بازطراحی موتور بمب افکن های بی ۵۲ توسط رولزرویس

بازطراحی موتور بمب افکن های بی ۵۲ توسط رولزرویس

نیروی هوایی ارتش آمریکا بازطراحی موتورهای جت هواپیماهای بمب افکن بی 52 استراتوفورتس را به شرکت رولزرویس سپرده است.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، هواپیماهای بی ۵۲ یکی از ابزار مؤثر ارتش آمریکا در دوره جنگ سرد بودند و رولزرویس با غلبه بر شرکت هایی مانند جنرال موتورز و پرات و ویتنی توانست موتور توربوفن اف – ۱۳۰ خودرا برای نصب بر روی این هواپیمای غول پیکر طی سه دهه آینده عرضه نماید.
از تولید نسل اول این هواپیماها حدود ۷۰ سال می گذرد ولی با بازمهندسی و ارتقای طراحی موتور و تجهیزات هواپیماهای مذکور از آنها برای حمل مجموعاً ۳۲ هزار کیلوگرم انواع تسلیحات متعارف و هسته ای در جهان استفاده شده است. اکنون ۷۶ هواپیمای بی ۵۲ اچ در جهان درحال استفاده است و ۱۲ هواپیمای دیگر نیز بصورت ذخیره آماده استفاده است.
نسل جدید هواپیماهای بی ۵۲ با نسل اولیه آنها که در سال ۱۹۵۵ عرضه شدند، تفاوت اساسی دارند. بر روی نسل جدید آنها تجهیزات پیشرفته الکترونیکی، سیستم های توزیع کننده سلاح و غیره نصب شده و هشت موتور و ۴۲ قطعه تازه برای هر هواپیمای بی ۵۲ در نظر گرفته شده که ارزش مادی اجرای این طرح ۲.۶ میلیارد دلار است.
مدل نظامی شده موتور اف -۱۳۰ که بر روی این بمب افکن ها نصب می شود و قبلاً نسخه ای دیگر از این موتورها بر روی هواپیماهای جت تجاری گلف استریم جی ۶۵۰ نصب شده بودند.
این موتور با قدرت رانش ۱۶۹۰۰ پوندی دارای پنکه های ۱۳۰ سانتیمتری است که مجهز به پره های تیتانیومی، توربین های دومرحله ای و کمپرسور محوری اچ پی هستند.
سیستم احتراق پیشرفته این موتور بازده بیشتری دارد و پرواز این هواپیما را بدون نیاز به سوخت گیری برای مدت بیشتری ممکن می کند.

1400/07/07
10:01:04
5.0 / 5
468
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید