خدمات سامانه شاهكار چیست؟

خدمات سامانه شاهكار چیست؟

بست روید: باتوجه به شیوع بیماری کرونا و ضرورت کاهش تردد در سطح شهر، سامانه شاهکار احراز هویت را به صورت غیرحضوری انجام می دهد و می توان احراز هویت در طرح رجیستری، سامانه سجام، دریافت وام، آزادسازی سهام عدالت، کارت سوخت و ثبت نام خودرو را بوسیله آن انجام داد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، سامانه شاهکار (شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی) یک واسط بین اپراتورهای مخابراتی و مراجع تطبیق هویت است. اپراتورها قبل از ارائه سرویس به مشترکین خود، بوسیله این سامانه، هویت مشترکین را از نظر حقیقی یا حقوقی، ایرانی یا خارجی بودن صحت سنجی می کند و در صورت تأیید درستی اطلاعات در سامانه، اپراتور اجازه ارائه سرویس به مشترکین را دارد.
این سامانه به دنبال مصوبه شورای عالی فضای مجازی بمنظور تامین کامل حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران در فضای مجازی و حقیقی در سال ۱۳۹۴ راه اندازی و به تدریج خدمات مختلف به آن افزوده شد. همین طور در ماه های گذشته، شاهکار به نرم افزار دولت همراه متصل شد. حالا ۱۰۰ دستگاه و نهاد به سامانه شاهکار متصل هستند و در مجموع ۷۰۰ نهاد دولتی و خصوصی از خدمات آن استفاده می نمایند.
تطبیق شناسه سرویس و شناسه هویتی از قابلیت های سامانه شاهکار است که با مشخص شدن صاحبان خدمات ارتباطی در این سامانه، خدمات از هر سرویس ارتباطی به صاحب همان سرویس ارائه می شود. با ایجاد این امکان هیچ فردی حق استفاده از شماره همراه فرد دیگری برای ثبت نام در نرم افزار دولت همراه، نرم افزارهای موبایل بانک، پرداخت آنلاین، ثبت آگهی فروش، فروشگاه های آنلاین و سایر نرم افزارهایی که حریم خصوصی در آنها مطرح است و یا امکان تقلب و کلاهبرداری در آنها وجود دارد را نخواهد داشت.
اطلاع به مشترکین درباره ثبت خدمات ارتباطی به نام آنها، یکی دیگر از خدمات سامانه شاهکار است و درصورت ثبت هرگونه سرویس ارتباطی در اپراتورهای مخابراتی با شناسه هویتی مشترکان، ثبت این سرویس در قالب پیامک با سرشماره cra.ir به تمامی خطوط تلفن همراه به نام مشترک اطلاع رسانی می شود.
همین طور اطلاع از تعداد سیمکارت های تلفن همراه، خدمات مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت، اطلاع از شماره های تلفن همراه به نام مشترکین نیز از خدمات جانبی شاهکار است.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ویدیوی ایران هوشمند به مزایای سامانه شاهکار پرداخته شده است. همچون اینکه سامانه شاهکار، شاکله دولت الکترونیکی است و از این سامانه روزانه هزاران نفر استفاده می نمایند. احراز هویت در طرح رجیستری، سامانه سجام، دریافت وام، آزادسازی سهام عدالت، کارت سوخت و ثبت نام خودرو بوسیله این سامانه انجام می شود.

منبع:

1399/12/25
13:28:02
0.0 / 5
1210
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید