بعد از ۹ سال فعالیت؛

تلسكوپ فضایی كپلر بازنشسته شد

تلسكوپ فضایی كپلر بازنشسته شد

بست روید: پس از 9 سال فعالیت، ناسا تلسكوپ فضایی كپلر را بازنشسته كرد. این تلسكوپ در مدت فعالیت طولانی خود موفق به كشف هزاران سیاره در خارج از منظومه شمسی شده بود.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، یكی از كشفیات مهم این تلسكوپ فضایی این بود كه كهكشان راه شیری حاوی سیارات بیشتری نسبت به ستاره هاست. این نوع اكتشافات با عنایت به عوامل مزاحم مختلف محیطی و با استفاده از تلسكوپ های نصب شده بر روی كره زمین ممكن نبودند.
تلسكوپ كپلر آخرین بار در پنج شنبه هفته گذشته فرامین رادیویی پایانی خویش را برای كامپیوتر مركزی این تلسكوپ دریافت كرد تا تمامی سیستم های آن خاموش شده و از كار بیفتند. ارسال این پیام ها با استفاده از یك شبكه خاص موسوم به Deep Space و با استفاده از مركزی در آزمایشگاه اتمسفر و فیزیك فضایی در دانشگاه كلرادو صورت گرفت.
البته از كار افتادن كامل این تلسكوپ با عنایت به لزوم انجام برخی كنترل های امنیتی برای سالم ماندن قطعات آن با كندی صورت گرفت. از جانب دیگر آنتن این تلسكوپ برای دریافت دقیق و كامل دستورات باید دقیقا به صورت زمین قرار گرفته باشد و این امر با عنایت به حركت تلسكوپ همیشه میسر نیست.
تلسكوپ فضایی كپلر در یك مدار ایمن در فاصله ۱۵۱ میلیون كیلومتری زمین به حركت خود ادامه می داد و در تاریخ ۶ مارس سال ۲۰۰۹ از پایگاه فضایی كیپ كاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شده بود. قرار بود ماموریت كپلر تنها ۳.۵ سال به طول بینجامد، ولی بارها و بارها تمدید گردید. كپلر طی این مدت موفق به شناسایی ۲۷۲۳ سیاره در حال چرخش به دور ستارگان مختلف شد.
علت توقف فعالیت های كپلر به آخر رسیدن نیروی محركه آن است كه باقی ماندن آن در راه مناسب را ناممكن می كند. نكته جالب آن است كه فرمان توقف فعالیت های این تلسكوپ فضایی به صورت اتفاقی در ۳۸۸ امین سالگرد مرگ یوهانس كپلر ستاره شناس آلمانی صادر گردیده است.

1397/08/26
15:45:32
5.0 / 5
4549
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید