مشتركان اینترنت ثابت از 10 میلیون عبور كردند

مشتركان اینترنت ثابت از 10 میلیون عبور كردند

مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت تا آخر سال ۱۳۹۹، بیشتر از ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار عدد بوده که از فناوری های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL،  FTTX و TD-LTE با سرعت های متفاوت بهره می برند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، طی سالهای گذشته، روند استفاده از اینترنت از سرعت های کیلوبیتی در اینترنت دایال آپ، رفته رفته جای خویش را به فناوری ADSL داد که سرعتی به مراتب بیش تر داشته و سرعت هایی تا ۵۲۱ کیلوبیت بر ثانیه و حتی ۱۶ مگابیت را هم پوشش می داد و الان نوبت به فیبر نوری است که سرعت هایی به مراتب بالاتر را برای کاربران به ارمغان آورد.
هم اکنون، انواع سرویسهای موجود اینترنت در ایران، به علت داشتن خصوصیت های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت عرضه می شود. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت است که اینترنت های ADSL، VDSL و FTTX را شامل می شود؛ این دسته به یک مکان مشخص و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده ی مشخص، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.
طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا آخر سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۹، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۵۰ نفر را شامل می شود که تعداد مشترکان به تفکیک در جدول زیر آمده است.


اینترنت ADSL با استفاده از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماسهای صوتی (اتفاقی که در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را میتوان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و نیازی به کابل کشی و نصب خطوط جدید ندارد. این سرویس با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.
در مقابل، اینترنت VDSL روی بسترهای کابل های شبکه است و برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و احتیاج به کابل کشی دارد. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن هم ۱۰ برابر ADSL است.
این آمار سازمان تنظیم مقررات تا آخر سال ۱۳۹۹ از آن حکایت می کند که تعداد مشترکان خانگی اینترنت X-DSL در ارتباط با شرکت مخابرات ایران، بیشتر از چهار میلیون و ۵۹۹ بوده و تعداد اشتراک های اداری و تجاری این سرویس، بیشتر از ۳۳۶ هزار بوده که مجموع اشتراک های سرویس را به چهار میلیون و ۹۳۵ هزار و ۶۶۲ می رساند.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به علت استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و سرعتی بالغ بر یک گیگابیت دارد.
آمار رگولاتوری از آن حکایت می کند که مشترکان تعداد مشترکان خانگی اینترنت فیبر نوری مخابرات ایران تا آخر سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۱۴۹ هزار و ۱۵۴ مشترک بود و تعداد اشتراک های اداری و تجاری این سرویس، ۱۰ هزار و ۲۶۸ مشترک بوده که مجموع اشتراک های فیبر نوری مخابرات را به ۱۵۹ هزار و ۴۲۲ می رساند.
منبع:

1400/02/12
20:13:55
5.0 / 5
1215
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید