مقایسه رومینگ اپراتورهای ایرانی و سیمكارت های عراقی

مقایسه رومینگ اپراتورهای ایرانی و سیمكارت های عراقی

بست روید: هر سال در آستانه ایام اربعین و آغاز سفر زائرین برای پیاده روی به عراق، این سوال مطرح می شود كه آیا استفاده از رومینگ اپراتورهای ایرانی به صرفه تر است یا سیمكارت های عراقی؟


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، طبق آنچه اعلام شده، با نزدیك شدن به ایام اربعین حسینی، برنامه ریزی های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباطات در كربلا به زائرین انجام شده است. یكی از این اقدامات، توافق برای كاهش تعرفه مكالمات است. در این راستا محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با اشاره به كاهش تعرفه با عراق در صفحه اینستاگرامش نوشت: برای رفاه حال مردم در راهپیمایی اربعین، مذاكراتی را از قبل با طرف عراقی برای كاهش هزینه مكالمات شروع كردیم و توانستیم به توافق برسیم كه حدود ۶۰۰ تومان تعرفه مكالمات را در هر دقیقه كاهش دهیم.
چندی قبل هم آذری جهرمی با اشاره به نرخ بالای سرویس رومینگ برای زائرین اربعین، اظهار كرده بود: رومینگ سرویس گرانی است و به علت بالا بودن نرخ خدمات رومینگ در عراق سفارش می شود مردم از سیمكارت عراقی استفاده كنند. البته او بعد از آن، با عنایت به نرخ های اعلام شده برای رومینگ اپراتورها، نوشته بود: برای مكالمه سیمكارت های ایرانی نرخ مناسب تری دارند و برای اینترنت سیمكارت های عراقی. او همینطور خاطرنشان كرده بود: زائرین سیمكارت های عراقی را از داخل ایران تهیه نكنند چونكه این سیمكارت ها در داخل عراق با قیمت ارزان تر موجود است.
سال قبل اما وزیر ارتباطات اعلام نموده بود كه با عنایت به كاهش نرخ مكالمه از ایران به عراق، استفاده از سیمكارت عراقی به صرفه تر از رومینگ است. وی در این زمینه با اشاره به مشكلات افزایش هزینه دیتای سیمكارت های ایرانی در عراق، اظهار داشته بود: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و بخصوص رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود.
از طرفی، برخی كارشناسان معتقدند با عنایت به ضعیف بودن بسترهای مخابراتی عراق در اربعین، استفاده از سیمكارت های ایرانی و سرویس رومینگ امكان پذیر نیست و استفاده از سیمكارت های عراقی را سفارش می كنند. هزینه خرید سیمكارت عراقی ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تومان است و اعتبار ۳۰ روزه دارد و كاربران می توانند علاوه بر تماس تلفنی، از راه اینترنت هم با اقوام خود در ارتباط باشند.
هم اكنون سه اپراتور آسیاسل، زین و كورك تلكام، سیمكارت های عراق را عرضه می دهند. كدهای دستوری هر یك از اپراتورها و هزینه های تماس و پیام كوتاه آنها در جدول زیر آمده است.

سیم كارت آسیاسل
در توضیحاتی كه در فضای مجازی و سایتهای در رابطه با حوزه ارتباطات درباره سیم كارتهای عراقی اعلام شده، آمده است: اگر همسفران شما هم از سیمكارت آسیاسل استفاده می نمایند، می توانید هزینه مكالمه درون شبكه را نیم بهاء كنید. برای این كار باید عدد ۲ را به شماره ۲۹۳ پیامك كنید و ۵۰۰۰ دینار از شارژ را پرداخت كنید. هزینه تماس درون شبكه آسیاسل هر ثانیه ۳ دینار است. هزینه تماس از آسیاسل به سایر اپراتورهای عراق هر ثانیه ۵ دینار است. برای دریافت تنظیمات اینترنت سیمكارت آسیاسل یك پیامك خالی به ۱۹۶۰ ارسال كنید. برای فعال سازی هر یك از بسته ها، باید كد بسته را به ۳۰۶۶ ارسال كنید.

سیم كارت زین
زائرینی كه از سیمكارت زین استفاده می نمایند، می توانند هزینه مكالمه درون شبكه با همراهان خویش را نیم بهاء كنند. برای این كار باید عدد ۲ را به شماره ۲۰۳۴ پیامك كنید و ۵۰۰۰ دینار از شارژ را پرداخت كنید. معمولا مدیران كاروان ها از مشتركین این اپراتور هستند. بسته های اینترنتی سیمكارت زین در جدول زیر آمده است. برای فعال سازی این بسته ها، كد بسته را ۲۱۷۷۷ ارسال كنید.

سیم كارت كورك تلكام
اگر قصد خرید سیمكارت كورك تلكام را دارید، می توانید هزینه مكالمه درون شبكه را نیم بهاء كنید. برای این كار كد دستوری #۲۵۴* را شماره گیری كنید و ۱۵۰۰ دینار از شارژ را پرداخت كنید تا مكالمه با شش نفر برای شما نیم بها شود.

تعرفه های رومینگ اپراتورهای ایرانی
همینطور در جهت عرضه خدمات ارتباطی ویژه به زائرین اربعین، همراه اول و ایرانسل تعرفه رومینگ بین الملل خود در عراق را اعلام نمودند.
بر این اساس از روز سه شنبه ۱۶ مهر تا روز جمعه ۳ آبان ماه سال جاری، تعرفه مكالمه مشتركین همراه اول با ایران دقیقه ای ۳۲۰۰ تومان، مكالمه دریافتی و تماس با شماره عراقی دقیقه ای ۲۱۰۰ تومان، ارسال پیامك ۹۰۰ تومان و هر مگابایت اینترنت همراه ۸۵۰ تومان محاسبه می شود. روشن كردن گوشی تلفن همراه هزینه نداشته و دریافت پیامك هم مجانی است. در خدمتی دیگر همراه اول به مشتركینی كه در بازه زمانی۱۶ تا ۳۰ مهر به كشور عراق مسافرت می كنند، بسته های دو روزه اینترنت همراه ۲۰ مگابایتی هدیه می دهد.
اپراتور اول جهت عرضه خدمات هر چه بهتر به زائرین اربعین، چهار بسته اینترنت مقرون به صرفه تدارك دیده است؛ این بسته های متنوع یك روزه و هفت روزه با حجم ۱۰۰ مگابایت تا یك گیگابایت عرضه شده كه مشخصات بسته ها و نحوه فعالسازی در پرتال همراه اول قابل مشاهده می باشد. قبل از این، تعرفه هر دقیقه مكالمه با ایران ۴۵۰۰ تومان، دریافت مكالمه دقیقه ای ۳۰۰۰ تومان، ارسال پیامك ۱۵۰۰ تومان و هر مگابایت اینترنت همراه ۲۳۰۰ تومان بود.
ایرانسل هم اعلام نموده كه از ۱۶ تا ۳۰ مهرماه ۱۳۹۸ علاوه بر۱۰ مگابایت اینترنت روزانه ای كه به مجانی برای مشتركان ایرانسل قابل فعال سازی است، پنج بسته اینترنت هفتگی از ۷۵ مگابایت تا یك گیگابایت (۱۰۲۴ مگابایت) در نظر گرفته شده است تا زائرین اربعین بتوانند به انتخاب خود از آنها استفاده كنند. همینطور زائرین اربعین می توانند در مرزهای اصلی قبل از خروج به سمت عراق شامل مهران، خسروی، شلمچه و چذابه از روزانه ۱۰۰ مگابایت اینترنت مجانی هم استفاده كنند.
مشتركان ایرانسل می توانند با شماره گیری كد دستوری #۸*۱۱۱۱* بسته های مجانی ۱۰ مگابایتی روزانه را برای خود فعال كنند. همین طور بسته های مجانی ۱۰۰ مگابایتی روزانه نیز، با شماره گیری كد دستوری #۴*۱۱۱۱* جهت استفاده در شهرهای مرزی مهران، خسروی، شلمچه، چذابه در دسترس مشتركان است. ایرانسلی ها می توانند با شماره گیری كد دستوری #۲*۳*۱۱۱۱* برای فعال سازی هر یك از بسته های مد نظر خود اقدام نمایند. هزینه مصرف آزاد اینترنت رومینگ در كشور عراق هم ۸۵۰ تومان به ازای هر مگابایت در نظر گرفته شده است.
ایرانسل هزینه تماس با ایران را ۳۲۰۰ تومان، هزینه تماس داخل عراق و هزینه دریافت تماس را ۲۱۰۰ تومان در نظر گرفته است. هزینه ارسال پیامك هم ۹۰۰ تومان است، اما دریافت پیامك برای مشتركان مجانی است. همینطور هزینه تماس از ایران با شماره های عراقی هم در تعرفه ویژه اربعین امسال، ۲۱۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.
ایرانسلی هایی كه قصد استفاده از سرویس رومینگ را دارند باید قبل از خروج از ایران با استفاده از یكی از روش های دستی، از راه اپلیكیشن «ایرانسل من» یا با شماره گیری كددستوری #۱*۱۱۱۱* مبادرت به فعال كردن رومینگ بین الملل خود كرده و در طول اقامت خود در كشور عراق، از شبكه رومینگ تمامی اپراتورهای عراقی استفاده كنند.
مشتركان در نظر داشته باشند كه بسته های اینترنت فعال در داخل ایران، خارج از ایران فعال نیستند و زائرین جهت استفاده از اینترنت رومینگ بین المللی در كشور عراق، احتیاج به تهیه یكی از بسته های عرضه شده ویژه رومینگ و اربعین را دارند. در صورت عدم تهیه یكی از بسته های عرضه شده، اینترنت آنان طبق مصرف آزاد اینترنت رومینگ بین المللی محاسبه می گردد. روشن كردن گوشی و فعال سازی رومینگ در كشور عراق هم هیچ هزینه ای برای مشتركان ندارد. زائرین باید در نظر داشته باشند كه برای شماره گیری وقتی از رومینگ بین الملل استفاده می نمایند، لازم است قبل از شماره مشترك مدنظر خود حتما كد ۰۰۹۸ را شماره گیری كنند.1398/07/17
14:05:29
5.0 / 5
4552
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید