان تقلبی محصولات نانویی
وی با اشاره به اینكه هم اكنون محصولاتی در حوزه نانو به تولید می رسند كه نانو نیستند، اضافه كرد: در امتداد رفع این مشكل، با اداره ثبت علایم تجاری قراردادی منعقد كردیم كه محصولات و اجناس تقلبی با اسم نانو وارد بازار نشوند.
سركار افزود: اگر چنین اجناسی به بازار برسند، برخورد قانونی می شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاكید كرد: ورود محصولات تقلبی نانویی به بازار می تواند علاوه بر تغییر ذهنیت مردم نسبت به این فناوری، آنها را متضرر كند كه با انعقاد این قرارداد با اداره ثبت علایم تجاری، در صدد هستیم این مشكل را برطرف نماییم.


منبع:

1398/07/15
12:17:07
5.0 / 5
4368
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید