اجرای طرح ارتقای سوپركامپیوتر دانشگاه امیركبیر تا دو هفته آینده

اجرای طرح ارتقای سوپركامپیوتر دانشگاه امیركبیر تا دو هفته آینده

بست روید: رییس دانشگاه امیركبیر با اشاره به پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ارتقای سوپر كامپیوتر این دانشگاه از تهیه و نمایش طرح ارتقای این سوپركامپیوتر با مشاركت بخش خصوصی در دو هفته آینده آگاهی داد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، سیداحمد معتمدی با اشاره به اهمیت سوپر كامپیوترها و كاربردهای آن، اظهار نمود: طراحی و ساخت سوپر كامپیوتر دانشگاه امیركبیر در سال 1387 آغاز و در سال 1390 با اعتباری بالغ بر دو و نیم میلیارد تومانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، افتتاح شد.
وی ادامه داد: این سوپركامپیوتر با سرعت بالای 80 ترابایت بر ثانیه یكی از سوپركامپیوترهای قوی در زمان خود بود كه در رتبه 103 دنیا قرار گرفت و برای كارهای علمی، طراحی های مختلف و محاسباتی استفاده میگردد و تابحال باز در حال سرویس دهی است.
معتمدی با اشاره به این كه عمر مفید سوپركامپیوترها بیشتر از 5 سال نیست، اشاره كرد: این طرح از پروژه های دولت دهم بود و باید هر ساله برای به روزرسانی و ارتقای آن بودجه در نظر گرفته می شد كه متاسفانه از سال 90 اعتباری به این طرح تعلق نگرفت و از محل درآمدهای این سوپر كامپیوتر هزینه های پرسنلی و نگهداری آن پرداخت میگردد و تابحال باز این سوپركامپیوتر خدمات مناسبی نمایش كرده است.
وی با اشاره به بازدید وزیر ارتباطات از این سوپركامپیوتر و پیشنهاد وی برای به روزرسانی و ارتقای آن، اضافه كرد: طرح ارتقاء و به روزرسانی این سوپر كامپیوتر در سال های گذشته تهیه و نمایش شده بود و با تاكید و پیشنهاد وزیر ارتباطات این طرح با عنایت به شرایط اقتصادی كشور، دوباره به روزرسانی و در دو هفته آینده برای نمایش آماده میگردد.
رییس دانشگاه امیركبیر با بیان این كه دانش طراحی ساخت و ارتقای سوپر كامپیوترها در داخل كشور وجود دارد، اظهار داشت: اعتبار پیشنهادی مورد نیاز برای ارتقای سوپر كامپیوتر دانشگاه امیركبیر 40 میلیارد تومان است كه امیدواریم نیمی از این مبلغ با همكاری وزارت ارتباطات و نیمی دیگر از ظرفیت های بخش خصوصی در این حوزه تامین گردد.
وی با اشاره به اهمیت حضور بخش خصوصی در این پروژه، اضافه كرد: شركت هایی از بخش خصوصی برای همكاری در این پروژه اعلام آمادگی كردند و با حضور این بخش در این پروژه به اقتصادی شدن این طرح كمك میگردد.
معتمدی با اشاره به خاصیت های سوپر كامپیوتر ارتقاء یافته پیشنهادی، اظهار داشت: این سوپر كامپیوتر ارتقاء یافته می تواند تا 50 برابر سرعت امروز خود و در حد پتا پردازش های پرقدرت را انجام دهد و حدودا تمام نیازهای كشور در این حوزه را تامین می كند.
معتمدی درباره نقش دانشگاه امیركبیر برای ارتقای سوپركامپیوتر این دانشگاه اظهار داشت: آماده سازی زیرساخت ها و فضای مورد نیاز و تجهیز آن بوسیله این دانشگاه انجام میگردد.
وی دانشگاه صنعتی اصفهان را تنها دانشگاه دارای سوپركامپیوتر به غیر از دانشگاه امیركبیر عنوان نمود و اضافه كرد: این دانشگاه باز همزمان با دانشگاه امیركبیر به راه اندازی سوپر كامپیوتر كردند اما در ادامه به مشكلاتی بودجه ای و اجرایی برخورد كردند.
سید احمد معتمدی همین طور در بازدید از دانشكده پست و مخابرات با اشاره به اعلام آمادگی برای همكاری در زمینه IOT( اینترنت اشیا) اظهار نمود: با عنایت به تاكید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه اینترنت اشیا دانشگاه امیركبیر و دانشكده پست و مخابرات در این زمینه همكاری های لازم را با یكدیگر دارند.
وی با اشاره به ارتقای نظام آموزشی دانشكده پست و مخابرات، اشاره كرد: با عنایت به این كه دانشكده پست و مخابرات راهی به سمت مجموعه مخابرات و پست كشور است، بدین سبب باید برای ارتقای نظام آموزشی آن گام برداریم.
معتمدی درباره دانشگاه امیركبیر باز توضیح داد: این دانشگاه دارای 110 عضو هیات علمی است و ظرفیت های خوبی در حوزه IT دارد كه علاقمندیم همكاری لازم را با دانشكده پست و مخابرات در این حوزه داشته باشیم.
وی با تاكید به سوژه هوشمندسازی اشاره كرد: هوشمندسازی را از دانشگاه امیركبیر در حوزه انرژی آغاز كردیم، به صورتی كه از این طریق می توانیم 30تا40 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی نماییم در این حوزه با IOT و BMS ساختمان های هوشمند را تقویت نماییم.
در ادامه وحید یزدانیان - رییس دانشكده پست و مخابرات - با اشاره به همكاری سه جانبه دانشگاه های خارجی، دانشگاه امیر كبیر و دانشكده پست و مخابرات و ابراز رضایت از همكاری با دانشگاه امیركبیر در زمینه اینترنت اشیاء اشاره كرد: در تلاشیم تا تفاهم نامه سه جانبه میان این دانشگاه ها منعقد شود كه در این زمینه دانشجویان بدون آزمون در دانشگاه های خارجی پذیرش شوند كه تابحال مذاكرات خوبی دراین زمینه انجام شده است.
بر طبق این گزارش، رییس دانشگاه امیركبیر از بخش های مختلف دانشكده پست و مخابرات بازدید كرد و از نزدیك در جریان فعالیت شركت های دانش بنیان مستقر در این دانشكده قرار گرفت.1397/08/23
13:31:33
5.0 / 5
4547
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید