در گفت وگو با بست روید تاكید شد

توجه به توسعه صادرات حوزه سودآور نرم افزار در فهرست برنامه های دولت آینده قرار گیرد

توجه به توسعه صادرات حوزه سودآور نرم افزار در فهرست برنامه های دولت آینده قرار گیرد

به گزارش بست روید به اعتقاد فعالان عرصه برنامه نویسی کامپیوتر، حوزه نرم افزار یکی از حوزه های ارزش آفرین و سودآور است، ازاین رو لازم است این حوزه در فهرست برنامه های دولت آینده قرار گیرد و به صادرات نرم افزار و درآمدزایی از فروش تولیدات برنامه نویسی توجه شود؛ امری که تابحال نسبت به آن غفلت شده است.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، گزارش های جهانی از آن حکایت می کند که سهم محصولات فناوری های پیشرفته در ۲۰ سال گذشته دو برابر شده است و در این میان صادرات خدمات فناوری اطلاعات به یکی از حوزه های تجاری بزرگ در دنیا تبدیل گشته است؛ بگونه ای که کشوری مانند هند توانسته است سهم شایسته ای از بازارهای جهانی فناوری اطلاعات را کسب کند.
سهم قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی هند در سال مالی ۲۰۲۰ به فناوری اطلاعات و ارتباطات تعلق داشته است؛ چون که این کشور در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۳۶ میلیارد دلار درآمد صادراتی از محل صادرات محصولات IT داشته است. این در شرایطی است که میزان صادرات محصولات آی تی این کشور در سال ۲۰۱۰ در حدود ۶۰ میلیارد دلار بوده است که طی ۱۰ سال، رشد بیشتر از دو برابری را تجربه کرده است.
امری که در ایران به علت عدم امنیت سرمایه گذاری، تحریم ها و قوانین دست و پاگیر کمتر به آن توجه شده، ضمن آنکه ایران رقیب قدری مانند هند را در پیش روی خود دارد و به قول یکی از فعالان عرصه برنامه نویسی کامپیوتر، این حوزه باید از قالب یک شغل تبدیل به یکی از دغدغه های دولتمردان آینده شود؛ چون که محصولات این حوزه حتی پس از گذشت ۱۰ سال همچنان درآمدزا و ارزآور برای کشور دارد.
محسن مدحج، برنامه نویس و کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به لزوم توجه به توسعه نرم افزار و صادرات آن، اظهار داشت: وقتی صحبت از صادرات می شود، همه توجهات به سمت فروش نفت، گاز، فولاد، ذخایر معادن و در نهایت محصولات کشاورزی و فرش می رود و این در شرایطی است که امروزه کشورهای پیشرفته به سمت تولیدات نرم افزاری و صادرات آنها حرکت کرده اند.
وی تصریح کرد: صادرات اپلیکیشن های پیام رسان، بازی، شبکه های اجتماعی، برنامه های آموزشی و نرم افزارهای کاربردی و تجاری نظیر نقشه، موتور جستجو، معماری، حسابداری و غیره تنها بخشی از صادرات در حوزه برنامه نویسی به حساب می آید.
مدحج، با تکیه بر این که دولت آینده باید نگاه صادرات را از فروش ذخایر کشور به سمت تولیدات برنامه نویسی تغییر دهد، اضافه کرد: بدون شک توجه به صادرات نرم افزاری و محصولات حوزه IT نه تنها از لحاظ اقتصادی و منافع مالی، بلکه از منظر فرهنگی و استراتژیکی هم می تواند اثرگذار باشد.
این فعال حوزه برنامه نویسی کامپیوتری، ضمن اشاره به تجارب جهانی در این حوزه، خاطرنشان کرد: بررسی تجارب جهانی نشان داده است که صادرات یک بازی به کشورهای دیگر می تواند برای کشور تولیدکننده میلیاردها دلار درآمدزایی فعال داشته باشد، یعنی محصول با گذشت یک دهه از زمان تولید آن همچنان درآمدزا و ارزش آفرین است که از این مورد نمی توان به آسانی گذشت.
وی با اشاره به اینکه برنامه نویسی باید از قالب یک "شغل" به یک "دغدغه" مبدل شود، اظهار نمود: امروزه تولیدات و محصولات برنامه نویسی نقش استراتژیکی را برای ابرقدرت ها بازی می کند. به صورت نمونه داده های اطلاعاتی در فضای وب یک تجارت پرسود برای موتورهای جستجو شده، درحالی که نمونه های داخلی کشورمان به علت حمایت نشدن نتوانسته اند به جایگاه واقعی خود برسند.
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات تصریح کرد: در حال حاضر خیلی از انیمیشن ها، بازی ها و کارتون های کشورهای اروپایی و حتی آمریکایی به علت کیفیت بالا و قیمت پایین در ایران ایجاد می شود، درحالی که اگر دولت آینده به این حوزه عنایت بیشتری کند، این ظرفیت می تواند به نقطه پیشران اقتصاد مبدل شود.
مدحج تصریح کرد: توجه و حمایت به برنامه نویسی و باور داشتن به صادرات محصولات این حوزه، باید در گفتمان دولتمردان شکل بگیرد؛ موضوعی که در این ایام انتخابات و مناظرات به آن کمتر پرداخته می شود. حقیقت این است که مفهوم تجارت در کشورهای توسعه یافته از شکل سنتی خارج شده و امروزه نرم افزارها و برنامه های موبایلی، تحت وب و بازی ها جای آنها را گرفته است.1400/03/23
22:35:21
5.0 / 5
1701
تگهای خبر: آموزش , تجربه , خدمات , فروش
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید