لوله های بی صدا با فناوری نانو تولید شد

لوله های بی صدا با فناوری نانو تولید شد

به گزارش بست روید یك شركت ایرانی با استفاده از توان محققان كشور موفق به تولید لوله هایی شده كه بی صدا هستند.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک گروه صنعتی تولیدکننده لوله و اتصالات در کشور با استفاده از فناوری نانو موفق به عرضه لوله های بی صدا شده است. در حالیکه آلودگی صوتی بوجود آمده بر اثر عبور فاضلاب در لوله های معمولی حدود ۵۰ دسیبل است (صدایی به اندازه همهمه بلند در یک فروشگاه)، این لوله ها صدایی کمتر از ۲۰ دسیبل را عبور می دهند (صدایی درحد نفس کشیدن).
تاسیسات ساختمان همیشه با چالش ایجاد آلودگی صوتی روبرو بوده است که لوله های آب و فاضلاب همچون بخش هایی هستند که می توانند باعث بروز صدا در داخل ساختمان شود. این لوله ها معمولاً به صورت غیرمدفون در فضاهای آپارتمانی استفاده می شوند که بنابراین صداهای ناخواسته به محیط زندگی منتقل می شود.
برای حل این مشکل، این گروه صنعتی مبادرت به تولید لوله های سه لایه کرده است که با استفاده از فناوری نانو میزان صدای تولید شده در این لوله ها به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. کاهش صدای بوجود آمده در سیستم لوله کشی، کمک شایانی به ایجاد فضای مطبوع و آرامش بخش در برج ها و ساختمان های بلند می کند.
به طور میانگین و در سیستم های لوله کشی معمولی، میزان صدای تولیدی توسط لوله های فاضلابی در هنگام عبور فاضلاب، بین ۳۰ الی ۵۰ دسیبل بوده که با عنایت به استانداردهای بین المللی، غیر قابل قبول است. در حالیکه حدمجاز عبور صدا طبق استاندارد کمتر از ۳۰ دسی بل است، لوله های این گروه صنعتی ۱۸ دسیبل صدا را عبور می دهد. این مقدار صدا، تقریباً مشابه صدای نفس کشیدن انسان است.
کشورهای اروپایی از دو استاندارد متفاوت برای ارزیابی سیستم های تأسیساتی ساختمان استفاده می نمایند. یکی استاندارد ۴۱۰۹ DIN کشور آلمان است که در آن حداکثر مجاز برای صدای انتشار یافته را برابر ۳۰ دسی بل قرار داده است. دیگری استاندارد VDI ۴۱۰۰، مربوط به انجمن مهندسان آن کشور بوده و حداکثر مجاز را ۲۰ دسی بل معرفی کرده است. این لوله های تولیدی با گذراندن آزمون های مختلف و رسیدن به سطح ۱۸ دسی بل، از گواهینامه های معتبر اروپایی برخوردار می باشد.
این محصول قابلیت رقابت با محصولات اروپایی را، هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت داراست.
افزودن پرکننده ها به محصولات پلیمری سبب افزایش شکنندگی در لوله هایی از این جنس، به خصوص در دمای پایین تر از ۵ درجه سانتی گراد می شود. ولی با افزودن نانوذرات و قرار گرفتن این مواد بین ذرات پر کننده، ضربه پذیری و خواص الاستیک لوله ها هم بهبود می یابد. درواقع در ساخت این لوله ها، با به کار بردن نانو مواد علاوه بر کاهش قابل توجه صدای ایجاد شده، خواص مکانیکی آن همچون مقاومت در مقابل ضربه و کاهش شکنندگی هم بهبود یافته است.

1399/03/03
14:23:21
5.0 / 5
2538
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید