چگونه می توان قیمت موبایل را در بازار شفاف كرد؟

چگونه می توان قیمت موبایل را در بازار شفاف كرد؟

بست روید: دبیر انجمن موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اعلان اینکه نرخ های محاسبه قیمت تمام شده برای موبایل بسیار متغیر است، عنوان نمود که با اجرائی شدن طرح افق که قیمت کالا از فروشنده تا خریدار در سامانه ثبت می شود، می توان در بازار موبایل شفافیت ایجاد کرد.


امیر اسحاقی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در هفته های گذشته تخصیص ارز مناسبی از طرف بانک مرکزی به شرکتها داده شده، اظهار داشت: البته هنوز خیلی از شرکتها تخصیص نگرفتند اما طبق آمار، همین میزان تخصیص عدد قابل توجهی است و پیش بینی می نماییم در پروسه واردات افزایش عرضه را در هفته های آتی خواهیم داشت و اگر بازار فروشگاه های کشور باز شود و وضعیت به حالت عادی برگردد، احیانا از نظر عرضه و تقاضا شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود و هرچه کالای بیشتری توزیع شود، قیمت در بازار متعادل تر خواهد بود و مردم هم بیشتر بهره مند می شوند.
وی با تاکید بر لزوم ساماندهی بازار موبایل بیان کرد: منطقی ترین روش که هنوز از طرف وزارت صمت اجرائی نشده این است که شرکت های واردکننده هنگام واردات، موظف شوند برمبنای دستورالعمل و ضوابط قیمت گذاری کالاهای وارداتی سازمان حمایت، قیمت کالا را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند که مردم هنگام خرید بتوانند قیمت مصرف کننده نهایی را که در سامانه درج شده، استعلام کنند.
دبیر انجمن موبایل، تبلت و لوازم جانبی افزود: ما پیشنهاد کردیم قیمتی که بازرگانان در این سامانه ثبت می کنند، برای مردم قابلیت استعلام پیامکی داشته باشد و بتوانند IMEI را به یک سرشماره پیامک کرده و همانطور که از اصالت گارانتی و نام شرکت واردکننده و گارانتی کننده باخبر می شوند، از حداکثر قیمت مصرف کننده هم آگاه شوند. زیرساخت این مساله هم وجود دارد اما تا کنون از طرف وزارت صمت اجرائی نشده است.
اسحاقی با اشاره به نقش طرح افق در شفافیت فروش کالا توضیح داد: از آنجایی که قیمت خرید کالا توسط شرکتها و قیمت خرید ارز و زمان حمل و هزینه های جانبی برای شرکتها متفاوت می باشد، نرخ های محاسبه قیمت تمام شده برای موبایل هم بسیار متغیر است. تنها مسیری که می تواند شفافیت ایجاد کرد، فعال سازی طرح افق است که مطالبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سامانه همتا بوده است. سامانه نظارت بر شبکه فروش از واردکننده آغاز می شود و تا مصرف کننده، هر شخصی در زنجیره فروش کالا را در برمی گیرد. در این سامانه، قیمت کالا از فروشنده تا خریدار ثبت می شود و این پروسه می تواند در بازار موبایل شفافیت بوجود آورد.
وی با اشاره به راهکارهای افزایش قدرت خرید مردم اظهار نمود: پیشنهاد ما این بوده که تخصیص ارز بخصوص برای کالاهایی که سهم عمده ۹۰ درصد متقاضی را در بازار دارد، در اولویت ویژه قرار گیرد و دائما به این کالا تخصیص ارز بدهند. اگر هزینه ها به نظر بالا می رسد، دولت با کم کردن سود بازرگانی و تسهیلاتی که می تواند در موارد مختلف برای بازرگانان بوجود آورد، می تواند کمک نماید که قیمت تمام شده کالا کم شود و به مصرف کننده برسد.
منبع:

1399/09/17
09:31:45
5.0 / 5
1357
تگهای خبر: شركت , فروش , قیمت , موبایل
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید