استفاده از فناوری نانو برای بارور كردن ابرها در امارات

استفاده از فناوری نانو برای بارور كردن ابرها در امارات

بست روید: كشور امارات آزمایش های خود در زمینه بارور كردن ابرها را با استفاده از فناوری نانو آغاز نموده است. این كشور به دنبال تزریق نانومواد به ابرها برای افزایش سطح بارندگی در این كشور است.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، امارات متحده عربی روشی مبتنی بر فناوری نانو را برای بارور كردن ابرها مورد آزمایش قرار داده است. در این روش نوعی نانومواد روی ابرها اسپری می شود تا مشخص شود كه آیا این نانومواد از تركیبات رایج برای بارور كردن ابرها موثرتر است یا خیر. این پروژه در چارچوب برنامه تحقیقاتی تقویت بارورسازی ابرها انجام شده است.
در این پروژه، ابزار ویژه ای برای تزریق روی هواپیما در فرودگاه العین نصب شده و به صورت آزمایشی ابرهای منطقه شرق و شمال امارات با استفاده از تزریق این نانومواد حامله شدند.
این مواد نوعی كامپوزیت است كه می تواند متراكم شدن ابرها را تقویت كند و با استفاده از منور به درون ابرها تزریق می شود.
در طول ۵ سال قبل امارات میلیون ها دلار روی افزایش باروری ابرها سرمایه گزاری نموده و تحقیقات بسیاری در این عرصه انجام داده است. این كشور طی بیست سال قبل ماموریت های باروری ابرها را انجام داده و تنها در سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۲۴۰ پرواز برای این كار در امارات انجام شده است.
لیندا زو از پژوهشگران دانشگاه خلیفه كه یكی از سه برنده نخستین برنامه حمایتی مربوط به پروژه باروری ابرها در امارات است می گوید كه این تیم تحقیقاتی به نتایج این آزمایش امیدوار است. به اعتقاد وی فناوری نانو فرصت های تازه ای برای مهندسی ذرات به منظور بارور كردن ابرها به وجود آورده است كه می تواند باروری ابرها را با كارایی بالاتر انجام دهد.
تا قبل از این، بلورهای نمك برای این كار استفاده می شد، اما این گروه معتقدند كه نانومواد توانایی بیشتری برای متراكم كردن ابرها داشته و سبب رشد قطرات آب می شود. این گروه منتظر نتایج هستند تا مشخص شود كه چقدر این ایده به واقعیت نزدیك است.
مركز ملی مترولوژی قبل از این اعلام نموده بود كه باروری با این روش در آسمان پاك منجر به افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش می شود اما در هوای خاكی این رقم ۱۵ درصد است. با عنایت به هوای خاكی امارات این گروه احتمال افزایش ۱۵ درصدی در بارش را می دهند.


منبع:

1398/07/16
20:32:30
5.0 / 5
4245
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید