تولید سنسور پیشرفته فاصله سنج با الهام از پرش های عنكبوت

تولید سنسور پیشرفته فاصله سنج با الهام از پرش های عنكبوت

بست روید: توانایی عنكبوت ها برای اندازه گیری دقیق مسافت و پرش به سمت هدف، الهام بخش دانشمندان دانشگاه هاروارد برای طراحی سنسوری تازه برای نصب بر روی دوربین ها شده است.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، از این سنسور عمق سنج كه قادر به تشخیص مسافت ها و فواصل با دقت بالایی است، می توان برای تولید سیستم های جدید كینكت كه بر روی كنسول های بازی ایكس باكس نصب می شوند یا تولید گوشیهای هوشمند مجهز به قابلیت فیس آی دی یا مجموعه ای از دوربین ها و سنسورهای سبك و پیشرفته كه قادر به سنجش فواصل در محیط اطراف هستند، استفاده نمود.
ابعاد فیزیكی كوچك سنسورهای تازه استفاده از آنها را در كنار پردازشگرهای قدرتمند ممكن كرده و مصرف باتری را نیز می كاهد. همین طور می توان در آینده از سنسورهای مذكور در پوشیدنی های هوشمند، ربات های كوچك و باریك و نیز در هدست های واقعیت مجازی استفاده نمود.
دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند عنكبوت ها باوجود مغزهای كوچك و ساده خود، چگونه قادر به سنجش دقیق فواصل و پرش به سمت اهداف هستند. اما اخیرا پی برده اند كه در چشم های عنكبوت ها تعدادی لایه شبكیه نیمه شفاف وجود دارد كه مغز را با ارسال تصاویر مختلفی از محیط اطراف با شفافیت های مختلف تغذیه می كنند و همین مورد به عنكبوت ها كمك می نماید تا برای پرش به سمت مقصد محاسبات دقیقی انجام دهند.
پژوهشگران برای نخستین بار موفق به بازسازی این پروسه در آزمایشگاه بدون نیاز به استفاده از دوربین های بزرگ و تجهیزات حجیم شده اند و بدین منظور از متالنزهایی بسیار باریك در مقیاس نانو بهره برده اند.
یك الگوریتم خاص كامپیوتری با بررسی تصاویر به دست آمده از این لنز می تواند فاصله با شی هدف را به سرعت محاسبه و گزارش كند و این داده ها را با تهیه تصاویر جدید بطور مرتب به روز كند.


منبع:

1398/08/10
13:55:24
5.0 / 5
4534
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید