تولید سوخت هیدروژنی از ضایعات سلولزی با فناوری نانو

تولید سوخت هیدروژنی از ضایعات سلولزی با فناوری نانو

بست روید: پژوهشگران كشور نانوكاتالیست پایه كربنی سنتز كرده اند كه توانایی بالایی در تبدیل ضایعات سلولزی به سوخت هیدروژنی از خود نشان داده است.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سید محمد سلیمی، دانشجوی مقطع دكتری دانشگاه تهران، هدف از انجام طرح «تولید سوخت هیدروژنی از ضایعات سلولزی» را كوشش برای به حداكثر رساندن بازدهی فرایند ترموشیمیایی استخراج هیدروژن از زیست توده در محیط آب فوق بحرانی عنوان نمود.
وی اضافه كرد: در طرح حاضر ابتدا تلاش شد تا با بهینه كردن پارامترهای فرایندی، میزان گاز هیدروژن استخراج شده از زیست توده را افزایش داده و در مرحله بعد با سنتز یك نانوكاتالیست پایه كربنی، این میزان را به حداكثر مقدار خود برسانیم.
این محقق تصریح كرد: در طرح حاضر از ساقه كلزا جهت تولید پایه این نانوكاتالیست استفاده شده است، این مورد نانوكاتالیست سنتز شده در این طرح را به یك ماده نسبتاً ارزان و دوست دار محیط زیست تبدیل نموده است.
سلیمی اضافه كرد: یكی از مهم ترین نوآوری های این طرح، استفاده از ساقه گیاه كلزا جهت تولید كربن فعال است. كربن فعال سنتزشده ساختاری متخلخل و مقیاس حفرات آن در حد نانومتر بود. وجود این تخلخل های نانومتری و به دنبال آن مساحت سطح بسیار بالا به همراه گروه های عاملی موجود بر سطح آن باعث شد تا اجزای دیگر نانوكاتالیست قادر باشند با توزیع مناسبی بر روی پایه كاتالیست قرار گیرند.
این محقق اظهار داشت: در این پروژه به صورت ویژه به بررسی و مقایسه عملكرد كاتالیست های نیكل بر پایه كربن فعال سنتزی نسبت به همتایان شناخته شده تر خود بر پایه گرافن در فرآیند گازی سازی هیدروترمال ضایعات سلولزی ساقه كلزا جهت تولید بیشترین میزان گاز هیدروژن ممكن پرداخته شد.
وی افزود: نتایج به دست آمده از آزمون های انجام شده روی كاتالیست پایه گرافنی و كاتالیست بر پایه كربن فعال از عملكرد بهتر كاتالیست بر پایه كربن فعال حكایت دارد.
این تحقیقات حاصل تلاش های سید محمد سلیمی و سیده حوا هاشمی- دانشجویان مقطع دكتری دانشگاه تهران- سالار بالو و كمیل كهنسال- دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه تهران- و دكتر احمد توسلی- عضو هیأت علمی دانشگاه تهران- است.
نتایج این كار در مجله Applied Catalysis B: Environmental با ضریب تأثیر ۱۱.۶۹۸ (جلد ۲۳۹، سال ۲۰۱۸، صفحات ۳۸۳ – ۳۹۷) به چاپ رسیده است.

1397/08/22
18:15:45
5.0 / 5
4606
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید