با كاهش هزینه پهنای باند اپراتورها،

اینترنت برای مصرف كننده ارزان می شود؟

اینترنت برای مصرف كننده ارزان می شود؟

بست روید: در صورتیکه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارزان شدن پهنای باند‬⁩ اینترنت زیرساخت آگاهی داده است، کاهش قیمت اینترنت برای کاربر نهایی متاثر از این ارزانی نیست و تنها به تصمیم اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت بستگی دارد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، از آنجایی که شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت در این سال ها نتوانستند متناسب با سرعت رشد اینترنت سیار و دیتای موبایل رشد کنند، در طول این مدت گرفتار مشکلات مالی بودند. حتی تعدادی از شرکت های FCP بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند و معتقد بودند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، باعث شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل بجای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شرکتها در حال از دست دادن مشترکانشان هستند.
از طرفی محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- معتقد می باشد که در تلاطم اقتصادی نباید فقط هزینه را از جیب مردم برداشت و هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد و از جانب دیگر حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - که معتقد می باشد در مقیاس های جهانی ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد، اظهار کرده بود تمام تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بعنوان رگولاتوری یا مقررات گذار، این است که قیمت های ارائه خدمات اینترنت توسط اپراتورها از آنچه حالا ارائه می شود، بالاتر نرود.
مدتی پیش فلاح جوشقانی با اشاره به افزایش مصرف اینترنت در دوران کرونا، تصریح کرد: قبل از کرونا به طور متوسط ۳۰ درصد بسته های مشترکان در مدت زمان تعیین شده به انتها نمی رسید و برمبنای میزان مصرف نرخ مؤثری برای اپراتورها به وجود می آمد. در روزهای کرونا تمام بسته های مشترکان مصرف می شد و در این حالت سایر هزینه ها مانند پهنای باند هم برای اپراتورها بالا رفت و در عین حال درآمد اپراتورها افزایش پیدا نکرده است و در مجموع سودی با این افزایش مصرف برای اپراتورها به دست نیامده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه رگولاتوری با این شرایط به دنبال کمک به اپراتورها بود، اظهار داشت: اما باید این را هم در نظر داشت که باتوجه به شرایط کرونا و نیاز مردم به اینترنت برای دسترسی به آموزش و سایر خدمات برای کاهش ترددها اپراتورها نمی توانند دسترسی مردم را به خدمات محدود کنند تا مشترکان بسته ها را به قیمت بالاتر بخرند چون این شیوه نارضایتی عمومی به دنبال دارد و تغییرات قیمت باید با فرآیندی مناسب همراه باشد.
رئیس رگولاتوری با تاکید بر اینکه رگولاتوری افزایش هزینه های اپراتورها را تائید می کند و راه های زیادی برای کمک به اپراتورها برای کاهش هزینه ها وجود دارد، اظهار داشت: اپراتورها می توانند هزینه ها و درآمدهای خودرا به سازمان تنظیم اعلام کنند، ما هم درصدد کمک به آنها بر می آمدیم برای مثال یکی از راهکارهایی که ما به آنها ارائه می دادیم کاهش قیمت پهنای باند شرکت زیرساخت بود.
در این راستا بتازگی فلاح جوشقانی از کاهش ۲۵ درصدی تعرفه پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت بر طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آگاهی داد و اظهار داشت: در تجربه های جهانی با افزایش ترافیک مصرفی، قیمت ها کاهش پیدا می کند. به همین دلیل بعد از بررسی های کارشناسی در وزارت ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کاهش ۲۵ درصدی هزینه پهنای باند اپراتورها را تصویب کرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه این مصوبه به کاهش هزینه های اپراتورها منجر می شود، اضافه کرد: این مصوبه از بهمن ماه سال جاری اجرائی می شود.
البته این کاهش قیمت درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند را به اپراتورها و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی می فروشد. بدین سبب در صورتیکه این شائبه برای کاربران اینترنتی به وجود آمده بود که ارزان شدن پهنای باند‬⁩ اینترنت زیرساخت، می تواند تاثیری در کاهش قیمت اینترنت داشته باشد، کاهش قیمت اینترنت به تصمیم اپراتورها بستگی دارد.
منبع:

1399/11/14
22:29:23
0.0 / 5
1086
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید