اندازه گیری قند خون با بزاق دهان

اندازه گیری قند خون با بزاق دهان

به گزارش بست روید یک فیزیکدان نوارهای ارزانقیمت و غیر تهاجمی برای سنجش قند خون ابداع کرده که روی زبان قرار می گیرند و با استفاده از بزاق دهان این شاخص را می سنجند.


به گزارش بست روید به نقل از دیلی میل، محققان مشغول تولید انبوه محصولی بر ای اندازه گیری قند خون هستند که سنجش این شاخص را برای افراد دیابتی ساده تر می کند. محققان دانشگاه نیوکاسل در استرالیا با کمک یک نوار غیر تهاجمی روشی ساده و بدون درد برای سنجش گلوکز خون فرد ابداع نموده اند که از بزاق دهان کمک می گیرد.
اگر این ابزار ارائه شود افراد مبتلا به دیابت دیگر لازم نیست با استفاده از دستگاههای فعلی و زدن سوزنی در نوک انگشتانشان قند خون را کنترل کنند. بلکه آنها می توانند نوار مذکور را روی زبانشان قرار دهند و چند دقیقه منتظر بمانند تا نتیجه سطح قند خون روی اپلیکیشنی در موبایل نمایان شود. این پروژه تابحال بودجه ای ۶.۳ میلیون دلار استرالیایی از دولت این کشور دریافت کرده تا واحدی برای تولید انبوه کیت های تست مورد نیاز در آزمایش های بالینی را بسازد. ساخت این واحد از سالجاری شروع می شود و کیت ها هم از ۲۰۲۳ میلادی تولید می شوند. پل دستور پروفسور فیزیک در دانشگاه نیوکاسل این تحقیق را رهبری کرده است. به صورت دقیق این نوار یک سنسور زیستی است و می تواند واکنش های شیمیایی یا زیستی را ردیابی کند. این نوار شامل ترانزیستورهای نازکی حاوی اکسیداز گلوکز است. هنگامیکه ابزار روی زبان قرار می گیرد اکسیداز گلوکز موجود در آن با گلوکز در بزاق واکنش نشان داده است و نوعی پراکسید هیدروژن می سازد. در مرحله بعد این ماده به یون های هیدروژن تجزیه می شود که یک سیگنال الکتریکی ارسال می کنند. اپ موبایل این سیگنال را ردیابی می کند و نشان داده است. جالب آنکه مواد الکترونیکی در ترانزیستور جوهر هستند به عبارت دیگر میتوان نوار تست را با هزینه اندک و چاپ ساخت. جوهر به کار رفته در نوارها دارای ذرات نیمه رسانه است ازاین رو طراحی های الکترونیک را میتوان با کمک پرینتر جوهر افشان چاپ یا دانلود کرد. بعد از عرضه تجاری، میتوان هر نوار تست را به قیمتی اندک از داروخانه ها تهیه کرد.


منبع:

1400/04/26
09:31:35
5.0 / 5
742
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید