وزیر ارتباطات:

برنامه داریم مردم با فیبرنوری سرعت های چندگیگی را تجربه کنند

برنامه داریم مردم با فیبرنوری سرعت های چندگیگی را تجربه کنند

به گزارش بست روید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برنامه ما این است که در چهار سال آینده، به تک تک خانه های مردم، فیبر نوری ببریم و پروژه فیبر در منزل را اجرا نماییم که مردم سرعت های چندگیگی را تجربه کنند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز در حاشیه بازدید از کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات توسعه پایدار زیرساخت ها، با اعلان اینکه شبکه ملی به مفهوم قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست، اظهار نمود: شبکه ملی اطلاعات به این معناست که ما در داخل کشور یک شبکه پرظرفیت داشته باشیم که وقتی می خواهیم به ارتباطات بین الملل هم مرتبط شویم، حداکثر ظرفیت به کمک آید و مردم تجربه کاربری خوبی داشته باشند. ازجمله این که برنامه ما در وزارت ارتباطات این است که در چهار سال آینده، به تک تک خانه های مردم، فیبر نوری ببریم و پروژه فیبر در منزل را اجرا نماییم که مردم سرعت های چندگیگی را تجربه کنند.
وی درباره نقش بخش خصوصی در ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: ما ظرفیت های بسیار خوبی در تولید محصولات در رابطه با حوزه ارتباطات در کشور داریم. از تجهیزات انتهایی مثل مودم گرفته تا تجهیزات شبکه انتقال، انواع سوئیچ های مخابراتی و نوری، تجهیزات لایه های مختلف تا راه اندازی دیتاسنتر، ظرفیت زیادی در کشور وجود دارد که می توان برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و افزایش افزایش کیفیت ارتباطات بهره برد.
او افزود: محصولات ما هیچ نقصی نسبت به نمونه های مشابه خارجی ندارند و ما امکان صادرات این محصولات را هم به خارج از کشور داریم که باید برنامه ریزی های مناسبی توسط دستگاه های متوالی ازجمله وزارتخانه های ارتباطات، صمت و اقتصاد صورت گیرد که ما شاهد حضور محصولات ایرانی در بازار خارجی باشیم. البته همین الان هم در برخی از کشورهای همسایه از این محصولات استفاده می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: شبکه ملی اطلاعات یک طرح بزرگ است که بخش هایی از آن در هشت سال قبل انجام شده اما اگر بخواهیم ابلاغیات شورای عالی فضای مجازی درباره شبکه ملی اطلاعات و مصوبه سال قبل شورا درباره طرح کلان شبکه ملی اطلاعات که ۵۳ کلان پروژه تعریف شده و حدود هفت پروژه در زمینه وزارت ارتباطات است را مبنا قرار دهیم، شاید نزدیک به ۳۵ تا ۴۰ درصد پیشرفت داشته باشد. اینجا افق را سال ۱۴۰۴ گذاشتند و ما تلاشمان این است که ظرف دو تا حداکثر سه سال آینده، شبکه ملی اطلاعات را به شکل کامل محقق نماییم.
زارع پور با اعلان اینکه پروژه فیبر نوری به منازل، یک کار سخت و پیچیده است، اضافه کرد: بخصوص در شهرهای بزرگ که کنده کاری و رساندن فیبر به همه نقاط کار سختی است اما نیاز به یک عزم ملی دارد که من آنرا در دولت سیزدهم می بینم که این اتفاق رخ دهد. همه تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور وجود دارد، ما فیبر نوری را هم از خارج از کشور وارد می کردیم ولی حالا در کشور تولید و حتی به خارج صادر می شود. اما ما مشکل خودناباوری داریم. بخصوص به لایه های مدیریتی سفارش می شود که این نمایشگاه ها و کارخانه ها را ببینند که جوانان ما می توانند آینده درخشانی برایمان در این عرصه رقم بزنند.
طرح صیانت نقاط چالش برانگیزی دارد
وی با اشاره به بررسی طرح پشتیبانی از کاربران مجازی در مجلس، بیان کرد: ما یک نماینده معرفی کردیم و حضور فعالی برای ارتقا این طرح خواهیم داشت. البته هنوز چیزی مکتوب نشده و طبق مصوبه مجلس مقرر است کارگروه ویژه ای از نمایندگان کمیسیون های مختلف تشکیل گردد تا برای دغدغه نمایندگان طرحی تهیه و پیش نویس اولیه را تکمیل کنند، برای اینکه ما معتقدیم این طرح علاوه بر نقاط قوت، نقاط چالش برانگیزی دارد که حتما باید به آنها توجه گردد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما نظرات جدی نسبت به این طرح داریم و باتوجه به فضای همراهی و نخبگانی که در مجلس وجود دارد و با همکاری نمایندگان می توانیم در عین حال که فضای مجازی را نظام مندتر و قانونمندتر از گذشته می نماییم، از این فرصت برای پیشرفت کشور بصورت حداکثری استفاده نمائیم. فناوری اطلاعات برای کشور یک فرصت است و ما می توانیم از این ابرار برای ارتقا کارآمدی و بهتر کردن زندگی مردم استفاده نمائیم و نگاه دولت سیزدهم هم این است که از این فرصت حداکثر استفاده را ببرد.
سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات صورت نگرفته است
زارع پور درباره مشکلات اینترنت در هفته های اخیر نیز توضیح داد: مشکل کلان تر ما این است که در چند سال قبل سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند دلیل صورت نگرفته است. یکی از دلیلهای مشکلات تحریمی و افزایش هزینه ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه گذاری لازم را انجام دهند که حالا پس از تحریم ها، بسیاری از محصولات موردنیاز صنعت مخابرات کشور بومی سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به سرعت در کشور دنبال نماییم.
وی افزود: بحث بعدی هم بحث کرونا بود که این صنعت را غافل گیر کرد و نیازمندی های مردم به ترافیک چند برابر گذشته شده و شبکه برای این اندازه ظرفیت طراحی نشده بود. الان ما در شرایطی هستیم که باید به سرعت هم افزایش ظرفیت در لایه دسترسی داشته باشیم، توسط اپراتورها، هسته شبکه و ترافیک بین الملل. البته ما در هسته شبکه مشکلی نداریم و درحالی که کل ترافیک کشور پنج ترابایت است، ما تا ۲۰ ترابایت ظرفیت داریم. در ترافیک بین الملل هم دارد کار انجام می شود، اما در دو هفته اخیر بخصوص به سبب بازگشایی مدارس افزایش تقاضا داشتیم و همکاران به دنبال این هستند که متناسب با افزایش تقاضا، ظرفیت را بالا برند.
به عنوان وزیر جمهوری اسلامی، باید خطوط قرمز را رعایت کنم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حضور در شبکه های اجتماعی اظهار نمود: من از پیامرسان ها استفاده می کنم، اما وزیر جمهوری اسلامی ایران هستم و باید خط قرمزها را رعایت کنم. تصمیم گیری درباره فیلتر شدن و نشدن پلت فرم ها هم یک کارگروه دارد و ما یک عضو از این کارگروه هستیم و تصمیم گیری با ما نیست. البته نگاه دولت سیزدهم این است که از این پلت فرم ها و ظرفیت هایی که فناوری برای بهتر شدن زندگی مردم فراهم نموده، حداکثر استفاده را بکنیم و به هیچ وجه نگاهمان مسدودسازی نیست، اما این فضا باید قانونمند شود، برای اینکه تمام زندگی مردم از آموزش و اقتصاد و اشتغال در این فضا شکل گرفته و حتما و اساسا باید این فضا شفاف و نظام مند شود و حقوق مردم حفظ شود.
زارع پور با اشاره به توسعه پلت فرم های بومی و حضور آن در کشورهای دیگر بیان کرد: ما همین حالا هم ظرفیت های خوبی و پلت فرم های بومی داریم که اغلب مردم از آنها استفاده می نمایند و این نشان میدهد که ما توان و ظرفیتش را داریم. درحالی که در کشورهای همسایه و حتی اتحادیه اروپا گرفتارند که با پلت فرم های بین المللی که قواعد حاکمیتی کشورها را رعایت نمی کنند، چه برخوردی کنند و الان وارد فاز رگولیشن شدند و جریمه وضع می کنند و تازه به این فکر افتادند که پلت فرم های بومی داشته باشند. ما در ایران اعلام آمادگی کردیم که می توانیم ظرفیت هایمان را در اختیار کشورهای دوست و همسایه قرار دهیم که مورد استقبال هم واقع شده، اما یک مسیر کوتاه مدت نیست و نیاز به مذاکره و پیگیری دارید و زیرساخت های حقوقی اش باید در آن کشورها فراهم گردد، اما این امید هست که پلت فرم های ایرانی در منطقه فعال شود.
منبع:

1400/07/24
12:52:29
5.0 / 5
631
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید