در قالب یك استارت آپ؛

طراحی بازی موبایلی برای سالمندان برای جلوگیری از آلزایمر

طراحی بازی موبایلی برای سالمندان برای جلوگیری از آلزایمر

بست روید: پژوهشگران کشور در یک تیم استارت آپی موفق به طراحی بازی موبایلی برای سالمندان شدند که می تواند از آلزایمر پیشگیری کند.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر مصطفی الماسی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به این که انجام تمرینات شناختی و بازی کردن برای سلامت مغز و پیش گیری از بیماری آلزایمر موثر است، اظهار داشت: مداخلات شناختی می تواند سبب جلوگیری از کاهش عملکرد شناختی و افرایش توانایی های شناختی در سالمندان شود.
وی با اعلان اینکه بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی است که کارکردهای شناختی فرد را تخریب و در مراحل پیشرفت سبب معلولیت می شود، اظهار داشت: آلزایمر فقط فراموشی ساده روزانه نیست، بلکه این بیماری حافظه، یادگیری و مهارت های روزانه زندگی فرد را نیز در بر می گیرد.
عضو یک تیم استارت اپی با اعلان اینکه بعد از مبتلاشدن به آلزایمر می توان با انجام تمرینات شناختی سرعت و روند رشد بیماری را کم کرد، اضافه کرد: آلزایمر یکی از بیماری هایی است که با افزایش سن کارکردهای شناختی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، اما افراد بطور طبیعی در این دوران به سبب کاهش میزان آموزش و یادگیری، با کاهش توانایی در کارکردهای شناختی خود مواجه می شوند که این افت عملکرد با انجام متناوب تمرین های شناختی قابل جبران است.
وی تصریح کرد: بیمار مبتلا به آلزایمر در مراحل پیشرفته خود نیاز به مراقبت شبانه روزی دارد که به جز درگیر سلامتی و وقت اعضای خانواده، هزینه های زیادی نیز بر خانواده تحمیل می کند و متاسفانه هم اکنون درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.
الماسی اظهار داشت: تشخیص بموقع و اقدام برای انجام غربالگری های لازم و شروع مداخلات درمانی و توانبخشی سریع می تواند معلولیت های ناشی از بیماری را به تعویق بیاندازد و بعد از مبتلاشدن ی فرد به بیماری آلزایمر می توان با انجام تمرینات شناختی سرعت و روند رشد بیماری را کم کرد.
وی اظهار داشت: بدین جهت یک بازی را در این تیم استارت آپی طراحی کردیم که مانع آلزایمر در دوران سالمندی می شود.
فرح بکی زاده از دیگر اعضای این تیم استارت آپی درباب خاصیت های این بازی شناختی اظهار داشت: این بازی موبایلی، یک بازی در رابطه با حافظه است که گروه سنی بالای ۵۰ سال می توانند در ۴۰ مرحله با الگوگیری از نرم افزارهای معتبر کلینیکال شناختی مجموعه ای از تمرینات شناختی را در بستر یک سناریو بومی شده انجام دهند.


منبع:

1400/07/15
13:24:33
5.0 / 5
357
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید