توسط محققان كشور محقق شد؛

ساخت زخم پوش های نوین به روش شیمی سبز با خاصیت آنتی باكتریال

ساخت زخم پوش های نوین به روش شیمی سبز با خاصیت آنتی باكتریال

بست روید: پژوهشگران کشور موفق به ساخت زخم پوش هایی به روش شیمی سبز شدند که خاصیت آنتی باکتریال دارد و امکان مشاهده روند ترمیم زخم به سبب شفاف بودن آن وجود دارد.به گزارش بست روید به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاووس رزمجوئی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و ساخت زخم پوش های هیدروژلی نوین» اظهار داشت: در سالهای اخیر پانسمان و زخم پوش های مختلفی برای درمان زخم های ناشی از جراحات و همین طور زخم های مزمن مانند زخم های دیابتی، سوختگی و زخم بستر معرفی شده اند اما زخم پوشی که بتواند عملکرد ویژه ای در درمان زخم داشته باشد و به بهبود هرچه سریع تر و بهتر زخم بیماران کمک نماید هنوز مورد توجه محققین و پژوهشگران سراسر دنیا است.
وی اضافه کرد: افزایش بیش از پیش صدمات و سوانح همچون تروما و سوختگی و سایر علل مولد زخم مانند بیماری دیابت و زخم بستر در کشور، ما را بر آن داشت تا با طراحی زخم پوش هیدروژلی نوین به بهبود بیماران کمک کرده و کشور را از واردات این نوع زخم پوش ها بی نیاز سازیم.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: یکی از اهداف ساخت زخم پوش هیدروژلی نوین، بی نیاز کردن کشور از واردات زخم پوش های خارجی است که متأسفانه به سبب تحریم ها و افزایش نرخ ارز، ورود این محصولات به داخل کشور با مشکل روبه رو شده است.
وی با اعلان اینکه اما در این طرح با بومی ساختن دانش ساخت چنین محصولاتی در داخل کشور عملاً کشور از نیاز به واردات چنین محصولاتی بی نیاز شده و زخم پوش به آسانی در دسترس بیماران قرار می گیردگفت: همین طور به سبب نو ترکیب بودن این زخم پوش هیدروژلی، از نظر علمی نیز این زخم پوش در مجامع علمی معتبر دنیا حرفی برای گفتن خواهد داشت.
به گفته رزمجوئی، پس از دو سال مطالعه و پژوهش دانش ساخت چنین هیدروژل نوینی با موفقیت به دست آمد و فرآیند ساخت و ارزیابی زخم پوش تولید شده شروع گردید تا به امروز که زخم پوش هیدروژلی تولید شده خیلی از این آزمون ها و ارزیابی ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
وی با اشاره به نتیجه این پروژه اظهار داشت: پژوهش صورت گرفته و زخم پوش تولید شده در صنعت مهندسی پزشکی و حوزه درمان زخم قابل استفاده می باشد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه این طرح در مرحله ارزیابی های حیوانی است، اظهار داشت: زیست سازگاری (عدم ایجاد سمیت سلولی)، حفظ رطوبت لازم برای زخم، جذب ترشحات زخم، ممانعت از ورود میکروارگانیسم ها به محیط زخم، دارای خواص آنتی باکتریال، مشاهده روند بهبود زخم بدون نیاز به برداشتن زخم پوش به سبب شفاف بودن آن از خاصیت های این طرح به شمار می روند.
وی اضافه کرد: همین طور قابلیت برداشتن آسان زخم پوش بدون لطمه رساندن به زخم و بافت های اطراف، خواص مکانیکی متناسب با پوست بدن، امکان پیوند زدن زخم پوش به بافت اطراف زخم بمنظور قرار گیری طولانی مدت زخم پوش بر روی زخم از دیگر مزایای این محصول شمرده می شود.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در ساخت این زخم پوش از روش شیمی سبز استفاده شده است به شکلی که در حین پروسه ساخت از هیچ نوع محیط اسیدی یا بازی بهره گرفته نشده است.
وی با اعلان اینکه زخم پوش تولید شده نمونه داخلی نداشته و در مقایسه با نمونه های تجاری خارجی نیز از فرمولاسیون نوین و کارآمد تری تولید شده که در تسریع بهبود زخم بسیار مؤثر است، اظهار داشت: کیفیت بالای محصول در مقایسه با نمونه های خارجی، قیمت تمام شده مناسب در مقایسه با نمونه های خارجی، داشتن دانش فنی بومی و عدم تأثیری پذیری عوامل خارجی همچون تحریم ها بر پروسه ساخت محصول از مزایای این محصول هستند.
وی با اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: این زخم پوش نوین در زخم های دیابتی، زخم های ناشی از جراحات و تروما و همین طور زخم های سوختگی قابلیت استفاده دارد.
به گزارش بست روید به نقل از مهر، استاد راهنمای این طرح دکتر سعید صابر سمندری عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و همکاران طرح دکتر نغمه عرب زاده و دکتر سارا احمدی پژوهشگران پسا دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. این طرح در پژوهشکده فناوری های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و اجرا شده است.


منبع:

1400/01/19
11:43:10
5.0 / 5
1319
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید