یك كارشناس با اشاره به طرح صیانت كاربران در فضای مجازی

بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!

بهتر بود ابتدا از شبکه شتاب صیانت می شد!

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی ضمن اشاره به اثرات طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بر مشاغل خانگی و متوسط بخصوص در اینستاگرام، نسبت به شیوع فعالیتهای خلاف در فضای تاریک وب در آینده اخطار داد و خاطرنشان کرد: بهتر بود نمایندگان مجلس پیش از صیانت از کاربران، از شبکه شتاب صیانت می کردند که طی سال قبل تمام سایت های قمار به آن دسترسی داشتند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اخیرا تصویب کردند که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی به صورت اصل ۸۵ قانون اساسی و در کمیسیون مشترک بررسی شود. طبق این اصل، «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع برخی از قوانین را با رعایت اصل ۷۲ به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند. در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می کند به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.»
در این رابطه حمیدرضا اعتدال مهر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حوزه آموزش و زیرساخت برای کسب و کارهای اینترنتی هزینه شده است، اظهار نمود: از آغاز وجود اینترنت در ایران در حوزه زیرساخت از اینترنت بین الملل استفاده شده و در حوزه آموزش هم در بخش هایی مانند دیجیتال مارکتینگ حداقل ۴۰ درصد ریل گذاری ها در بخش اینترنت بین الملل انجام شده است.
به گفته وی ازاین رو هم اکنون افرادی هستند که چندین سال مشغول اجرای پروژه ای هستند و برای ایجاد کسب و کار اینترنتی خود سرمایه گزاری نموده اند، ولی اکنون یک دفعه با اجرای این طرح، ۴۰ درصد کار از آنها گرفته می شود.
آنلاین شدن مشاغل سنتی اجتناب ناپذیر است
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی با اشاره به اینکه این وضعیت مانند این است که به پروژه های ساختمانی تیرآهن ندهند، خاطرنشان کرد: جهان به سمت کسب و کارهای مجازی و اینترنتی حرکت می کند و شیوع کرونا فقط سرعت آنرا بیشتر کرده است. طی ۲۰ سال قبل با شیب تندی مشاغل سنتی در عرصه تولید و خدمات به بستر اینترنت وارد شده که سرعت آن در دوره کرونا به شدت بالا بود؛ ازاین رو میتوان اظهار داشت که این انتقال اجتناب ناپذیر است.
وی درباره افزایش تعداد فروشگاه مجازی در سالهای اخیر، اظهار نمود: افزایش تعداد فروشگاه های اینترنتی معیار خوبی برای مجازی شدن مشاغل نیست بلکه در این رابطه باید مشخص شود چه تعداد تأمین کننده به شکل فیزیکی فعالیت می کردند و حالا طرف قرارداد پلت فرم هایی هستند که جدید بوجود آمده و به شکل B۲B (خرده فروش ها) و B۲C (عمده فروش ها) فعالیت می نمایند، اما آمارگیری از آنها خیلی سخت و شاید نشدنی است.
پلتفرم های رایگان، راه توسعه مشاغل خانگی در شهرهای کوچک
به گفته این مقام صنفی بحث دیگری که وجود دارد کسب و کارهای خانگی و متوسط است که در بستر پلت فرم های مجانی فعالیت می نمایند که بهترین نمونه آن اینستاگرام است. آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد اما اگر گفته شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از اینستاگرام کسب درآمد می کنند عدد خلاف حقیقت نیست. برای مثال امکان دارد فردی خارج از شهرهای بزرگ گلخانه داشته باشد، اما از راه اینستاگرام کسب و کار خویش را گسترش و به مشتریان بیشتری مشاوره و محصول ارائه نماید.
هشدار نسبت به فعالیت در وب تاریک
اعتدال مهر در ادامه ضمن اشاره به اقدامات قبلی مشابه در بخش فیلترینگ یا ماهواره که دسترسی به برخی برنامه ها و وسایل محدود شد، خاطرنشان کرد: با این محدود سازی ها در نهایت وضعیت قبلی در یک فضای غیر رسمی پیدا کرد و افرادی که در این عرصه ها نفع می بردند، با برچسب خلافکار یا فعالیت غیرقانونی کارشان را ادامه دادند.
وی ضمن اشاره به آغاز فعالیت کارگروه مصادیق مجرمانه از دهه ۸۰ اظهار نمود: خیلی از کسب و کارها از تصمیم گیری های این کارگروه صدمه دیدند و هیچ یک از مسؤلان قبلی که حالا در مناصب دیگر فعال می باشند، مسئولیت اقدامات خویش را به عهده نمی گیرند.
وی همینطور ادعا کرد که اگر این طرح اجرا شود باید منتظر فعالیت کاربران در وب تاریک (dark web) باشیم که فضای بسیار خطرناکی است و هر چه به فعالیتهای غیرقانونی دامن بزنیم افراد را به این فضا سوق می دهیم. امیدواریم به این نکته توجه گردد که در صورت اجرای طرح امکان دارد طی سالهای آینده با این پدیده مواجه شویم که افرادی در فضای وب تاریک خلاف کنند و دیگر تحت کنترل و قابل رصد نباشند.
اول از شبکه شتاب که در دسترس قماربازان است صیانت کنید!
به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی، بهتر بود نمایندگان مجلس پیش از صیانت از کاربران از شبکه شتاب صیانت می کردند که طی سال قبل تمام سایت های قمار به آن دسترسی داشتند و از راه شبکه رسمی بانکی کشور پول خویش را جابجا می کردند. چگونه امکان دارد در حوزه اجرا نتوانیم از شبکه بانکی رسمی کشور محافظت نماییم، اما می خواهیم از تک تک کاربران صیانت کنیم؟
طرح "صیانت کاربران در فضای مجازی" چیست؟
در طرح "صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی" که حالا با نام "صیانت از کاربران در فضای مجازی" شناخته می شود، کمیسیون عالی تنظیم مقررات که برپایه مصوبه جلسه هشتم شورایعالی فضای مجازی به وجود آمد، به منظور اجرای مصوبات این شورا و قوانین در ارتباط با عنوان مرجع تنظیم مقررات خدمات پایه کاربردی، خدمات ارتباطاتی و فناوری اطلاعات شناخته شده که در ترکیب این کمیسیون در کنار نهادهای مرتبط نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما، وزیر اطلاعات، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی انتظامی دیده می شود.
همچنین در ماده ۱۲ طرح صیانت، بر صدور مجوز بر فعالیت خدمات اثرگذار پایه کاربردی بومی، داخلی و خارجی تاکید شده و در تبصره ۱ آن آمده است: "عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی خارجی اثرگذار مستلزم معرفی نماینده قانونی و پذیرش تعهدات ابلاغی کمیسیون است".
به گفته یک حقوقدان فضای مجازی، شرکتهای خارجی چندملیتی با کشوری مانند ایران با وجود تحریم های مالی و حقوق بشری همکاری نمی کنند و از سوی دیگر، پیام رسان ها و موتورهای جست وجوی بومی نشان داده که ما تجربه موفقی برای فراهم کردن زیرساخت های لازم را در این عرصه نداریم.1400/05/11
22:16:43
5.0 / 5
686
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید