ساترا به حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط گوگل چه واکنشی نشان داد؟

ساترا به حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط گوگل چه واکنشی نشان داد؟

بست روید: ساترا با محکومیت حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط شرکت گوگل، عنوان نمود که پیگیری های خودرا بصورت جدی دراین زمینه دنبال می کند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، روابط عمومی ساترا اعلام کرد، برمبنای گزارشهای واصله، شرکت گوگل در هفته های اخیر برنامک های موثر و پرکاربرد ایرانی را هدف اقدامات حذفی قرار داده است. این رویه غیرمنطقی که از ماه گذشته با حذف پلت فرم روبیکا و ذره بین شروع شد، با وجود گمانه زنی های اولیه در خصوص وجود منشأ داخلی برای آن، در هفته گذشته به سایر پلت فرم ها همچون پلت فرم های مطرح دیگری در زمینه صوت و تصویر فراگیر رسید. این اقدام، عملی غیرحرفه ای و نشان دهنده رویکرد جانبدارانه مقابل مسیر پیش رونده صنعت بومی تکنولوژی های ارتباطی و رسانه ای و با هدف تضعیف حاکمیت رسانه ای کشور است.
حوزه فناتحریم (Tech Sanction) که در تضاد با اصل بی طرفی (Neutrality) بعنوان پایه توسعه اکوسیستم مبتنی بر اینترنت است، فقط با توجیه سیاسی درحال پیگیری است و هیچ نوع توجیه فنی، حقوقی و عرفی قابل دفاعی ندارد.
این اقدامات نشان میدهد رویه محدودکننده در مقابل اپلیکیشن های ایرانی، مساله ای غیر در رابطه با مسائل داخلی است که مقابله با آن اتحاد و هم افزایی و همکاری عمومی را می طلبد. روشن است بهره برداری از این مساله برای استفاده له یا مقابل موضوعات داخلی نگاهی اشتباه و هزینه زاست.
ساترا با محکومیت این اقدامات، پیگیری های خودرا درباب پلت فرم های صوت و تصویر حذف شده بصورت جدی دنبال می کند و با توجه به این که این سیاست ها فقط به حوزه صوت و تصویر فراگیر محدود نشده، با بهره گیری از ظرفیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی رییس جمهور و مرکز ملی فضای مجازی، یک حرکت بین دستگاهی را برای احقاق حقوق فعالان تکنولوژی و این صنعت پیگیری می کند.
در نخستین اقدام واحد بین الملل ساترا با شروع پیگیری های حقوقی و بین المللی، نامه نگاری های خودرا با نهادهای رگولاتوری و قضایی بین المللی آغاز نموده است و در ایام آینده نیز اقدامات مقتضی در این خصوص در دستور کار ساترا قرار دارد.»
حذف اپلیکیشن های ایرانی از گوگل پلی که با «روبیکا» آغاز شد و پس از آن به «ذره بین»، «آپارات»، «فیلیمو»، «بلد» و «طاقچه» رسید، در این روزها با واکنش هایی از طرف کاربران ایران و متولیان این پلت فرم ها همراه بوده است.
منبع:

1400/06/23
11:42:00
5.0 / 5
887
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید