نسخه قدیمی اندروید سریع تر است؟

نسخه قدیمی اندروید سریع تر است؟

بست روید: گفته می شود یكی از نكته های خیلی مهم برای خرید گوشیهای هوشمند این است كه سیستم عامل این نوع گوشیها را با آخرین نسخه اندروید به روزرسانی یا Up Grade كنید. فرقی هم ندارد كه آیا آخرین مدل تلفن همین شركت را خریده باشید یا خیر.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، شاید برای شما هم این سوال مطرح شده كه چرا باید به Up Grade سیستم عامل تلفن همراه اقدام كرد؟ یا اینكه نسخه قدیمی اندروید بهتر و سریعتر است و آیا با نصب نسخه جدید، سیستم كند می شود؟ در جواب این سوالات باید اظهار داشت كه اكثرا كاربران اشتباه فكر می كنند. اولا كه همه چیز مثل اپلیكیشن، اندروید، IOS یا هر چیز دیگر و حتی باید مودم، تلویزیون های هوشمند و همه این دستگاه هایی را كه می شود آپ دیت كرد، باید به روزرسانی شوند و حتی گیرنده هایی كه قابلیت این كار را دارند؛ چه برسد به تلفن های هوشمند.
از طرف دیگر، هزار و یك نوع حفره امنیتی در سیستم های عامل است كه سازنده ها به مرور متوجه می شوند و در به روزرسانی ها، همه آن مشكلات را حل می كنند و حال اگر به روزرسانی انجام نشود، آن حفره ها و ایرادات مثل دروازه برای هكرها و بدافزارها عمل می كند تا به سیستم شما حمله كنند. اما علاوه بر همه این ها، این سوال وجود دارد كه حتما نسخه های جدید اندروید خاصیت خاص دارند كه باید دنبال ارتقا به این نسخه ها بود؟ این مساله را در گفت و گو با علی اصغر زارعی - مدرس دانشگاه - بررسی كردیم.
به اعتقاد این كارشناس، همانطور كه كاربران می دانند، روز به روز بیش تر به سرویس های گوگل وابسته می شویم، حدودا روزانه از Gmai و Google Docs، Google Drive، خلاصه همه زندگی برخی كاربران در داخل گوگل است. آن هم نه فقط در كامپیوتر، همزمان بوسیله تبلت، تلفن همراه و تمام دستگاه هایمان از اكانت اصلی گوگل استفاده می نماییم.
او افزود: نكته امنیتی دیگر این است كه حتما باید سیستم تشخیص دو مرحله ای را فعال كرده باشید؛ مثلا یكی از دستگاه هایتان گم شود یا یكی بخواهد به Gamil شما دسترسی پیدا كند؛ قبلا اندروید برایتان یك پیامك می فرستاد كه مثلا كامپیوتر فلان جای دنیا می خواهد وارد اكانت شما شود و شما باید تایید می كردید. حالا گوگل آرام آرام آن سیستم را تغییر می دهد، بجای پیامك همین تلفن هوشمندتان حالت كلید را پیدا می كند یعنی بدون پیامك، وقتی آن اتفاق بیفتد، اندروید روی همین صفحه تلفن از شما سوال می كند كه آیا تایید می كنید یا خیر! یعنی تلفن های جدید اندروید درست مثل كلیدی است كه در را باز می كند.
زارعی اضافه كرد: درواقع، یك كلید امنیتی است برای تضمین امنیت و تایید ورود به محصولات دیگر گوگل، گوگل حتی آغاز به درست كردن كلیدهای سخت افزاری كرده است كه شما كاربران می توانید آن را در داخل جیبتان گذاشته و از آن برای ورود به اكانت ها استفاده كنید.
بگفته او، تا زمانی كه تلفن های هوشمندتان با پسورد مطمئن در داخل جیب تان است. شما در مقابل بسیاری از تهدیدها محافظت می شوید؛ فرض كنید هر نوع فعالیت مشكوك یا غیر عادی روی اكانت شما مشاهده شود، اندروید بلافاصله شما را خبر می كند و شما خیلی ساده می توانید آن فعالیت را بلاك یا پسوردتان را عوض كنید.
بر این اساس با عنایت به اینكه امروزه حریم خصوصی از جایگاه خاصی برخوردار شده است، گوگل نیز نسخه های جدید اندروید را با سیستم جدیدی از دسترسی برنامه ها به اطلاعات شخصی كاربران طراحی می كند. برای مثال، اگر برنامه ای از شما بخواهد دسترسی موقعیت مكانی خودرا به آن بدهید، می توانید این اجازه را به شكلی صادر كنید كه تنها زمانی كه در حال استفاده از این برنامه هستید، برنامه به موقعیت مكانی شما دسترسی داشته باشد. همین طور منوی صدور مجوزهای امنیتی و حریم شخصی نیز به شكل جدیدی درآمده و پس كاربران آزادی بیشتری روی كنترل موارد این چنینی خواهند داشت.
درنتیجه بعنوان مثال در زمان به اشتراك گذاشتن موقعیت مكانی در یك برنامه، آن موقعیت مكانی تنها در زمانی كه برنامه فعال است، اطلاعات شما را ارسال می كند و زمانی كه برنامه بسته می شود، دیگر هیچ اطلاعاتی از نرم افزار مذكور ارسال نشده و بدین سان جلو فعالیت بدافزارهایی كه در پس زمینه از اطلاعات برنامه های مختلف استفاده می نمایند نیز گرفته می شود.
همین طور گوگل از اهمیت به روزرسانی های نرم افزاری مطلع است و به سبب آن كه خیلی از كاربران برنامه های خودرا به روزرسانی نكرده و گاهی با مشكلات امنیتی مواجه می شوند، تصمیم گرفته كه تمامی به روزرسانی ها را به صورت مخفیانه در پس زمینه اندروید انجام دهد؛ بدین سان با عرضه به روزرسانی جدید هر برنامه، آن نرم افزار به صورت خودكار آپدیت می شود.
از طرف دیگر حدودا از همه ما حداقل یكبار هم خواسته شده كه رمز وای فای خودرا با دیگران به اشتراك بگذاریم تا به اینترنت متصل شوند. از آن جایی هم كه برای جلوگیری از هك شدن وای فای، پیشنهاد سرویس دهنده استفاده از رمزهای طولانی و عجیب است، بدین سبب در بعضی موارد كاربر ممكنست رمز وای فای را فراموش كند. گوگل در اندروید جدید خود به داد این كاربران رسیده تا بدون نیاز به یادداشت رمز وای فای، تنها به كمك كد كیو آر، رمز خودرا با دیگران به اشتراك گذارند.
منبع:

1398/10/03
12:56:17
5.0 / 5
4808
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید