چقدر باران ببارد، بحران آبی تهران حل می شود؟

چقدر باران ببارد، بحران آبی تهران حل می شود؟

به گزارش بست روید مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران اظهار داشت: بارش های اخیر تاثیر چندانی در حل مشکل آبی تهران نداشته و در شرایطی که این بارندگی ها تداوم داشته باشد می توانیم نسبت به بهبود ورودی آب و افزایش نسبی ذخایر سدها امیدوار باشیم.


محمد شهریاری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ذخیره سدهای پنجگانه تهران، اظهار نمود: در حاضر حجم ذخیره مخازن سدهای تهران ۴۰۹ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با ۶۸۱ میلیون متر مکعب روز مشابه سال قبل با کسری ذخیره آب ۲۷۲ میلیون مترمکعب همچنان مواجه هستیم.
وی با اعلان اینکه بارندگی هایی که از اول آبان ماه صورت گرفت شرایط را تا حدودی بهتر کرده است، اضافه کرد: طی این مدت نزدیک ۲۴.۷ میلیمتر بارش را در تهران تجربه کردیم که در طول امسال نسبت به متوسط طولانی مدت شرایط را بهبود بخشیده است.
مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران با تاکید بر این که اگر بخواهیم میزان بارندگی را باتوجه به شروع فصل آبی و کمبود بارشی که از شروع مهرماه تا کنون داشته ایم مقایسه نماییم، باید بگوییم که در طول این مدت ۲۷.۶ میلیمتر بارندگی در تهران صورت گرفت که در مقایسه با ۲۹.۱ میلیمتر متوسط طولانی مدت ۵۳ ساله استان تهران همچنان کاهش ۵.۴ درصدی بارش ها را شاهد می باشیم.
شهریاری با اشاره به اثر بارندگی های اخیر در بحران آب تهران، اظهار نمود: هرچند وضعیت تا حدودی نرمال شده است اما همچنان شرایط کم آبی، کسری مخازن و کاهش ورودی آب به به سدهای تهران حاکم است.
وی با اعلان اینکه از شروع سال آبی تا کنون ورودی مخازن سدها با کاهش ۳۵ درصدی مواجه می باشد، اظهار داشت: کل اثر مثبتی که این میزان بارش ها در حوضه آبریز سدها و محدوده عملکرد استان گذاشته، کمتر از چهار میلیون مترمکعب بوده است.
مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران اظهار نمود: خواهشی که از شهروندان محترم داریم این است که همچنان نسبت به موضوع صرفه جویی و مدیریت مصرف حساس بوده و کما فی السابق همراهی و همکاری را با ما داشته باشند تا بتوانیم با محدودیت هایی که در منابع آبی داریم تامین آب مطمئن و پایداری را داشته باشیم.
شهریاری با اعلان اینکه اگر بارش ها تداوم داشته باشد می توان نسبت به بهبود شرایط امیدوار بود، اظهار داشت: بطور معمول در فصل پاییز و زمستان بیلان مخازن سدها منفی بوده و طبیعتا بواسطه سرمایی که در حوضه های آبریز حاکم است خیلی انتظار ورودی های بالایی را نداریم اما این بارش ها می تواند سیر نزولی بیلان مخازن را کندتر کرده و ذخایر آبی را تا حدودی افزایش دهد و طبیعتا اگر بارندگی نداشته باشیم، کاهش ورودی آب به سدها با شیب تندی حرکت کرده و می تواند وضعیت را از شرایط فعلی نیز مشکل تر کند.
منبع:

1400/08/19
12:26:01
5.0 / 5
384
تگهای خبر: تجربه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید