توسط محققان كشور؛

دستگاه نوار قلب ۱۲ كاناله تولید شد

دستگاه نوار قلب ۱۲ كاناله تولید شد

بست روید: پژوهشگران در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه نوار قلب 12 كاناله شدند.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری، در بررسی كمبودها و جستجو برای پایش نیازهای بخش های مختلف طبیعی است كه سوژه مهمی مانند سلامت مردم و درمان عمومی دارای اولویت بالاتری باشد.
دستگاه نوار قلب پیشرفته و دارای كاربری های به روز، همچون محصولاتی است كه تقریباً هر مركز بیمارستانی و درمانی در كشور به آن نیاز دارد. مسائلی مانند نوسانات نرخ ارز و یا محدودیت در واردات می تواند در روند همیشگی واردات بی نظمی ایجاد كند.
نوار قلب در تعریف پزشكی به تغییرات پتانسیل الكتریكی ناشی از تحریك عضله قلب گفته می شود كه دستگاه ثبت كننده آن یعنی الكتروكاردیوگراف به مرور پیشرفت كرد و اطلاعات پیشرفته تری از وضعیت عمومی بیمار در اختیار تیم درمانی قرار داد.
حمیدرضا خردیان مدیر عامل یك شركت دانش بنیان تولیدكننده این دستگاه اظهار داشت: در كشور انواع مختلفی از دستگاه نوار قلب تولید می شود كه شركت ما نیز جزء تولید كنندگان انبوه، مدل ۶ كاناله این دستگاه شمرده می شود. اما با عنایت به برخی اختلالات پیش آمده در جریان واردات و افزایش قیمت بالای نمونه وارداتی، این نیاز جدی در داخل احساس شد كه باید نمونه پیشرفته آن كه نوع ۱۲ كاناله است به صورت كامل در داخل تولید شود.
وی اضافه كرد: دستگاه نوار قلب ۱۲ كاناله، یك محصول ایرانی است كه توانسته با حمایت های مادی و معنوی معاونت علمی و فناواری ریاست جمهوری آزمایش های كنترل كیفیت را با موفقیت پشت سر بگذارد.
خردیان درباره این طرح كلان ملی فناورانه گفت: ما در ابتدا آنرا در اختیار چند مركز درمانی قرار دادیم و بازخوردی كه از كادر درمان گرفتیم بسیار امید بخش بود. پرینتی كه این دستگاه از وضعیت قلب بیمار می گیرد از نظر فنی به شكلی است كه به پزشك كمك نماید به شیوه آسان تر و بهتری روند تشخیص و معاینات پزشكی را انجام دهد.
به گفته این فعال فناور، دستگاه نوار قلب دستگاهی نیست كه مركز درمانی به خاطر مشكل در واردات یا هر مسئله ای دیگری به صورت موقت نبود آنرا نادیده بگیرد، بلكه در حوزه پزشكی كالای بسیار استراتژیك است كه حتما باید با كیفیت منطبق با استاندارد در داخل كشور تولید شود و نگرانی از بابت تامین آن وجود نداشته باشد.
مدیر عامل این شركت دانش بنیان ضمن تاكید بر مزیت های رقابتی افزود: محصول چینی موجود در بازار حداقل ۲۵ میلیون تومان قیمت دارد و نمونه ایرانی بعد از تولید انبوه حداكثر با قیمت ۱۵ میلیون تومان به دست مصرف كننده خواهد رسید. البته نمونه های وارداتی با كیفیت تر از انواع چینی قیمت بالاتری دارد. ما امیدوار هستیم بعد از رسیدن به مرحله تولید انبوه نه تنها خیال مسئولین درمان كشور را از جهت تولید این محصول مهم راحت نماییم، بلكه از همان ابتدا كشورهای همسایه را بعنوان مقاصد صادراتی در نظر بگیریم.
وی افزود: یك نمونه به كشور عراق ارسال كردیم و استقبالی كه از آن شد، تیم تحقیق شركت را بسیار دلگرم كرد، برای اینكه با عنایت به تفاوت فاحش قیمت و كیفیت مشابه با نمونه های غربی، چند بیمارستان عراقی برای خرید به شدت ابراز علاقه كردند.


منبع:

1398/08/09
19:07:30
5.0 / 5
4558
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید