واکسن RNA کرونا با کمک فناوری نانو ساخته شد

واکسن RNA کرونا با کمک فناوری نانو ساخته شد

به گزارش بست روید، محققان نشان دادند که می توانند واکسن های RNA ضدکرونا ایجاد کنند که پاسخ ایمنی قوی تر با دوز پایین تر در موش ها ایجاد نماید.به گزارش بست روید به نقل از مهر، واکسن های RNA ضد کرونا در کاهش شدت بیماری مؤثر بوده اند. با این وجود، تیمی از محققان در MIT در تلاش اند تا آنها را بهتر کنند. محققان نشان دادند که می توانند واکسن های RNA ضدکرونا ایجاد کنند که پاسخ ایمنی قوی تر، با دوز پایین تر، در موش ها ایجاد نماید.
کمکی ها مولکول هایی هستند که معمولا برای افزایش پاسخ ایمنی به واکسن ها استفاده می شوند، اما هنوز در واکسن های RNA مورد استفاده قرار نگرفته اند. در این مطالعه، محققان MIT نانوذرات مورد استفاده برای تحویل آنتی ژن کرونا و همینطور خود آنتی ژن را برای تقویت پاسخ ایمنی بدون احتیاج به یک کمکی مهندسی کردند.
این نوع واکسن RNA می تواند به کاهش هزینه ها و کاهش دوز مورد نیاز کمک نماید و به صورت بالقوه منجر به ایمنی ماندگار شود. آزمایش محققان همینطور نشان داد که این واکسن استنشاقی در مقایسه با پاسخ ناشی از واکسیناسیون سنتی و عضلانی، پاسخ ایمنی قوی تری بوجود می آورد.
دانیل اندرسون، استاد گروه مهندسی شیمی MIT می گوید: «با واکسیناسیون داخل بینی، شما امکان دارد بتوانید کرونا را در غشای مخاط بینی از بین ببرید. واکسن های داخل بینی هم امکان دارد برای خیلی از افراد آسان تر باشد، چونکه نیازی به تزریق ندارند.»
محققان اعتقاد دارند که اثربخشی انواع دیگر واکسن های RNA که حالا درحال توسعه هستند، همچون واکسن های سرطان، را میتوان با ترکیب خواص مشابه تحریک کننده ایمنی بهبود داد.
واکسن های RNA از رشته ای از RNA تشکیل شده است که پروتئین ویروسی یا باکتریایی را رمزگذاری می کند، این پروتئین آنتی ژن نامیده می شود. در مورد واکسن های کرونا، این RNA بخشی از پروتئین سنبله ویروس را کد می کند. این رشته RNA در یک حامل نانوذرات لیپیدی بسته بندی شده است، که از RNA در بدن محافظت می کند و به آن کمک می نماید تا به سلول ها برسد.
پس از تحویل به سلول، RNA به پروتئین هایی ترجمه می شود که سیستم ایمنی بدن می تواند آنرا تشخیص دهد، آنتی بادی ها و سلول های T را تولید می کند که اگر فرد بعداً به ویروس SARS-COV-۲ آلوده شود، پروتئین ویروسی را تشخیص دهد.


منبع:

1402/06/28
15:50:35
5.0 / 5
214
تگهای خبر: سیستم , فناوری , هزینه
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید