وزیر ارتباطات در پیامی به مناسبت روز جهانی ارتباطات:

بهره مندی ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پرسرعت

بهره مندی ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پرسرعت

بست روید: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود پوشش ارتباطات در شهرهای کشور به 100 درصد و در روستاهای کشور به 95 درصد رسیده و حدود 98 درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پرسرعت بهره مندند و بیش از 80 میلیون مشترک پهن باند به این شبکه بزرگ ارتباطی متصلند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در پیامی به مناسب روز جهانی ارتباطات نوشت: "هر سال در چنین روزی وقتی به پشت سرمان می نگریم سرعت تغییرات و تحولات حوزه ارتباطات در چند دهه اخیر ما را شگفت زده می کند. امروز تغییر و تحول مستمر و پیشرفت های پرسرعت فناوری و حتی آفرینش نظریه ها و نظریه های ارتباطی به خاصیت خاص حوزه ارتباطات بدل شده و البته خبر مسرت بخش آنکه کشور ما نیز در مرزهای دانش و فناوری ارتباطی با دیگر کشورها در حال رقابت است.
بی شک دسترسی همگانی، پیشرفت های فناوری و توسعه نظری حوزه ارتباطات مدیون همهٔ حاضران در این زیست بوم شامل وزارتخانه های مرتبط، شرکت های دولتی، تولیدکنندگان بخش خصوصی، اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات ارتباطی، تولیدکنندگان محتوا، خصوصاً خبرنگاران و اهالی روابط عمومی هاست که هر کدام نقش ویژه ای در توسعه صحنه ارتباطات کشور داشته و دارند. من از همه شما یاران و همراهان عزیز قدردانی میکنم و برای یکسال تلاش مداوم و موثر به شما خداقوت و تبریک می گویم.
واقعا نمی دانم اگر تلاش و مقاومت شما برای پیشرفت و فراگیری ارتباطات در سال های اخیر نبود اینک و در وضعیت دشوار کرونا چه باید می کردیم!؟ تکلیف آموزش دانش آموزان و دانشجویان چه می شد!؟ اگر کسب و کارهای اینترنتی و خدمات دولت الکترونیکی توسعه نیافته بود تکلیف مردم در وضعیت کرونا چه بود!؟
اگر با دیده انصاف بنگریم اتفاقی که در سال های اخیر با همت شما و پشتیبانی دولت صورت گرفت همه ما را از بن بست دشوارتر و مصیبت بارتری که ممکن بود در وضعیت کرونا گریبان گیرمان شود نجات بخشید.
_اینک در روز جهانی ارتباطات با اطمینان اعلام می کنم که پوشش ارتباطات در شهرهای کشور به ۱۰۰ درصد و در روستاهای کشور به ۹۵ درصد رسیده و حدود ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پر سرعت بهره مند و بیش از ۸۰ میلیون مشترک پهن باند به این شبکه بزرگ ارتباطی متصلند.
_بستر آموزش فراگیر الکترونیکی در همه نقاط کشور فراهم شده و بیش از ۷۶ هزار مدرسه به شبکه هوشمند مدارس متصل شده اند تا یک گام دیگر به سمت عدالت آموزشی برداشته شود.
_اینترنت رایگان برای آموزش مجازی ۱۳ میلیون دانش آموز، ۴ میلیون دانشجو، ۱۴۰ هزار استاد، یک میلیون معلم و طلاب علوم دینی پیش بینی شده است.
_نهضت تجارت الکترونیکی بر بستر شبکه، فراگیر و شرایط خرید و فروش مایحتاج مردم به سادگی فراهم گشته است.
_با اجرای شتابان دولت الکترونیکی به تدریج رویکرد شفافیت، ارائه خدمات فراگیر، ایجاد دسترسی منصفانه همه مردم به خدمات و اطلاعات ضروری و مقابله کارامد با فساد، قابل مشاهده و ارزیابی است.
_الکترونیکی شدن با اهمیت ترین استعلام ها و خیلی از خدمات اصلی دولت در حوزه های بیمه، بانکداری، بورس، مالیات، امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی، خدمات سلامت و طرح های غربالگری و نسخه پیچی الکترونیکی و همین طور ایجاد بستر تعامل پذیری بین سازمان ها و بخش خصوصی، همگی گواه تحقق زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی و اجرای دولت الکترونیکی در سال های اخیر است.
_بستر برگزاری محافل و آیین های مذهبی در فضای مجازی فراهم شده تا در برگزاری آیین های مذهبی خللی ایجاد نشود.
_بستر مشارکت در طرح های نیکوکاری و همدلی در فضای مجازی فراهم شده تا هموطنان خیّر به آسانی به یاری هموطنان نیازمند بشتابند.
_دانش فضایی شامل ساخت ماهواره های بومی، به کارگیری داده ها و تصاویر ماهواره ای در افزایش تولید و بهبود خدمات بخش های مختلف و توسعه کسب وکارهای فضاپایه مسیرهای نوینی را پیش روی کشورمان گشوده است.
_شبکه پستی کشور به سمت هوشمندسازی گام برداشته و خدمات آن کار مردم را در وضعیت کرونا آسان کرده است.
_اقتصاد دیجیتال با گسترش زیرساخت های کارآفرینی در فضای مجازی رشد ۳برابری را تجربه کرده و به یکی از گونه های موفق اقتصادی بدل شده است.
_نسل پنجم اینترنت وارد کشور شده و در راه توسعه همگانی قرار گرفته است.
_و بالاخره با عملیاتی شدن ابر کامپیوتر سیمرغ، کشور ما نیز وارد حوزه های جدیدی از دانش محاسبات بزرگ و کاربردهای آن خواهد شد.
و همه اینها تنها قسمتی از دستاوردها و کوشش های شما در زیست بوم ارتباطی کشور است که در این مجال همه آنها قابل بازگویی نیست. مطمئن هستم که پیشرفت و توسعه ارتباطات در کشور باز هم سرعت بیشتری خواهد گرفت و البته مثل گذشته مقاومت و موانعی ناشی از جهل هم بر سر راه این قطار پرسرعت ایجاد خواهد شد، اما این مسیر به سمت آینده روشنی که در انتظار فرزندان ایران است ادامه خواهد یافت".
منبع:

1400/02/27
22:28:57
5.0 / 5
1161
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید