با همكاری دانشگاه شریف؛

كرم های ضدآفتاب نانویی به كشورهای همسایه صادر می شوند

كرم های ضدآفتاب نانویی به كشورهای همسایه صادر می شوند

محققان موفق به تولید کرم های ضد آفتاب نانو شدند که مقرر است این کرم ها به کشورهای همسایه صادر شوند.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت تولیدکننده کرم های ضدآفتاب نانویی، محصولات خویش را به کشورهای لبنان، عراق، افغانستان و کویت صادر می کند.
دکتر محمدرضا شاهینی، سرپرست بخش نوآوری این شرکت اظهار داشت: در تولید ضدآفتاب ها از جاذب های فیزیکی یا شیمیایی استفاده می شود. جاذب های فیزیک پرتوهای مضر آفتاب را بازتاب می دهند. در نانوذرات هم همین مبحث مصداق دارد؛ برخی نانوذرات نظیر نانوذرات فلزی می توانند نور خورشید را بازتابش دهند. وجود نانوذرات در این کرم های ضدآفتاب سبب شده تا کارایی محصول افزایش پیدا کرده که این کار با افزایش میزان بازتاب پرتوهای مضر نور آفتاب انجام می شود.
وی اضافه کرد: در کرم های ضدآفتاب این شرکت از جاذب های معدنی نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم استفاده شده است. در کرم ضدآفتاب از پارامتری بعنوان ضریب محافظت در مقابل نور خورشید استفاده می شود که این پارامتر نشان دهنده میزان جذب پرتوهای مضر نور آفتاب است. در محصولات ضدآفتاب این شرکت با کاهش ابعاد ذرات تیتانیم، این ذرات قابلیت جذب و پراش پرتوهای خورشید را پیدا کرده و در نتیجه خاصیت ضدآفتاب بودن در این کرم ها ایجاد می شود.
وی افزود: اگر از ذرات درشت تر استفاده شود، کرم به صورت رنگ سفید در آمده که عملکرد ضدآفتابی نخواهد داشت.
شاهینی افزود: این نانوذرات دارای پوششی از جنس الکیل سیلان هستند که وجود این پوشش عاملی به همراه نانومقیاس بودن ذرات اکسیدتیتانیوم سبب شده تا کرم های بتوانند SPF بالایی داشته باشند.
به گفته سرپرست بخش نوآوری این شرکت تولید کننده ضد آفتاب های نانو، ضدآفتاب های نانویی بلافاصه بعد از مصرف، خاصیت محافظت کنندگی خویش را ایجاد می کنند، بگونه ای که این کرم ها بلافاصله بعد از استفاده، لایه حفاظتی روی پوست می سازند و سد دفاعی در مقابل اشعه فرابنفش خورشید ایجاد می کنند. نانوذرات مورد استفاده در این محصول وارد سلول نمی شوند و در همان لایه های سلول مرده پوست باقی می مانند.
وی اضافه کرد: ساختارهای بلوری نانوذرات دی اکسید تیتانیوم به دو صورت روتایل و آناتاز مورداستفاده قرار می گیرند. این درحالی است که اتحادیه اروپا استفاده از ساختار آناتاز را در تولید محصولات آرایشی بهداشتی ممنوع اعلام نموده است و ساختار روتایل را موردپذیرش قرار داده است و این شرکت هم محصولات خویش را در ساختار روتایل به تولید می رساند.
نفیسه نیک پی، کارشناس بخش تحقیق و توسعه شرکت هم در ادامه اضافه کرد: طی یک پروژه مشترک با دانشگاه صنعتی شریف، موفق به تولید نانوذرات مورد استفاده در این کرم ها در مقیاس آزمایشگاهی شده ایم. به دنبال تولید صنعتی این مواد هستیم تا در مقیاس انبوه تولید شوند.


منبع:

1400/02/16
18:00:46
5.0 / 5
934
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید