یافته محققان علوم تحقیقات؛

مهار سرطان روده بزرگ با عصاره زنجبیل

مهار سرطان روده بزرگ با عصاره زنجبیل

بست روید: دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اثر عصاره كامل زنجبیل بر بیان ژن های درگیر در سرطان روده بزرگ را بررسی كرد.به گزارش بست روید به نقل از واحد علوم و تحقیقات، شهرزاد پدرام جم محقق واحد علوم و تحقیقات اظهار داشت: باتوجه به آمار رو به افزایش شیوع سرطان روده بزرگ (كولون) در ایران و ضرورت درمان آن در این تحقیق میان بایوتكنولوژی كشاورزی و پزشكی ارتباط برقرار كردیم.
وی اضافه كرد: در این پژوهش تاثیر متابولیت های زنجبیل بر بیان ژن PTEN و ژن BCL۲ كه در سرطان روده بزرگ درگیر هستند، مورد بررسی قرار گرفت.
پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات افزود: مشابه این تحقیق در دیگر ژن های درگیر در سرطان روده بزرگ انجام گرفته بود اما بررسی ژن های PTEN و BCL۲ برای اولین بار می باشد كه انجام می گردد.
پدرام جم درباره مراحل و نتایج این تحقیق اظهار داشت: پس از گرفتن عصاره كامل زنجبیل، اثر آن را مستقیما روی سلول های كشت شده سرطان روده بزرگ بررسی كردیم و به این نتیجه رسیدیم این عصاره اثر مهاركنندگی بر ژن BCL۲ (ژن BCL۲ در راه جلوگیری از مرگ برنامه ریزی شده سلول سرطانی فعالیت دارد) و اثر افزایش بیان بر ژن PTEN (ژن PTEN موثر در برنامه ریزی مسیر مرگ سلول سرطانی است) در سلول های سرطان روده بزرگ دارد.
وی تصریح كرد: برای بررسی بیان ژن ها از تكنیك Real time pcr استفاده شده و برای تحلیل های آماری از نرم افزار spss كمك گرفتیم.
این تحقیق در دانشكده علوم كشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات و در قالب رساله به راهنمایی دكتر آسا ابراهیمی و دكتر مهدی رهایی انجام شده است.

1397/07/03
14:18:46
0.0 / 5
4409
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید