دستیار معاون علمی خبر داد؛

افزایش 6 برابری شرکت های دانش بنیان نفتی

افزایش 6 برابری شرکت های دانش بنیان نفتی

به گزارش بست روید، دستیار معاون علمی رئیس جمهور از افزایش شش برابری تعداد شرکتهای دانش بنیان فعال در صنعت نفت اطلاع داد و اظهار داشت: بزودی شاهد بسته دوم همکاری با وزارت نفت خواهیم بود.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بحث حمایت دولت از شرکتهای دانش بنیان در تمامی صنایع بخصوص در صنعت نفت و گاز همچون دغدغه های رئیس جمهور شهید بود؛ در جهت تأکیدات همه جانبه آیت الله رئیسی در زمینه رشد و توسعه شرکتهای دانش بنیان و حمایت های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به توسعه ارتباط صنعت نفت با شرکتهای دانش بنیان و افزایش شش برابری تعداد شرکتهای دانش بنیان نفتی در دولت سیزدهم منجر گردید که این مهم نشان دهنده بسترسازی مناسب، پویایی و رشد جهشی در زیست بوم نوآوری و فناوری این دولت مردمی است.
افزایش فروش محصولات دانش بنیان نفتی، خون جدیدی را در رگ های اکوسیستم فناوری و نوآوری ایران تزریق کرد همینطور به نظر می آید شرکتهای دانش بنیان نفتی در دولت سیزدهم دوران گذار خویش را طی کرده و به مرحله بلوغ رسیده اند؛ در گفتگو با رضا سلطانعلی زاده، دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در توسعه بازار دانش بنیان، روند نقش آفرینی دانش بنیان ها در صنعت نفت کشور را مورد بررسی قرار داده ایم.
در روزهای نخستین دوره چهارم معاونت علمی بعد از اعلام سیاست های جدید این معاونت و اضافه شدن واژه “اقتصاد دانش بنیان”، ایجاد بازار واقعی و پایدار برای شرکت هایی که در این سال ها شکل گرفته شده اند، یکی از مهم ترین بحث ها بود.
در ابتدای دولت سیزدهم ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در صنعت نفت همکاری داشتند که در سال ۱۴۰۳ به بیشتر از ۶۰۰ شرکت افزایش پیدا کرده اند؛ این سیر صعودی تعداد شرکتهای دانش بنیان نفتی از مهم ترین دستاوردهای وزارت نفت بوده که موفق شده در انعقاد قراردادهای بار نخست هم گوی سبقت را از سایر وزارت خانه ها برباید.
رضا سلطانعلی زاده، دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در توسعه بازار دانش بنیان، " اقتصاد دانش بنیان در صنعت نفت" را بعنوان یک مزیت اقتصادی مهم برای کشور برشمرد و اظهار نمود: در معاونت علمی و فناوری برای توسعه شرکتهای دانش بنیان، اقدامات و برنامه ریزی های اساسی صورت گرفته است؛ حال فعالیتهایی که در چند سال گذشته توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشور انجام شده، رسوخ فرهنگ نظام مند توسعه فناوری و نوآوری در صنعت نفت را به دنبال داشته و نتیجه آن تبدیل دانش بنیان به یک هویت با ارزش و قابل توجه در صنعت نفت می باشد.
افزایش شش برابری تعداد شرکتهای دانش بنیان فعال در صنعت نفت
وی، افزایش شش برابری تعداد شرکت ها دانش بنیان فعال در حوزه صنعت نفت و گاز را گواه دیگری بر این مورد دانست و اضافه کرد: ایجاد الگوی همکاری مشترک با وزارت نفت (انعقاد توافق نامه در زمینه بومی سازی تجهیزات و فناوری های گلوگاهی صنعت نفت) در بهمن ماه ۱۴۰۱ با هدف ایجاد بازار دو میلیارد دلاری در بازه زمانی پنج ساله برای شرکتهای دانش بنیان شروع شد.
سلطانعلی زاده افزود: در بسته اول همکاری هفت قلم گلوگاهی عنوان شد که خوشبختانه تا به امروز ۶۰ درصد پیشرفت داشته است و موضوعات RSS، CRA، CT و Mini Lng با ایجاد کنسرسیوم ها و زنجیره ای از شرکتهای دانش بنیان به انعقاد قرارداد با مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار منتج شده که ارزش بازار آن ۱.۵ میلیارد دلار است.
دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری ضمن اشاره بر این که در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، ۱۷ سند همکاری بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‎بنیان و وزارت نفت به امضا رسید؛ عنون کرد: از این بین مبلغ ۵۸۰ میلیون یورو قرارداد نهایی شده و مبلغ ۲۵۰ میلیون یورو برای شروع بسته دوم به امضا رسید.
به گفته وی در سال جدید علاوه بر پیگیری موضوعات قبلی به تعریف موضوعات جدید در صنعت نفت و تکرار الگوی موفق قبلی پرداخته خواهد شد.
به زودی شاهد بسته دوم همکاری با وزارت نفت خواهیم بود
سلطانعلی زاده از تهیه و تعریف بسته دوم همکاری با وزارت نفت اطلاع داد و اظهار داشت: بزودی این موضوعات هم نهایی خواهند شد.
وی، پیشران شکاف هیدرولیکی را یکی از موضوعات حیاتی و مورد نیاز صنعت نفت جهت افزایش بازده برداشت دانست و اذعان کرد: برای بومی سازی این مورد موافقت نامه همکاری مشترک با شرکت نفت و گاز اروندان به ارزش ۵۰ میلیون دلار منعقد شد؛ مضاف بر این در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان در زنجیره پایین دست صنعت نفت و گاز همکاری مشترک با شرکت نفت سپاهان بعنوان بزرگترین تولید کننده روغن در کشور با هدف ایجاد حداقل بازار ۲۰۰ میلیون دلار برای شرکتهای دانش بنیان منعقد گردید.
۹۷ پروژه کارگروه تولید بار اول به وزارت نفت اختصاص دارد
همچنین به قول دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری از ابتدا فعالیت کارگروه تولید بار اول تا به امروز بیشتر از ۸۰۰ پروژه که توسط دستگاه ها معرفی شده، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است که در کل صنایع کشور ۱۹۵ پروژه به ارزش ۳۶۵ میلیون دلار مورد پذیرش قرار گرفته است که از این تعداد ۹۷ پروژه به ارزش ۲۵۶ میلیون دلار به موضوعات ارجاع شده از جانب وزارت نفت اختصاص دارد که ۱۱۱ میلیون دلار برای ۶۴ پروژه قرارداد شده است.


منبع:

1403/03/13
15:29:30
5.0 / 5
154
تگهای خبر: سیستم , شركت , صنعت , فروش
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید