با تولید پانسمان زخم نانویی؛

نانومیله طلا و هیستامین به کمک درمان زخم های دیابتی می آید

نانومیله طلا و هیستامین به کمک درمان زخم های دیابتی می آید

به گزارش بست روید، اخیرا یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) راهبرد چند مرحله ای را تدوین کرده اند که نانومواد مختلفی را برای درمان زخم به کار می گیرند.به گزارش بست روید به نقل از مهر، زخم هایی که در بدن افراد دیابتی ایجاد می شوند، بخصوص در پاها، می تواند به مرور زمان آنها را گرفتار مشکلات جدی کند. ازاین رو خیلی از دانشمندان روی حل مشکل زخم در افراد دیابتی کار می کنند.
به تازگی یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ایالتی آریزونا (ASU) راهبرد چند مرحله ای را تدوین کرده اند که نانومواد مختلفی را برای درمان زخم به کار می گیرند. نتایج این پروژه در نشریه Biomaterials انتشار یافته است و در آن محققان یک پانسمان زخم نانویی را روی مدل موش دیابتی آزمایش کردند که نشان داده است این فناوری باعث بهبود سریع تر زخم ها می شود.
جردن یارون از دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید: «شفابخشی یک زخم مانند ساختن یک خانه است. شما باید پیش از این که لوله کشی را انجام دهید، ابتدا پایه و اساس خانه را ایجاد می کنید. در این فناوری، ما توجه داریم که زخم در کدام مرحله قرار دارد. درمان مناسب آن مرحله را در زمان مناسب انجام می دهیم.»
تجزیه و تحلیل محققان نشان داده است که رویکرد آنها به صورت غیر منتظره ای جمعیت سلول های ایمنی را که معمولا در زخم هایی دیده نمی گردد، افزایش داده که این مورد می تواند التهاب را برطرف کند. این کار یک روش جدید برای تسریع در بهبود زخم است.»
از نظر بالینی، روش استاندارد برای درمان زخم ها، تمیز نگه داشتن آنها و استفاده از پانسمان برای حفاظت از آنها در هنگام بهبودی است. این رویکرد مشکل را برای بیشتر زخم ها حل می کند اما برای بیماران مبتلا به دیابت، کافی نیست. علاوه بر ایجاد گردش خون و نوروپاتی ضعیف در دیابت می تواند با اختلال در عملکرد سلول های ایمنی، بهبود زخم را مختل کند.
محققان این پروژه راهبردی را برای درمان زخم های دیابتی ابداع کردند و آنرا با یک پانسمان متداول در یک مدل موش دیابتی مقایسه کردند.
برای نخستین قدم، این تیم یک پانسمان نانومواد ابریشمی را که با نانومیله های طلا ترکیب کردند. از آنجائیکه نانومیله ها طلا به سادگی نور را به گرما تبدیل می کنند، این تیم توانست لیزر را در پانسمان هایی که بر روی زخم های تازه در موش ها قرار می گیرد هدایت کند و گرمایی را تولید نماید که به سرعت زخم را مهر و موم کرده و سطح بالایی از محافظت را فراهم می آورد.
یارون توضیح داد که در این راهبرد، محققان هیستامین را به ترکیب پانسمان اضافه کردند، یک ترکیب بیوشیمیایی طبیعی ساخته شده به وسیله سیستم ایمنی بدن که نقش مهمی در التهاب، رشد رگ های خونی و واکنش های آلرژیک ایفا می کند.
التهاب پاسخ اولیه بدن در مقابل صدمات است، اما در نهایت فروکش می کند تا بدن بتواند بازسازی شود. با این وجود، زخم های دیابتی می توانند در مرحله اول به دام افتاده و التهاب مداوم و درجه پایین را همچنان داشته باشند که این امر روی بهبود زخم تأثیر منفی دارد.
محققان برای بستن زخم و حفاظت از زخم های دیابتی در موش ها، یک پانسمان نانویی ابریشمی را با نانومیله های طلا عرضه کردند. نتایج نشان داد که درمان زخم با سرعت بالایی صورت می گیرد.

1403/03/19
11:58:42
5.0 / 5
142
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید