گزارش تصویری تشریحی؛

موشك نیوشپارد همراه یك مانكن به فضا پرتاب شد

موشك نیوشپارد همراه یك مانكن به فضا پرتاب شد

بست روید: بلواوریجین موشک ارتقا یافته نیوشپارد را همراه یک کپسول به ارتفاع 106 هزار متری زمین پرتاب کرد. در این کپسول با 6 صندلی یک مانکن قرار داشت.


به گزارش بست روید به نقل از اسپیس، شرکت بلو اوریجین متعلق به جف بزوس (مدیر شرکت آمازون) اولین موشک ارتقایافته «نیوشپارد» را پرتاب کرد.
این عملیات یک تست آزمایشی بدون سرنشین بود که در غرب ایالت تگزاس آمریکا انجام شد. آریان کرنل یکی از مدیران بلواوریجین در این زمینه اظهار داشت: موفقیت این پرواز یک گام بزرگ در جهت ارسال فضانوردان به فضا است. در سال ۲۰۲۱ میلادی هیجان زیادی خواهیم داشت.
طبق اطلاعات موجود بعد از پرتاب نیوشپارد به فضا دو بخش آن یک موشک و یک کپسول که هر دو قابل استفاده هستند، بطور موفقیت آمیز فرود آمدند. بوستر موشک بطور عمودی در منطقه فرود در نظر گرفته شده در نزدیکی پد پرتاب، فرود آمد. سپس حدود ۱۰ دقیقه بعد از پرتاب، کپسول نیز به آرامی با چتر نجات در فاصله اندکی فرود آمد.
بگفته شرکت بلواوریجین، کپسول نیوشپارد به حداکثر ارتفاع ۱۰۶ هزار و ۹۳۲ متر رسید. این در حالیست که ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از زمین مرز فضا تشخیص داده شده است.
این عملیات در کل چهاردهمین تست برنامه نیوشپارد است و از آن جهت که شامل یک بوستر و کپسول کاملاً تازه بود، آزمایش مخصوصی بشمار می رود. تست قبلی که در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی انجام شد شامل یک موشک نیوشپارد بود که قبلاً ۶ بار به فضا پرتاب شده بود.
اما کپسول جدید آپدیت های مختلفی داشت مانند قابلیت تنظیم دما و آکوست داخل کپسول، پنل های نمایشگر برای خدمه و بلندگوی همراه میکروفون و دکمه ای برای صحبت کردن که به هر صندلی اضافه شده بود. در این ماموریت چند سیستم ارتباطات و هشدار امنیتی فضانوردان نیز آزمایش شد. کپسول مذکور دارای ۶ صندلی است که در آزمایش مذکور روی یکی از آنها یک مانکن قرار داشت. جالب آنکه در این ماموریت بیش از ۵۰ هزار کارت پستال به فضا فرستاده شد که تعدادی از آنها در جیب های مانکن قرار داده بودند. دانش آموزان سراسر جهان این کارت پستال ها را به یک سازمان غیرانتفاعی بلواوریجین ارسال کرده بودند.


منبع:

1399/10/27
13:24:34
0.0 / 5
1085
تگهای خبر: سیستم , شركت
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید