جلوی رومینگ ناخواسته و هزینه هایش را بگیرید

جلوی رومینگ ناخواسته و هزینه هایش را بگیرید

بست روید: بگفته مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، رگولاتوری رومینگ بین الملل بصورت پیش فرض برای تمام سیمکارت های دائمی و اعتباری فعال است، اما مشترکان می توانند با بهره گیری از کدهای دستوری (USSD) یا مراجعه به نرم افزارهای اپراتور خود، رومینگ بین المللی را برای سیمکارت خود غیرفعال کنند.


به گزاش ایسنا، اگر یک اپراتور خدمات شبکه خودرا در اختیار مشترکان اپراتورهای دیگر قرار دهد، به این حالت رومینگ گفته می شود.
در این حالت وقتی مشترکان تلفن همراه از محدوده خدمات دهی شبکه اپراتور خودشان خارج می شوند بصورت خودکار امکان برقراری تماس و دریافت دیگر خدمات تلفن همراه را بوسیله شبکه سایر اپراتورها دریافت می کنند.
رومینگ ملی اولین بار در خردادماه ۱۳۹۳ بین اپراتورها برقرار شد و از سال ۱۳۹۷، بین هر سه اپراتور تلفن همراه و دو اپراتور روستایی بصورت فراگیر به اجرا درآمد.
در مقابل رومینگ بین الملل برای زمانی است که افراد قصد مسافرت به کشورهای خارجی را داشته باشند و بخواهند بجای استفاده از سیمکارت کشور مقصد، از سیمکارت های ایرانی استفاده کنند که در آن صورت، تعرفه های رومینگ برایش محاسبه می شود.
با توجه به این که جهت استفاده از خدمات رومینگ، لازم است این امکان از قبل روی سیمکارت آنها فعال باشد، اپراتور با فعال سازی استفاده از خدمات رومینگ برای همه‌ی مشترکان خود، این امکان را فراهم نموده است تا بعد از خروج مشترک از کشور و عدم دسترسی به اپراتور مبدأ، استفاده از خدمات رومینگ امکان پذیر باشد.
همین طور برخلاف تصور، در رومینگ بین الملل فعال شدن سیمکارت، بدون برقراری تماس یا استفاده از اینترنت برای مشترک هزینه ای ندارد و با فعال بودن خدمات رومینگ بین الملل و عدم خروج از کشور، هم نیاز نیست مشترک هزینه بیشتری مطابق با تعرفه های رومینگ برای تماس بپردازد.
رومینگ ملی هزینه ای برای مشترکان ندارد
در این راستا، سید محمد امامی -مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری- اظهار داشت: بر طبق مصوبه ۱-۱۸۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورها ملزم هستند در صورت داشتن شبکه، خدمات خودرا در اختیار اپراتور متقاضی قرار دهند.
بر همین اساس، هم اکنون در خیلی از روستاها، جاده ها و برخی شهرهای کشور خدمت رومینگ فعال است اما چون مشترکان خدمات موردنیاز خودرا بدون تغییر تعرفه دریافت می کنند، متوجه فعال سازی آن نمی شوند.
وی در توضیح رومینگ ملی عنوان کرد: در بحث رومینگ ملی، هنگامی که مشترک یک اپراتور از محدوده پوشش دهی شبکه اپراتور خود خارج می شود، یک اپراتور دیگر دارای پوشش، خدمات شبکه خودرا در اختیار مشترک اپراتور میهمان قرار می دهد،
در این نوع رومینگ دو اپراتور میهمان و میزبان، اپراتورهای ایرانی هستند. با این اقدام علاوه بر سرعت بخشیدن به توسعه و ارتقای کیفی خدمات تلفن همراه، می توانیم در منابع شبکه و سرمایه گذاری صرفه جویی و منابع ملی را بهتر مدیریت کرده و پوشش بیشتری ایجاد نماییم که همین موضوع رضایت مشترکان در کشور را بیشتر می کند.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اعلام نمود: کیفیت خدمات دریافتی در سرویس رومینگ ملی برای مشترکان میهمان مشابه کیفیت خدماتی است که مشترکان اپراتور میزبان دریافت می کنند، اما تعرفه خدمات بر طبق تعرفه اپراتور میهمان محاسبه می شود و برای مشترک هزینه اضافی ندارد.
رومینگ بین الملل برای چه زمانی است؟
امامی درباره استفاده از رومینگ بین الملل، بیان کرد: رومینگ بین الملل نیز برای زمانی است که مشترک از کشور خارج می شود و می خواهد در کشور مقصد از خدمات استفاده نماید. تعرفه های این رومینگ بیشتر از تعرفه خدمات اپراتورهای ایرانی است و برای تماسهای دریافتی و ارسالی محاسبه می شود، چون در این نوع رومینگ مشترک ایرانی از خدمات اپراتورهای خارجی استفاده می نماید.
وی با اشاره به این که مشترکان می توانند تعرفه رومینگ بین الملل را روی سایت اپراتور خود ببینند، اظهار داشت: اپراتورهای ایران با اپراتورهای کشورهای دیگر قرارداد رومینگ منعقد کرده و اجازه داده اند مشترک از خدمات اپراتور کشور مقصد استفاده نماید.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری رومینگ ناخواسته در مناطق مرزی را یک موضوع مهم دانست و عنوان کرد: به سبب مجاورت جمعیتی ایران با کشورهای همسایه، شاهد تداخلات فرکانسی مرزی در این نواحی هستیم؛ چون سیگنال ها رادیویی بوده و به آسانی از مرزهای جغرافیایی عبور می کند، این مساله موجب رومینگ ناخواسته می شود و در مواردی هزینه‎ های سنگینی برای مشترکان مناطق مرزی به همراه دارد.
رومینگ بین الملل بصورت پیش فرض است
امامی با اشاره به این که رومینگ بین الملل بصورت پیش فرض برای تمام سیمکارت های دائمی و اعتباری فعال است، اضافه کرد: برای جلوگیری از رومینگ ناخواسته، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اپراتورها خواسته است شبکه خودرا به شکلی تنظیم کنند که تا جای ممکن جلوی رومینگ ناخواسته گرفته شود.
وی درباره سایر اقدامات رگولاتوری برای حل این مشکل اظهار داشت: رگولاتوری پوشش مناطق مرزی را تقویت کرده و با تعدادی از کشورهای همسایه نیز تفاهم نامه هایی را بمنظور رفع تداخلات فرکانسی منعقد کرده است. علاوه بر این، اپراتورها ملزم شده اند که به مشترکان خود اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند. اپراتورها نیز برای جلوگیری از رومینگ ناخواسته در مناطق مرزی، اطلاع رسانی هایی را بوسیله ارسال پیامک به مشترک انجام می دهند و تنظیمات شبکه خودرا به شکلی انجام داده اند که تا جای ممکن از رومینگ ناخواسته مشترک روی شبکه اپراتورهای خارجی جلوگیری شود.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری با اشاره به این که مشترکان می توانند با بهره گیری از کدهای دستوری (USSD) و یا مراجعه به نرم افزارهای اپراتور (مانند همراه من، ایرانسل من و رایتل من) رومینگ بین المللی را برای سیمکارت خود غیرفعال کنند، اضافه کرد: مشترکانی که در مناطق مرزی زندگی می کنند باید به اطلاع رسانی هایی که اپراتورها انجام می دهند، توجه کرده و برای جلوگیری از هزینه های اضافی، رومینگ بین الملل را برای سیمکارت خود غیرفعال کنند.
امامی موضوع WANGIRI را متفاوت از رومینگ بین الملل دانست و اظهار داشت: اگر مشترکان روی گوشی موبایل خود تماس ازدست رفته با پیش شماره کشورهای خارجی داشتند، بهتر است با آن شماره تماسی برقرار نکنند، چون به احتمال زیاد با این کار متحمل هزینه های سنگینی می شوند.
منبع:

1400/09/11
14:37:21
5.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید